KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 2243)

Lajmet

Albert Z. Zholi: Si e kam njohur arvanitasin e shquar, Aristidh Kola

Më 8 korrik, 2014 në Muzeun Historik Kombëtar, ky institucion, së bashku me Shtëpinë botuese Toena, organizuan Simpoziumin Shkencor “Aritidh Kola dhe jeta e tij”. Fjalën e hapjes e mbajti Presidente e Shtëpisë Botuese Toena, znj, Irena Toçi.  E cila i bëri një rezume të gjithë veporimtarisë publicistike të arvanitasit ...

Më shumë...

Bardhyl Mahmuti: Maqedonia është shndërruar në «burg të përjetshëm» për shqiptarët!

Dënimi i gjashtë shqiptarëve me burg të përjetshëm nga institucionet MONSTRUOZE të shtetit maqedonas mobilizoi si asnjë herë më parë hapësirën shqiptare. Në këtë kontekst vlen të përmendet se përpos medieve që dëshmuan një profesionalizëm të duhur duke u dhënë hapësirën e nevojshme, përfaqësuesit e institucioneve shtetërore dhe të atyre ...

Më shumë...

Frank Shkreli: Mund të jetë krim lufte

Komisarja e Lartë e Organizatës së Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut, Navi Pillay dënoi të hënën rrëzimin e aeroplanit të pasagjerëve të linjes ajrore Air Malaysia mbi territorin e Ukrainës që kontrollohet nga forca rebele pro-ruse, e që shkaktoi vdekjen e 283 ushëtarëve dhe ekuipazhit prej 15 ...

Më shumë...

Behxhet Sh. Shala: Strategjia e dhunimit të “Shtetit’ për marrjen e pushtetit

Koalicioni i udhëhequr nga PDK pretendon ta qeverisë vendin, si fituese e zgjedhjeve në mandatin e ardhshëm nëse i bënë numrat. Unë nuk jam përkrahës i kontrabandimit të deputetëve dhe blerjes së tyre vetëm sa për ta formuar qeverinë. Prandaj nuk e konsideroj si të shëndetshme për demokracinë dhe vendin ...

Më shumë...

A. Qeriqi: Veton Surroi nëpër “këmbët e gjarprit”

Pamfleti publicistik i Veton Surroit, “Këmbët e gjarprit”, i pretenduar për të qenë një roman triler, nuk është më shumë se një pamflet politik, qoftë me përmbajtjen, qoftë me pretendimet e tij letrare për ta diskredituar “gjarprin” e UÇK-së, Hashim Thaçin, shënjestra kryesore dhe jetësore e Veton Surroit. Ai pamfletin ...

Më shumë...

Dr. Milazim Krasniqi: Kafshimi i Veton Surroit

Botimi i pamfletit “Këmbët e gjarprit”, i autorit, Veton Surroi, në prag të zgjedhjeve të 8 qershorit 2014 dhe afrimi i tij  me lëvizjen “Vetëvendosje” është i lidhur me ambicien për t’iu hakmarrë disi Hashim Thaçit dhe në të njëjtën kohë për të gjetur një vrimë, për t’u rikthyer në ...

Më shumë...

A. Qeriqi: Tallja me bustin e Skënderbeut, është tallje me historinë dhe përkatësinë kombëtare

Në 10 vitet e fundit, si në Kosovë ashtu edhe në Shqipëri, herë-herë ka marrë përmasa një fushatë antikombëtare,  e cila veç tjerash ka qenë e drejtuar edhe kundër heroit kombëtar të të gjithë shqiptarëve, Gjergj Kastriotit-Skënderbeut. Madje janë botuar edhe libra të autorëve të huaj, të shkruar me porosi ...

Më shumë...

E. Rama: Disa qarqe në Evropë i trajtojnë myslimanët si gogolë, për ta ushqyer frikën e tyre të çoroditur

Në fillim  të kësaj fjale iu  uroj të gjithë besimtarëve myslimanë, një muaj të lehtë të Ramazanit, që nis sot për ta. Një muaj i bekuar me bujari. E di, jo për të gjithë mund të tingëllojë e përshtatshme që fjala ime për këtë rast kaq posaçërisht të lidhur me ...

Më shumë...

