KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 2201)

Lajmet

Isa Mustafa e Hashim Thaçi nuk zënë dot vend në Kosovë

Në kohën kur situata politike dhe e ajo e sigurisë në Kosovë janë tensionuar deri në nivelin më të lartë, kryeministri, Isa  Mustafa dhe ministri i Jashtëm, Hashim Thaçi, javën e ardhshme do të udhëtojnë për vizitë në Gjermani. Isa Mustafa do të vizitojë  dy prej landeve më të pasura ...

Më shumë...

Në 8-vjetorin e vdekjes u përkujtua veprimtari e atdhetari, Xhavit Hoxha

Nën përkujdesjen e Lidhjes se Historianëve të Kosovës “Ali  Hadri” dega në Deçan, dje në sallën e Kuvendit të Komunës së Deçanit, me rastin e shënimit të 8 vjetorit të ndarjes nga jeta të atdhetarit dhe veprimtarit Xhavit Hoxha, është mbajtur Akademi përkujtimore. Në këtë aktivitet përveç drejtueseve të LHK ...

Më shumë...

Shqiptarët në shërbim të MUP-it të Serbisë në vjeshtë të vitit 1998, në Gjakovë me rrethinë

Pas ofensivave serbe  të verës së  vitit 1998 kundër pozicioneve të UÇK-së në rrafshin e Dukagjinit, regjimi i Milosheviqit, në disa fshatra të Gjakovës, por edhe në një pjesë të qytetit, kishte formuar “milicinë lokale”. Pjesë e kësaj “milicie” ishin edhe dhjetëra shqiptarë, të cilët përmes një marrëveshje me ish-shefin ...

Më shumë...

Opozita nuk tërhiqet nga kërkesat pavarësisht arrestimeve të deputetëve

Paraburgimi i deputetes, Donika Kadaj-Bujupi, dhe kërkimi për arrestim i tre deputetëve të “Vetëvendosjes”, Albin Kurti, Albulena Haxhiu dhe Faton Topalli, nuk do ta zmbrapsë opozitën nga bllokimi i punës së Kuvendit, përderisa nuk anulohet Marrëveshja për Asociacionin dhe ajo për Demarkacionin. Përfaqësuesit opozitës së bashkuar insistojnë që koalicioni qeverisës ...

Më shumë...

Kryekuvendari Veseli i ka bërë thirrje për dialog pozitës dhe opozitës

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli i ka ftuar  opozitën që të kthehet në Kuvend për diskutimin e çështjes së Demarkacionit me Malin e Zi dhe temave të tjera. Heqje dorë nga dhuna ndaj policisë dhe objekteve institucionale ishin kërkesat e tij drejtuar  opozitës duke i ftuar ata  maturi dhe pjekuri ...

Më shumë...

Limaj përshëndet disa deputetë të koalicionit qeveritar, të cilët janë kundër marrëveshjeve

Kryetari i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj, përshëndet disa  deputetë të koalicionit qeveritar, të cilët kanë dalë haptas kundër marrëveshjeve për Demarkacionin me Malin e Zi dhe Asociacionit të komunave me shumicë serbe. Shtimi i zërave nga deputetët e koalicionit qeveritar kundër marrëveshjes për Demarkacionin me Malin e Zi dhe ...

Më shumë...

Brukseli zyrtar ka ngritur nivelin më të lartë të sigurisë, pas sulmeve në Paris

Brukseli zyrtar ka ngritur nivelin më të  lartë të sigurisë, një javë pas sulmeve  në Paris. Megjithatë autoritet kanë tërhequr sërish vëmendjen në orët e para të së shtunës, ku përmes një deklarata flitet për një kërcënim serioz dhe të afërt në kohë. Deklarata është lëshuar nga Qendra e Krizës ...

Më shumë...

Ndërroi jetë prof. Muhamet Mehmeti

Pas një sëmundje të rëndë, në moshën 81-vjeçare ka ndërruar jetë Muhamet Ahmet Mehmeti. I ndjeri ishte profesor shumëvjeçar në Fakultetin Juridik në Universitetin e Prishtinës, veprimtar në LPK dhe ministër i Drejtësisë në Qeverinë e Përkohshme të Kosovës. Mbledhja përkujtimore u mbajt dje  në amfiteatrin e Fakultetit Juridik, ndërsa ...

