Airport Adem Jashari
kek
MIT
Fillimi / Opinione (faqe 53)

Opinione

Luan Hamiti: Agnatologjia është studimi i injorancës së induktuar përmes publikimit të të dhënave të trilluara ose të pasakta

Luan Hamiti: Histori e shkurtër e inteligjencës

Akuzat të shpikura ndaj SHISH në çështjen e “Toyota Yaris” kanë qëllimin e induktimit të injorancës dhe urrejtjes për popullin se SHISH është gjoja një Institucion që anon politikisht ndaj një partie të caktuar, duke krijuar kështu një gjueti shtrigash përmes klithmave si “nevoja për reformë”. Agnatologjia është studimi i ...

Më shumë...

Frank Shkreli: Rusia dhe Serbia humbën luftën kundër katër futbollistëve shqiptarë

Frank Shkreli

Nuk ishte kjo thjesht vetëm një ndeshje sportive midis Zvicrës — në skuadrën e të cilës luajnë 4 shqiptarë: Xherdan Shaqiri, Granit Xhaka, Valon Behrami dhe Blerim Xhemaili — dhe Serbisë, në Kaliningrad të Rusisë, por ishte gjithashtu edhe një rast ose më mirë të themi një luftë, që siç ...

Më shumë...

Edmond Ekrem Krasniqi: Referendumi, e drejtë e mohuar në Kosovë dhe në Shqipëri, por jo në Maqedoni

Edmond Ekrem Krasniqi

Qytetarët e Maqedonisë në Shtator do të gëzojnë të drejtën e shenjtë për të vendosur me mendjen dhe dorën e tyre, për ndryshimin apo mos ndryshimin e emrit kushtetues të vendit të pajtuar nga qeveria aktuale me Greqinë.  Duke qenë neutral në atë se a është kjo marrëveshje për ndryshim ...

Më shumë...

Pse u dashka të paguhet me para patriotizmi i dy futbollistëve shqiptarë që luajnë për Zvicrën?

Gazeta: “The Guardian”, kritikon futbollistët shqiptarë për shprehjen e ndjenjave kombëtare

Pse u dashka të paguhet me para patriotizmi i dy futbollistëve shqiptarë, që luajnë për Kombëtaren e Zvicrës. A thua aq nevojë financiare paskan Xhaka dhe Shaqiri që shqiptarët “patriotë” të tipit “Tallava” të ua paguajnë dënimin me të holla, që u ka shqiptuar FIFA? A nuk është ky një ...

Më shumë...

Skënder Kapiti: FIFA dhe Erdogan

Skënder S. Kapiti

Nëse FIFA pas ankesës së Federatës Serbe të Futbollit ndëshkon Shaqirin dhe Xhakën pse ata bënë shqiponjën me duar gjatë ndeshjes Zvicër – Serbi  pas shënimit të golave nga ana e tyre, atëhere çfarë do të duhej të  bënte Presidenti turk Erdogan  me Shefin e kabinetit të tij si dhe ...

Më shumë...

Nebih Rexhepi: Atë çka nuk e bënë kombëtarët Shqiptare në futboll Kosovë-Shqipëri, e bëri mërgata Shqiptare

Nebih Rexhepi: Në Mbretërinë e Bashkuar u zhvillua debati zgjedhor, Corbyn-Johnson

Pa dyshim sporti më i popullarizur në botë është futbolli, kurse ngjarja më kulmore është kampionati botërorë në futboll, i cili po zhvillohet aktualisht në Rusi. Dëshira shum e madhe, ishte që në këtë kampionatë të merrnin pjesë si Kosova ashtu edhe Shqipëria. Mirëpo ato lëre që nuk u kualifikuan, ...

Më shumë...

Frank Shkreli: Krenohemi me futbollistët shqiptarë, Xherdan Shaqiri dhe Granit Xhaka

Gazeta: “The Guardian”, kritikon futbollistët shqiptarë për shprehjen e ndjenjave kombëtare

(Papa Françesku duke bërë me duart e tij shqiponjën shqiptare) Krenohemi kudo që jemi me futbollistët shqiptarë: Xherdan Shaqiri dhe Granit Xhaka, për dashurinë e tyre ndaj simbolit të shenjtë të shqiptarëve dhe u jemi mirënjohës për krenarinë që treguan duke shpalosur atë symbol me duart e tyre para gjithë ...

Më shumë...

Skënder Sadri Kapiti: 4 shqiptarët e mëdhenj që e mposhtën Serbinë në Rusi

Skënder S. Kapiti

Ndeshja Zvicër-Serbi në Rusi në këtë Kampionat Botëror të Futbollit, për faktin se për Zvicrën lojtarët më të mirë dhe kryesorë të saj ishin shqiptarë, jo vetëm sporti por edhe media, nga politika dhe shovinizmi  e nga tifozeria harbute dhe publiku serb shpërtheu urrejtja, barbaria, huliganizmi dhe primitivizmi  kolektiv serb ...

