KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 2203)

Lajmet

Krasniqi: Jemi për protesta të vazhdueshme, pa elementet e dhunës kundër Qeverisë

Lidhur me spekulimet e disa medieve me jugo-prejardhje, të cilat paragjykojnë se NISMA nuk do të marrë pjsë në protestat e opozitës së bashkuar,  Kryetari i Këshillit Kombëtar të kësaj partie, Jakup Krasniqi, thotë se është e drejtë e kujtdo që të bëjë analiza e komente të deklarimeve tona. Ne ...

Më shumë...

Haradinaj u përgjigjet “opinionistëve” që i akuzojnë komandantët e luftës së UÇK-së

Lideri i AAK-së, Ramush Haradinaj ka reaguar disa të vetëquajturëve analistë e opinionistë proqeveritarë, (bij të prokurorëve dhe inspektorëve të UDB-së, RKL), të cilët po e akuzojnë opozitën për veprimet e fundit. Ai i ka pyetur këta opinionistë se a më lehtë është të jesh peng i oportunistëve, që i ...

Më shumë...

Thaçi e Mustafa duhet ta dinë se një ditë mund të thyhen edhe dyert e shtëpive të tyre

 Lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka drejtuar kritika të ashpra kundër kryeministrit, Isa Mustafa dhe zëvendës-kryeministrit, Hashim Thaçi. Duke folur lidhur me demolimin btutal e derës së hyrjes së banesës së Albin Kurtit nga pjesëtarë të Policisë së Kosovës, lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush ...

Më shumë...

Mogherinit nuk i intereson situata e rëndë në Kosovë, kërkon krijimin e Asociacionit serb

Kryeministri, Isa Mustafa, i shoqëruar nga ministri i Jashtëm Hashim Thaçi dhe ministri i Integrimeve Evropiane, Bekim Çollaku, ndodhen në Bruksel. Ata janë takuar me kryetarin e Parlamentit Evropian, Martin Shulc, dhe me përfaqësuesen e lartë të BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federika Mogherini. Asnjë nga mikpritësit e ...

Më shumë...

Thaçi: Nuk do të lejojmë shkatërrimin e shtetit nga një grup opozitar i dhunshëm

 Zëvendës-kryeministri, Hashim Thaçi ka tërhequr vërejtjen se nuk do të lejohet me asnjë çmim shkatërrimi i shtetit nga një grup opozitar i dhunshëm. Opozita e frustruar dhe e dhunshme bëri publike se sot tërhiqet nga protestat e dhunshme për marrjen e pushtetit me dhunë. Natyrisht, nuk harruan të bëjnë kërcënime ...

Më shumë...

Gratë opozitare marshojnë për të kërkuar lirimin e deputetes, Donika Kadaj-Bujupi

Kryesia e grave të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Lëvizjes Vetëvendosje dhe Nismës për Kosovën mbajtën një marsh protestues për të kërkuar lirimin e deputetes së Kuvendit, Donika Kadaj-Bujupi. Marshi ishte i qetë dhe shfaqi mospajtimin e grave, me arrestimin e një deputeteje, e cila mospajtimin e ka shprehur në ...

Më shumë...

Dëmtohet edhe shtatorja e ish kryetarit të ndjerë të LDK-së, Ibrahim Rugova

Zëdhënësi i Policisë së Kosovës,   Baki Kelani ka bërë të ditur për mediet se 22 protestues janë shoqëruar për në Stacionin policor. Ai konfirmoi se protestuesit kanë djegur një veturë me targa 3Z, derisa të dëmtuara kanë mbetur edhe disa vetura të tjera zyrtare, rasti i të cilave pritet të ...

Më shumë...

Nisma: Qeveria po e shëndrron Kosovën në shtet policor

Edhe Nisma për Kosovën ka kërkuar lirimin e menjëhershëm të deputetes, Donika Kadaj-Bujupi dhe ndalimin e përndjekjes ndaj deputetëve opozitar. Në një reagim për medie, subjekti i drejtuar nga Fatmir Limaj, ka theksuar se arrestimi i deputetes së AAK-së nga Policia e Kosovës, me urdhëra të Mustafës dhe Thaçit, tregon ...