Më shumë...

Haradinaj: Ndërkombëtarët na ofruan ta fusim brenda Serbinë, por ne nuk do ta pranojmë

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, në fjalën e tij para të pranishmëve të tubuar sot në Sallën e Kuqe, në Prishtinë, ka deklaruar se opozita është e bashkuar për gjithë  këtë që po ndodh dhe ju  e dini pse jemi këtu. Kemi një mision të vështirë, në vendin që është ...

Më shumë...

Fatmir Limaj: Jemi bashkuar për të ndalur të keqen që po i kanoset vendit

Gjatë fjalimit të mbajtur në takimin e sotëm në Sallën e Kuqe, kryetari i Nismës, Fatmir Limaj tha se jemi  bashkuar për të ndalur të keqen që po i kanoset vendit. “Ne jemi bashkuar sepse ka nevojë për një bashkim të fuqishëm, jo vetëm të opozitës port ë gjithë qytetarëve, ...

Më shumë...

Visar Ymeri: Tërheqja nga marrëveshja me Serbinë ka vetëm vonim por jo shpëtim

Sot në Sallën e Kuqe në Prishtinë u takuan përfaqësuesit e Vetëvendosjes, AAK-së dhe Nismës për Kosovën, me qëllim për të diskutuar lidhur me situatën aktuale politike si dhe përgatitjet që po bëhen për të manifestuar qëndrimet e tyre kundër marrëveshjeve me Serbinë. Kryetari i Vetëvendosjes, Visar Ymeri ka thënë ...

Më shumë...

Konjufca: Opozita do t’i ndalë dy marrëveshjet me Serbinë

Sot në Sallën e Kuqe në Prishtinë,  ka nisur takimi i strukturave të subjekteve politike opozitare.  Fjalimin e ka hapur shefi i grupit parlamentar të LVV, Glauk Konjufca, i cili ka thënë se opozita do t’i ndalë dy marrëveshjet me Serbinë, sepse po marrin vullnet nga populli. Ai ka thënë ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Koalicioni nuk e ka mandatin qytetar duke u bërë tradhti kombëtare

Jakup Krasniqi nga NISMA për Kosovën, ka thënë se pushteti aktual besimin e qytetarëve e ka marrë me 1001 mashtrime. Sipas Krasniqit, koalicioni nuk e ka mandatin qytetar duke u bërë tradhti kombëtare. Ai thotë se për këtë çështje është i nevojshëm referendumi. “Me 1001 mashtrime kjo pozitë e ka ...

Më shumë...

Sot në Prishtinë takohen përfaqësuesit e opozitës

Sot në Sallën e Kuqe në Prishtinë do të takohen përfaqësuesit e Vetëvendosjes, AAK-së dhe Nismës për Kosovën, me qëllim për të diskutuar lidhur me situatën aktuale politike si dhe përgatitjet që po bëhen për të manifestuar qëndrimet e tyre kundër marrëveshjeve me Serbinë. Manifestimi paqësor do të mbahet më ...

Më shumë...

Shqiptarët duhet të kthehen në shtëpitë e tyre në veri jo të arrestohen

Ne reagimin e Vetëvendosjes, Qendra në Mitrovicë lidhur me Arrestimi i Hazir Feratit dhe Betim Osmanit derisa rindërtonin shtëpitë e tyre te “Kroi i Vitakut”, thuhet se ky  është shënjuesi i radhës së stërkeqjes së Republikës së Kosovës nga ‘Zajednica’ dhe ndërhyrja e Serbisë. 12 mijë shqiptarët e zhvendosur dhunshëm ...

Më shumë...

Blloku opozitar i palëkundur: jo dialog me pozitën deri në anulimin e dy marrëveshjeve

Blloku opozitar është i palëkundur në qëndrimin se nuk do të ulet për dialog me pozitën deri në anulimin e dy marrëveshjeve, atë për Asociacionin dhe tjetrën për Demarkacionin. Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri, thotë se opozita është e bashkuar si kurrë më parë dhe e palëkundur në qëndrimin ...

Më shumë...