KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 2199)

Lajmet

A. Qeriqi: Tallja me bustin e Skënderbeut, është tallje me historinë dhe përkatësinë kombëtare

Në 10 vitet e fundit, si në Kosovë ashtu edhe në Shqipëri, herë-herë ka marrë përmasa një fushatë antikombëtare,  e cila veç tjerash ka qenë e drejtuar edhe kundër heroit kombëtar të të gjithë shqiptarëve, Gjergj Kastriotit-Skënderbeut. Madje janë botuar edhe libra të autorëve të huaj, të shkruar me porosi ...

Më shumë...

E. Rama: Disa qarqe në Evropë i trajtojnë myslimanët si gogolë, për ta ushqyer frikën e tyre të çoroditur

Në fillim  të kësaj fjale iu  uroj të gjithë besimtarëve myslimanë, një muaj të lehtë të Ramazanit, që nis sot për ta. Një muaj i bekuar me bujari. E di, jo për të gjithë mund të tingëllojë e përshtatshme që fjala ime për këtë rast kaq posaçërisht të lidhur me ...

Më shumë...

Albert Zholi: Mesazhi i një nate pranvere

Atë mbrëmje pranvere isha tepër i lodhur. Sa hyra në shtëpi mbylla celularin dhe u shtriva në krevat, pa komunikuar me njeri. Gjumi më zuri menjëherë si me magnet. Të nesërmen, kur u ngrita, koka më dukej e rëndë si vare. Hapa celularin. Menjëherë ndjeva sinjalin e mesazhit. Kërkova menjëherë ...

Më shumë...

Behxhet Sh. Shala: Shumë zhurmë për një koalicion

Më në fund jemi në prag të certifikimit të rezultateve të zgjedhjeve të 8 qershorit 2014, për të vazhduar pastaj me përpjekjet për formimin e institucioneve të Kosovës të cilat gjithmonë, me përkushtimin dhe sakrificën më të madhe i kanë shërbyer qytatarëve. Mendoj për Kuvendin e Kosovës me të gjitha ...

Më shumë...

Sheradin Berisha: Masakra në Çamëri në dritën e dokumenteve dhe dëshmive të reja

(Pashtriku.org, 27. 06. 2014 )- “Masakra në Çamëri” një libër me përmbledhje dokumentesh i përgatitur nga Kastriot Dervishi, botoi Shtëpia botuese “55”. Ky libër sjell dëshmi të të mbijetuarve dhe dokumente arkivore mbi masakrën çame në vitet 1944 -1945. Duke shfrytëzuar arkivat e Ministrisë së Brendshme, të Ministrisë së Punëve ...

Më shumë...

Avdi Ibrahimi: Ç’ bëjnë puthadorët, lajkatarët, matrapazët, tradhtarët e trutharët shqipfolës?

Në mbarë hapsirat shqiptare, janë bërë shumë përpjekje, sakrifica, mbase edhe shumë luftëra me karakter mbrojtës e çlirimtar nga atdhetarët shqiptar për liri e të drejta kombëtare.  Në këtë rast nuk dua t’ iu kujtoj historinë e lavdishme të popullit shqiptar, sahan lëpirësve, puthadorëve, lajkatarëve, matrapazëve,  tradhtarëve e trutharëve shqipfolës, ...

Më shumë...

Ibush R. Hetemi: A mjafton vetëm shkrime dhe deklarata ?

 Shqiptarët për të mbrojtur qenien e tyre, gjuhën dhe traditat  shqiptare u detyruan disa here gjatë shek. XX-të  të ngritën në luftë mbrojtëse. Konferencat ndërkombëtare mbeshtetur ng a fuqit e mdha edhe për interesa të tyre gjeo-strategjike, coptuan trojet etnike shqiptare. Shqiptarët në trojet e tyre etnike shekullore ende jetojnë ...

Më shumë...