Albert Zholi: Mesazhi i një nate pranvere

Atë mbrëmje pranvere isha tepër i lodhur. Sa hyra në shtëpi mbylla celularin dhe u shtriva në krevat, pa komunikuar me njeri. Gjumi më zuri menjëherë si me magnet. Të nesërmen, kur u ngrita, koka më dukej e rëndë si vare. Hapa celularin. Menjëherë ndjeva sinjalin e mesazhit. Kërkova menjëherë ...

Më shumë...

Behxhet Sh. Shala: Shumë zhurmë për një koalicion

Më në fund jemi në prag të certifikimit të rezultateve të zgjedhjeve të 8 qershorit 2014, për të vazhduar pastaj me përpjekjet për formimin e institucioneve të Kosovës të cilat gjithmonë, me përkushtimin dhe sakrificën më të madhe i kanë shërbyer qytatarëve. Mendoj për Kuvendin e Kosovës me të gjitha ...

Më shumë...

Sheradin Berisha: Masakra në Çamëri në dritën e dokumenteve dhe dëshmive të reja

(Pashtriku.org, 27. 06. 2014 )- “Masakra në Çamëri” një libër me përmbledhje dokumentesh i përgatitur nga Kastriot Dervishi, botoi Shtëpia botuese “55”. Ky libër sjell dëshmi të të mbijetuarve dhe dokumente arkivore mbi masakrën çame në vitet 1944 -1945. Duke shfrytëzuar arkivat e Ministrisë së Brendshme, të Ministrisë së Punëve ...

Më shumë...

Avdi Ibrahimi: Ç’ bëjnë puthadorët, lajkatarët, matrapazët, tradhtarët e trutharët shqipfolës?

Në mbarë hapsirat shqiptare, janë bërë shumë përpjekje, sakrifica, mbase edhe shumë luftëra me karakter mbrojtës e çlirimtar nga atdhetarët shqiptar për liri e të drejta kombëtare.  Në këtë rast nuk dua t’ iu kujtoj historinë e lavdishme të popullit shqiptar, sahan lëpirësve, puthadorëve, lajkatarëve, matrapazëve,  tradhtarëve e trutharëve shqipfolës, ...

Më shumë...

Ibush R. Hetemi: A mjafton vetëm shkrime dhe deklarata ?

 Shqiptarët për të mbrojtur qenien e tyre, gjuhën dhe traditat  shqiptare u detyruan disa here gjatë shek. XX-të  të ngritën në luftë mbrojtëse. Konferencat ndërkombëtare mbeshtetur ng a fuqit e mdha edhe për interesa të tyre gjeo-strategjike, coptuan trojet etnike shqiptare. Shqiptarët në trojet e tyre etnike shekullore ende jetojnë ...

Më shumë...

Dr. Shefqet Krasniqi: Reflektimet e Ramazanit në Dituri

Nuk ka dyshim se Ramazani është sezoni më i mirë dhe më i begatshëm për muslimanët. Ky muaj pothuajse përgjatë gjithë historisë u solli ndryshime dhe suksese muslimanëve. Begatitë e tij reflektojnë në çdo pore të jetës. Zakonisht Ramazani konsiderohet muaji i pendimit, përmirësimit dhe rikthimit të njeriut në rrugën ...

Më shumë...

RKL: Barrikada e “turpit”, apo turpi i politikanëve tanë

Tashmë kanë kaluar 15-vjet, qyshkur trupat franceze të KFOR-it, më 14 qershor të vitit 1999 me rastin e hyrjes në qytetin e Mitrovicës, e ndanë qytetin në dy pjesë dhe në pjesën e veriut krijuan kushte për grumbullimin e kriminelëve serbë, të cilët po iknin nga vendet e Kosovës ku ...

Më shumë...

Behxhet Shala: Zgjedhje të” lira” dhe aspak të mira

Zgjedhje të” lira” dhe aspak të mira : Pas zgjedhjeve të 8 qershorit 2014 të gjithë dolën me vlerësime se në Kosovë kurrë nuk ka pasur zgjedhje më të mira , që nga koha e Titos , të Rrahman Morinës , zgjedhjet e “ lira “ të “presidentit historik” në ...

Më shumë...