Bjellorusia i dhuron Serbisë raketa kundërajrore të tipit BUK dhe aeroplanë luftarakë Mig-29

Jens Stoltenberg: NATO-ja ka porositur raketa kundërajrore, Stinger në vlerë rreth 700 milionë dollarë

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka njoftuar se aleanca ka porositur raketa kundërajrore, Stinger në vlerë prej  700 milionë dollarë. Kontrata shumëkombëshe, e nënshkruar nga Agjencia për Prokurim e NATO-s, synon të forcojë mbrojtjen ajrore të disa shteteve anëtare. Stingerët, janë kërkuar shumë në Ukrainë për efektivitetin e tyre në ndalimin e sulmeve ajrore ruse. Ky zhvillim vjen gjatë samitit vjetor të NATO-s në Uashington, i cili përkon me 75-vjetorin e themelimit të aleancës dhe fokusohet kryesisht në mbështetjen për Ukrainën në luftën e saj kundër Rusisë.

Kontrolloni gjithashtu

DW: Pasivizimi i dokumenteve në administratë shtetërore të Serbisë, ka prekur mijëra shqiptarë etnikë në Kosovën Lindore

Pasivizimi i dokumenteve në  administratë shtetërore të Serbisë  ka prekur mijëra shqiptarë etnikë në Kosovën …