KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 2204)

Lajmet

Lëvizja e Re Demokristiane, perkrahë dhe është pjesë e pa ndashme e opozitës së bashkuar

Lëvizja e Re Demokristiane, perkrahë dhe është  pjesë e pa ndashme e opozitës së bashkuar në të gjitha veprimet politike në mbrojtje të kauzës kombëtare.  LRD-ja  njofton anëtarsinë dhe aktivistët e vet se ne jemi për protesta të vazhdueshme por pa asnjë element të dhunës, mos bini  në provokime të ...

Më shumë...

Shënohet 8-vjetori i ndarjes nga jeta i veprimtarit e atdhetarit, Xhavit Hoxha

Nën përkujdesjen e Lidhjes së Historianëve të Kosovës “Ali  Hadri” Dega në Deçan, nesër, ditë e premte me 20 nëntor 2015, në ora 11:00, në Sallën e Kuvendit të Komunës së Deçanit, me rastin e shënimit të 8 vjetorit të ndarjes nga jeta të atdhetarit dhe veprimtarit, Xhavit Hoxha, mbahet ...

Më shumë...

“Specialët” Policisë së Kosovës po e shtojnë praninë në ambientet para Kuvendit të Qeverisë

Njësia speciale e Policisë së Kosovës ka shtuar dukshëm praninë  në ambientet para Kuvendit dhe Qeverisë. Prania e pjesëtarëve të njësisës speciale vërehet nëpër pjesë të ndryshme rreth e për çark ndërtesës së Kuvendit dhe të Qeverisë. Gjithashtu vërehet edhe gatishmëria e tyre për të reaguar në rast nevoje. Nga ...

Më shumë...

Liderët e partive opozitare takohen në AAK për të vendosur për veprimet e mëtutjeshme

Liderët e partive opozitare, Vetëvendosjes, Nismës dhe Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës takohen për të vendosur për veprimet e mëtutjeshme. Ata dje kanë paralajmëruar se protestat nuk do të ndalen derisa në realizimin e objektivave të tyre, heqjen e nënshkrimit nga marrëveshja për krijimin e Asociacionit të Komunave Serbe dhe ...

Më shumë...

Sot KS i OKB-së diskuton dhe debaton lidhur me raportin tremujor të zhvillimeve në Kosovë

Këshilli i Sigurimit i OKB-së, në Nju Jork,  do të diskutojë dhe do të debatojë lidhur me raportin tremujor të Sekretarit të Përgjithshëm, Ban Kui Mum, si dhe për zhvillimet e ditëve të fundit në Kosovë. Kosovën do ta përfaqësojë ambasadorja nëAmerikë, Vlora Çitaku, ndërsa Serbia përfaqësohet nga shef i ...

Më shumë...

Shtetet e Quintit lavërojnë veprimin energjik të Policisë së Kosovë kundër protestuesve

Shtetet e Quint-it kanë reaguar ashpër kundër protestave të djeshme në Prishtinë, duke rikonfirmuar  se përdorimi i dhunës nga opozita është akt i  papranueshëm. Shtetet e Quintit e kanë lavdëruar pa masë veprimin energjik të Policisë së Kosovë kundër qytetarëve dhe aktivistëve të Vetëvendosjes. Në deklaratën e përbashkët thuhet e ...

Më shumë...

Krasniqi: Jemi për protesta të vazhdueshme, pa elementet e dhunës kundër Qeverisë

Lidhur me spekulimet e disa medieve me jugo-prejardhje, të cilat paragjykojnë se NISMA nuk do të marrë pjsë në protestat e opozitës së bashkuar,  Kryetari i Këshillit Kombëtar të kësaj partie, Jakup Krasniqi, thotë se është e drejtë e kujtdo që të bëjë analiza e komente të deklarimeve tona. Ne ...

Më shumë...

Haradinaj u përgjigjet “opinionistëve” që i akuzojnë komandantët e luftës së UÇK-së

Lideri i AAK-së, Ramush Haradinaj ka reaguar disa të vetëquajturëve analistë e opinionistë proqeveritarë, (bij të prokurorëve dhe inspektorëve të UDB-së, RKL), të cilët po e akuzojnë opozitën për veprimet e fundit. Ai i ka pyetur këta opinionistë se a më lehtë është të jesh peng i oportunistëve, që i ...