Më shumë...

Xhevat Bislimi: Krimi i organizuar shtetëror kundër Sadri Ramabajës

Sadri Ramabaja

(Heshtja e shoqerise sone para ketij krimi me shqeteson me shume se vete krimi i shtetit!) Pedagogu universitar, veprimtari dhe atdhetari i dalluar, Sadri Ramabaja, edhe sot eshte prapa shtate drynave te shtetit te kapur nga bashkepunetoret e djeshem e te sotem te Serbise, nga krimi i organizuar, nga antidrejtesia, ...

Më shumë...

A.Q: Deputetët, që votojnë për varfërimin e popullit, nuk janë deputetë por satrapë dhe parazitë të rrezikshëm

Ahmet Qeriqi: Gjenocidi në Srebrenicë rrah si çekan ndërgjegjen sa e sa herë të tradhtuar të Evropës

Dy lajmet e fundit që kanë të bëjnë me pasurimin e paligjshëm të mujsharëve politikë e ekonomikë,  dhe përpjekjet për ta rikthyer plaçkitjen e qytetarëve në emër të RTK-së, duke i detyruar ata që këtë taksë ta inkasojnë me faturat e energjisë elektrike, janë dy përpjekje më shumë për ta ...

Më shumë...

Ramadan Bozhlani: Hekurudha do ta fuqizonte lidhjen organike kombëtare

Ramadan Bozhlani

Ëndrra qё ishte ushqyer me shpresp pёrgjatё njё shekulli nga shqiptarёt e dy anёve tё kufirit, sot pёrjetohet dhe shijohet nga bashkohasit tanё, pa e vrar mendjen sesi dikur ishte e pamundur ardhja dhe vajtja nё kёto dy shtete shqiptare. Pёrgjatё asaj kohe, shumё shqiptar shkuan nё varr duke e ...

Më shumë...

Frank Shkreli: Përkeqësohen marrëdhëniet mes Amerikës dhe Turqisë

Frank Shkreli

Senati i Shteteve të Bashkuara miratoi këtë javë një projektligj që autorizon shpenzimet ushtarake për Pentagonin, një projektligj i cili njëkohësisht do të blokonte shitjen e aeroplanëve luftarakë amerikan të tipit F-35, Turqisë nëqoftse Ankaraja nuk heq dorë nga blerja e raketave ruse të tipit S-400.   Miratimi i kësaj mase ...

Më shumë...

RKL: 19-vjet në mbrojtje të dinjitetit të çlirimtarëve, zëri që ka sfiduar dhe sfidon forcat e barbarisë e të shfrytëzimit

RKL: A do ta sulmojnë, Grenellin, analistët “kosovarë”, sikur sulmuan e fyen Edi Ramën për nismën e “shengenit” të vdekur?

(Me rastin e  21 qershorit të vitit 1999, kur Radio-Kosova e lirë ka përmbyllur transmetimin në Malet e Berishës) Më 21 qershor të vitit 1999, Radio-Kosova e lirë ka përmbyllur transmetimin në Malet e Berishës, ku kishte emetuar program prej 4 janarit të atij viti. Me lajmin kryesor të ditës ...

Më shumë...

Sevo Tarifa: Kriminelët përpiqen të ngjiten në piedestalet e heronjve

Sevo Tarifa

Mohuesit e mëdhenj të Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare dhe personaliteteve të historisë dhe kulturës kombëtare. Cilët ishin ata që dhunuan veteranët te Varrezat e Dëshmorëve ditën e 5 Majit. Çfarë synojnë teoricienët e “nivelit zero” dhe “çekut të bardhë”? Mohimi i gjakut “Morali i çdo politike fillon me respektin për luftën ...

Më shumë...

Xhevat Bislimi: Politika e Hashim Thaçit

Xhevat Bislimi: LAVDI MARRËZISË!

  Ardhja ne skenen politike shqiptare e Hashim Thaçit ishte dhe mbeti e diskutueshme!… Dalja e tij ne krye te UÇK-se edhe me e diskutueshme? Si erdhi, nga erdhi, kush e solli, kush e mbeshteti, kush ishte dje mbrapa tij e kush sot?! Keto dhe shume pyetje si keto jane me ...

Më shumë...

Zeqir Bekolli: Kush jeni Ju që po ua vrisni buzëqeshjet fëmijëve tanë?!

Zeqir Bekolli

Posa kanë përfunduar klasën e nëntë fëmijët anekënd Republikës së Kosovës. Me ëndrrat e tyre fëmijërore për profesionet e jetës ua mësyjnë shkollave të mesme anë e kënd vendit, mbi bazën e konkurseve publike, që tashmë janë hapur nga drejtoritë komunale të komunave të Kosovës. Por vetëm në ditën e ...

Më shumë...