KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 2237)

Lajmet

Dren Dushi: Kushtetuta që solli kaos!

Problematika që u krijua pas zgjedhjeve të fundit parlamentare përveq që i atribuohet politikës sonë, pa dyshim është rezultat edhe i Kushtetutës së pa përfunduar. Psikologët konstatojnë se aftësia për të zgjedhur problemet  komplekse në mënyrë strukturaliste është testim-vlerësim i intelegjencës të cilën do duhej ta posedonte elita politike që ...

Më shumë...

RKL: Sa herë të huajt na lavdërojnë punët i kemi si mos më keq

Servilizmi, nënshtrimi ndaj të huajve, shpirti skllav nuk janë fenomene të sotme me të cilat karakterizohen politikanët shqiptarë, dhe jo vetëm këta. Ky fenomen vetëm është ricikluar nga shekulli në shekull, nga njëra perandori sunduese te tjetra nga njëra robëri në tjetrën. Për të mos shkuar shumë larg në të ...

Më shumë...

Dr. Shefqet Krasniqi: Dikush me shami mbulon pjesën e jashtme të kokës, dikush e ka të mbuluar trurin…

Edhe ky vit shkollor, 2014-2015, filloi si çdo tjetër, pa ndonjë ndryshim të madh. Kur kemi të bëjmë me përparimin dhe progresin pothuajse asgjë nuk ka lëvizur për mos me thënë se disa gjëra kanë ecur mbrapsht. Problemet e grumbulluara prej vitesh vazhdojnë të jenë po ato madje siç duket ...

Më shumë...

Koço Kokëdhima: Kurrë më Shqipëria nuk do të bjerë në duart e Saliut dhe të bandave të tij

Deputeti i Partisë Socialiste, Koço Kokëdhima ka sqaruar në një deklaratë për shtyp se akuzat e ish-kryeministri Sali Berisha se kompania “Abissnet sh.a”, ka lidhur kontrata për ofrimin e shërbimit të internetit me shumë institucione shtetërore. Kokëdhima thekson se, ai i ka shitur aksionet që zotëronte tek kjo kompani në ...

Më shumë...

Edi Rama: Edhe ne mund ta ndihmojmë Evropën

Ky ishte një moment i rëndësishëm për Ballkanin Perëndimor. Nëse kthejmë kokën pas te historitë (e vendeve tona), jo vetëm te roli i Ballkanit në luftën që filloi 100 vjet më parë, apo te urrejtja dhe gjakderdhja, të cilat qysh atëherë kanë shënjuar vendet tona, duhet të ndalemi një çast ...

Më shumë...

Dr. Shaqir Shaqiri: Prostitucion politik dhe makiavelizëm

Koalicionet mes partive me program të ngjashëm, ose siç i quajmë nganjëherë “partive simotra”, kanë ndodhur dhe do ndodhin gjithandej botës. Mirëpo kjo që po ndodhë sot në Kosovë i tejkalon çdo kufi që në politikë mund të quhet normale dhe që mund të jetë e kuptueshme për këdo që ...

Më shumë...

Sali Bytyçi: Seminari i Albanologjisë: Kthim në vendin e krimit

Duke e caktuar si temë-bosht të sesionit shkencor të Seminarit (29 – 30 gusht 2014), temën “Letërsia shqipe dhe kodet e mëdha”, Fakulteti i Filologjisë në Universitetin e Prishtinës, tenton të mbulojë një plagjiaturë të njërit prej profesorëve të tij, pikërisht të Sabri Hamitit. Me ndihmën e taksapaguesit të vendit ...

Më shumë...

Dr. Shefqet Krasniqi: Djegia dhe provokimet janë mjete dhune e jo paqeje

Është vërtetë qesharake por edhe ironike tek sheh disa media tona tek reklamojnë një grup të rinjsh tanë, të ashtuquajtur të rinjtë (lexo: të manipuluar) e PDK-ës tek dogjën disa pankarta kinse simbolikë e flamurit të (keq)përdorur nga ISIS. Vërtetë kur pashë aty dëshminë e islamit-shehadetin, të cilit edhe vetë ...