Dr. Shefqet Krasniqi: Reflektimet e Ramazanit në Dituri

Nuk ka dyshim se Ramazani është sezoni më i mirë dhe më i begatshëm për muslimanët. Ky muaj pothuajse përgjatë gjithë historisë u solli ndryshime dhe suksese muslimanëve. Begatitë e tij reflektojnë në çdo pore të jetës. Zakonisht Ramazani konsiderohet muaji i pendimit, përmirësimit dhe rikthimit të njeriut në rrugën ...

Më shumë...

RKL: Barrikada e “turpit”, apo turpi i politikanëve tanë

Tashmë kanë kaluar 15-vjet, qyshkur trupat franceze të KFOR-it, më 14 qershor të vitit 1999 me rastin e hyrjes në qytetin e Mitrovicës, e ndanë qytetin në dy pjesë dhe në pjesën e veriut krijuan kushte për grumbullimin e kriminelëve serbë, të cilët po iknin nga vendet e Kosovës ku ...

Më shumë...

Behxhet Shala: Zgjedhje të” lira” dhe aspak të mira

Zgjedhje të” lira” dhe aspak të mira : Pas zgjedhjeve të 8 qershorit 2014 të gjithë dolën me vlerësime se në Kosovë kurrë nuk ka pasur zgjedhje më të mira , që nga koha e Titos , të Rrahman Morinës , zgjedhjet e “ lira “ të “presidentit historik” në ...

Më shumë...

Fatmir Graiçevci: Është marrëzi t’i besosh atij që para dite shanë pas dite kërkon bashkëpunim

Ka kohë që qytetarët e Kosovës janë duke u përballur me një propagandë të të gjitha partive politike se sa të keqe ua kanë bërë jetën partitë rivale të tyre dhe se sa të mirë do ta kenë jetën nëse ata vijnë në pushtet. Të mbushet mendja se Kosova do ...

Më shumë...

Frank Shkreli: Vizita e Papës në Tiranë dhe historia e persekutimit…

Me këtë vizitë të shkurtër dua të vërtetoj mbështetjen time për Kishën Shqiptare dhe njëkohsisht  të dëshmoj inkurajimin  dhe dashurinë time për një vend i cili ka vuajtur, aq shumë dhe gjatë, nga pasojat e ideologjive të kaluara.”   Të djelën që kaloi, Papa Françesku i deklaroi botës nga dritarja ...

Më shumë...

Aurel Dasareti: Kur përplasen botëkuptimet për Perëndinë

Nga Aurel Dasareti, USA, ekspert i shkencave ushtarake-psikologjike ([email protected]) Lufta për lirinë e shprehjes mund të jetë një dështim në qoftë se ne nuk jemi në gjendje për të përqafuar kritikat që na prekin vet neve. Siç kam theksuar edhe më parë, një arsye mund të ngrihet mbi ndjesinë e ...

Më shumë...

Faton Mehmetaj: Serbia dje dhe sot

Identiteti i sotëm i Beogradit dhe i Serbisë përgjithësisht shihet në gjuhën e ashpër, në gjuhën e urrejtjes dhe të jotolerancës ndaj popujve joserbë, që jetojnë në Serbi, por edhe në fqinjësi me Serbinë, por edhe te një pjesë e pakicës serbe që jeton në Kosovë dhe e praktikon këtë ...

Më shumë...

Dr. Shaqir Shaqiri: Prostitucion politik dhe makiavelizëm

Koalicionet mes partive me program të ngjashëm, ose siç i quajmë nganjëherë “partive simotra”, kanë ndodhur dhe do ndodhin gjithandej botës. Mirëpo kjo që po ndodhë sot në Kosovë i tejkalon çdo kufi që në politikë mund të quhet normale dhe që mund të jetë e kuptueshme për këdo që ...

Më shumë...

Thellimi i përçarjeve të “krahut” të luftës i shkon për shtati Gjykatës Speciale kundër UÇK-së

Pas zgjedhjeve të suksesshme të 8 qershorit, shumica e liridashësve të vendit kanë pritur që tri partitë e dala nga lufta, apo sikur thuhet rëndom të “krahut të luftës” ta themelojnë koalicionin qeveritar, meqë së bashku me deputetët nga radhët e minoriteteve, do të siguronin numra të mjaftueshëm për një ...

Më shumë...