Më shumë...

Vendimi për vazhdimin e protestave do të merret nesër në mesditë

Drejtues të lartë të partive opozitare kanë njoftuar se protesta për ditën e sotme ka përfunduar. Deputeti nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi ka njoftuar se për hapat e mëtutjeshëm do të vendoset nesër në mesditë. Përfundimi i protestës për ditën e sotme është konfirmuar edhe nga drejtues të ...

Më shumë...

Përshkallëzohet situata në dhunë e përplasje midis Policisë dhe opozitës

Protesta e aktivistëve të opozitës është përshkallëzuar në përplasje të dhunshme me pjesëtarët e Policisë së Kosovës. Pas thirrjeve për lirimin e deputetës, Donika Kadaj-Bujupi dhe brohoritjes së parullave kundër Isa Mustafës dhe Hashim Thaçit, aktivistët opozitarë kanë nisur të hedhin gurë dhe shishe me ngjyrë ndaj kordonit të njësive ...

Më shumë...

Zëvendës kryeministri Thaçi ka drejtuar kritika të ashpra ndaj partive opozitare

Zëvendës kryeministri, Hashtim Thaçi ka drejtuar kritika të ashpra ndaj partive opozitare dhe drejtuesve të tyre. Vlerësoj se është e drejt e secilit të protestoj por duhet të ketë arsye për të protestuar. Këto dëmtime të pronave publike, të institucioneve të Kosovës që i  kemi ndërtuar me mund e djersë, ...

Më shumë...

Protesa masive në Prishtinë në mbrojtje të deputetëve të opozitës

Pas aksionit policor, i cili ka filluar në orët e hershme të mëngjesit në kërkim të katër deputetëve të opozitës,  Albin Kurti, Albulena Haxhiu, Donika Kadaj-Bujupi dhe Faton Topalli, është arrestuar vetëm deputetja e AAK-së, Kadaj-Bujupi. Aktivistë e zyrtarë të Vetëvendosjes, së bashku me ata të AAK-së, janë mbledhur para ...

Më shumë...

Mediet e huaja shkruajnë për protestat e opozitës

Mbi situatën e tensionuar që po mbretëron në Kosovë gjatë ditës së sotme po raportojnë edhe mediat e huaja. BBC njofton se me qëllim të shpërndarjes së masës e cila po proteston ndaj arrestimit të deputetëve të partive opozitare, Policia e Kosovës ka përdorur gazë lotsjellës për shpërndarjen e tyre. ...

Më shumë...

Policia nuk gjen as deputetin, Faton Topalli

Policia e Kosovës ka provuar të arrestojë edhe deputetin tjetër të Vetëvendosjes, Faton Topalli, por ky i fundit ndodhet në Zvicër. Ndaj tij është lëshuar fletë-arrest nga Gjykata Themelore e Prishtinës për veprimet e fundit me gaz lotsjellës brenda mjediseve të Kuvendit të Kosovës.

Më shumë...

Eskalon sërish situata: Prishtina në flakë

Vendimi i Gjykatës Themelore të Prishtinës për mbajtjen në paraburgim të deputetës së AAK-së, Donika Kadaj-Bujupi, ka eskaluar sërish situatën. Protestuesit, kryesisht aktivistë të partive opozitare, janë përplasur me policinë në momentin e kumtimit të vendimit nga Gjykata. Protestuesit kanë goditur me gurë në drejtim të Policisë, përderisa kjo e ...

Më shumë...

Shtyhet për 26 nëntor Seanca gjyqësore kundër Fatmir Limajt dhe katër zyrtarëve të tjerë

Seanca gjyqësore që ishte paraparë të mbahej sot kundër  Fatmir Limajt dhe katër zyrtarëve të tjerë, të MTPT-së është shtyrë për 26 nëntor. Limaj bashkë me katër ish zyrtarë  të tjerë:  Nexhat Krasiniqi, Florim Zuka, Shpetim Telaku dhe Endrit Shala akuzohen për keqpërdorim të detyrës zyrtare, edhe pse gjatë gjykimit ...

Më shumë...