Më shumë...

Thaçi e Mustafa duhet ta dinë se një ditë mund të thyhen edhe dyert e shtëpive të tyre

 Lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka drejtuar kritika të ashpra kundër kryeministrit, Isa Mustafa dhe zëvendës-kryeministrit, Hashim Thaçi. Duke folur lidhur me demolimin btutal e derës së hyrjes së banesës së Albin Kurtit nga pjesëtarë të Policisë së Kosovës, lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush ...

Më shumë...

Mogherinit nuk i intereson situata e rëndë në Kosovë, kërkon krijimin e Asociacionit serb

Kryeministri, Isa Mustafa, i shoqëruar nga ministri i Jashtëm Hashim Thaçi dhe ministri i Integrimeve Evropiane, Bekim Çollaku, ndodhen në Bruksel. Ata janë takuar me kryetarin e Parlamentit Evropian, Martin Shulc, dhe me përfaqësuesen e lartë të BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federika Mogherini. Asnjë nga mikpritësit e ...

Më shumë...

Thaçi: Nuk do të lejojmë shkatërrimin e shtetit nga një grup opozitar i dhunshëm

 Zëvendës-kryeministri, Hashim Thaçi ka tërhequr vërejtjen se nuk do të lejohet me asnjë çmim shkatërrimi i shtetit nga një grup opozitar i dhunshëm. Opozita e frustruar dhe e dhunshme bëri publike se sot tërhiqet nga protestat e dhunshme për marrjen e pushtetit me dhunë. Natyrisht, nuk harruan të bëjnë kërcënime ...

Më shumë...

Gratë opozitare marshojnë për të kërkuar lirimin e deputetes, Donika Kadaj-Bujupi

Kryesia e grave të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Lëvizjes Vetëvendosje dhe Nismës për Kosovën mbajtën një marsh protestues për të kërkuar lirimin e deputetes së Kuvendit, Donika Kadaj-Bujupi. Marshi ishte i qetë dhe shfaqi mospajtimin e grave, me arrestimin e një deputeteje, e cila mospajtimin e ka shprehur në ...

Më shumë...

Dëmtohet edhe shtatorja e ish kryetarit të ndjerë të LDK-së, Ibrahim Rugova

Zëdhënësi i Policisë së Kosovës,   Baki Kelani ka bërë të ditur për mediet se 22 protestues janë shoqëruar për në Stacionin policor. Ai konfirmoi se protestuesit kanë djegur një veturë me targa 3Z, derisa të dëmtuara kanë mbetur edhe disa vetura të tjera zyrtare, rasti i të cilave pritet të ...

Më shumë...

Nisma: Qeveria po e shëndrron Kosovën në shtet policor

Edhe Nisma për Kosovën ka kërkuar lirimin e menjëhershëm të deputetes, Donika Kadaj-Bujupi dhe ndalimin e përndjekjes ndaj deputetëve opozitar. Në një reagim për medie, subjekti i drejtuar nga Fatmir Limaj, ka theksuar se arrestimi i deputetes së AAK-së nga Policia e Kosovës, me urdhëra të Mustafës dhe Thaçit, tregon ...

Më shumë...

Vendimi për vazhdimin e protestave do të merret nesër në mesditë

Drejtues të lartë të partive opozitare kanë njoftuar se protesta për ditën e sotme ka përfunduar. Deputeti nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi ka njoftuar se për hapat e mëtutjeshëm do të vendoset nesër në mesditë. Përfundimi i protestës për ditën e sotme është konfirmuar edhe nga drejtues të ...

Më shumë...

Përshkallëzohet situata në dhunë e përplasje midis Policisë dhe opozitës

Protesta e aktivistëve të opozitës është përshkallëzuar në përplasje të dhunshme me pjesëtarët e Policisë së Kosovës. Pas thirrjeve për lirimin e deputetës, Donika Kadaj-Bujupi dhe brohoritjes së parullave kundër Isa Mustafës dhe Hashim Thaçit, aktivistët opozitarë kanë nisur të hedhin gurë dhe shishe me ngjyrë ndaj kordonit të njësive ...

Më shumë...