Më shumë...

Dr. Sylejman Rexhepi: Kur është në pyetje kombi mbarë paria fetare duhet të jetë unike

Gjatë mandatit presidencial të Sulejman Demirelit, në Turqi po mbahej një konferencë ndërkombëtare e organizuar nga Shura Euro-aziatike, në të cilën merrnin pjesë liderët fetar nga vendet ballkanike dhe të Azisë Qendrore. Protokolli i konferencës kishte paraparë, veç të tjerash, edhe një takim me presidentin e Turqisë, z. Demirel. Takimi ...

Më shumë...

Aleksandër Kudashef: Rendi i ri botëror po manifestohen me një çrregullim të ri

Bota po tronditet nga krizat: në Ukrainë dhe më shumë në Lindjen e Mesme, edhe pse armëpushimi mes Izraelit dhe Hamasit u jep njerëzve mundësi të marrin frymë për pesë ditë. Në Siri lufta civile vazhdon me intensitet vrastar, edhe pse në një masë të madhe pa u vënë re. ...

Më shumë...

Faik Miftari: Mendja, logjika dhe kritika

Sot, bota islame në përgjithësi, e bota arabe në veçanti, por edhe bota shqiptare myslimane gjenden në një udhëkryq të madh, do të varet prej tyre, se cilin prej këtyre dy rrugëve do ta zgjedhin për tu ballafaquar dhe rrugëtuar gjate këtij shekulli XXI.   E para, është rruga e ...

Më shumë...

Faik Islami; Lufta kundër UÇK-së nuk paska të mbaruar

Rastësisht këto ditë lexova në një portal një material prej gati njëzët faqesh, me titull: “Lufta e UÇK-së midis nihilizmit dhe karrjerizmit disfatist të Dilaver Goxhës, alias Jovan Bregu”, shkruar  në formë replike analitike kundër shkrimeve të Dilaverit, apo më mirë ta quajmë një trillim për të përlyer emërin e ...

Më shumë...

Nexhmedin Gerguri: Veton Surroi nuk u çlirua nga Serbia, sepse nuk ishte i pushtuar

Veton Surroi në surrogat – veprën e tij „Këmbët e Gjarprit », të nxjerrë nga shtypi pikërisht më 8 qershor 2014, datën e fillimit të zgjedhjeve parlamentare të Kosovës, merret jo vetëm me portretizimin e kryetarit të PDK-së, Hashim Thaçit, por edhe me diskualifikimin e luftës  çlirimtare të UÇK-së duke ...

Më shumë...

Frank Shkreli: Nga Lëvizja antikomuniste polake, në krye të Evropës

 Këshilli i Europës vendosi javën e kaluar të zgjedhë si President të Këshillit të Europës, Kryeministrin e Polonisë, Z. Donald Tusk, në mandatin që fillon më 1 Dhjetor, 2014 deri më 31 Maj, 2017.  Këshilli Europian emëroi gjithashtu italianen Federica Mogherini në detyrën e Përfaqsuesës së lartë të Bashkimit Europian ...

Më shumë...

Pirro Prifti: Paloka i PD ose zhurmuesi tinëzar ndaj të Vërtetës

Në mejdanin e politikës shqiptare, Kryetari i grupit Parlamentar të Opozitës shqiptare vazhdon të nxjerrë fishekzjarre për të shpërqëndruar opinionin publik dhe mediat duke bërë show aspak serioz por edhe qesharak, pra jo-vetëm zhgënjim për konfliktualitetin e vazhdueshëm me Maxhorancën. Këtë konfliktualitet të ashpër, mesa duket e ka të trashëguar ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Arrestimi i shqiptarëve që morën pjesë në luftën e Sirisë, një analizë ndryshe

Rasti i fundit i aksionit spektakolar i Policisë së Kosovës në arrestimin e 40 shqiptarëve të paragjykuar si terroristë islamë, na sjellë në kujtesë edhe raste të tjera, të ngjashme, kur kjo polici me një virulencë të paparë kishte ndërhyrë në shpërndarjen e demonstratave e protestave të Vetëvendosjes, në arrestimin ...

Më shumë...