Isa Mustafa: Gjatë javës ardhshme do të vendosim për kandidatin për kryeministër që do garojmë në zgjedhje

Isa Mustafa pret nga Kurti ta heq taksën, ta anulojë shkarkimin e Veliut dhe t’i kërkojë falje LDK-së

Kryetari Lidhjes Demokrate, Isa Mustafa, ka publikuar letrën të cilën ia ka dërguar kryeministrit të Kosovës dhe partnerit të koalicionit, Albin Kurtit. Mustafa iu kishte drejtuar Kurtit më 16 mars, katër ditë pasi në zyrën e tij ishte bashkë me kryetaren e Kuvendit, Vjosa Osmani dhe zëvendës-kryeministrin Avdullah Hoti, ku thotë se ia kishin bërë me dije se mos heqja e tarifës dhe ashpërsimi i marrëdhënieve me SHBA-të do ta sjellë në pikëpyetje koalicionin. LDK-ja  ka mbështetur Rezolutën në Kuvend për dialogun dhe nuk do të mbështes në asnjë rast një marrëveshje që prek kufijtë dhe organizimin e brendshëm. Ne nuk mund të rrezikojmë partneritetin me Amerikën  për shkak të tarifës. Prezenca e fuqishme amerikane në Kosovë është jetike për vendin tonë. Edhe sot përulem para popullit tim dhe kërkoj mirëkuptim nga partia ime. Pres edhe sot që zoti Kurti ta heq tarifën, ta anulojë vendimin për shkarkimin e Agim Veliut dhe  atij e LDK-së t’ i kërkoj falje për veprimet e tij dhe të atyre me të cilët ka bashkëpunuar në këtë akt të ulët,  thotë Mustafa në letrën drejtuar, Albin Kurtit.

Kontrolloni gjithashtu

Ejup Maqedonci: Serbia me qasjen e saj hegjemoniste dhe agresive karshi Kosovës do të bëjë që tensionet të vazhdojnë

Ministri i Mbrojtjes së Kosovës, Ejup Maqedonci, dje pas bllokimit në kufi me Serbinë të …