KEK
Fillimi / Lajmet / Junker: Zgjedhja e Donald Trumpit në postin e kryetari të Amerikës rrezikon të dëmtojë ekuilibrat ndërkontinentalë
Junker

Junker: Zgjedhja e Donald Trumpit në postin e kryetari të Amerikës rrezikon të dëmtojë ekuilibrat ndërkontinentalë

Kryetari i Komisionit Europian, Zhan Klod Junker ka folur kundër udhëheqësit të sapozgjedhur të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Duke iu përgjigjur pyetjes gjatë një debati me të rinjtë në Luksemburg, Juncker u shpreh pa doreza se fitorja e republikanit rrezikonte të prishte ekuilibrat ndërkontinentalë, në thelb dhe në strukturë. “Zgjedhja e Donald Trumpit president rrezikon të dëmtojë ekuilibrat ndërkontinentalë. Me të do të humbasim dy vite kohë, pasi ai duhet t’i bjerë rreth e qark një bote, të cilën nuk e njeh. Ndërsa në përgjithësi, vizioni i tij për refugjatët dhe amerikanët me ngjyrë është shumë larg bindjeve tona”. Për të argumentuar bindjen e tij, Juncker kujtoi se dikur, Trump e kishte quajtur Belgjikën një fshat. Për këtë arsye, – vijon ai, – presidentit të ri të Amerikës duhet t’i mësojmë se ku konsiston Europa dhe cilat janë parimet e funksionimit të saj.

Kontrolloni gjithashtu

Në Ditën e Flamurit, në qytetin e Prizrenit, u inaugurua shtatorja e bronztë e Gjergj Kastriotit- Skënderbeut

Në Ditën e Flamurit, në qytetin e Prizrenit, u inaugurua shtatorja e bronztë e Gjergj Kastriotit- Skënderbeut

Në qytetin e Prizrenit, u inaugurua shtatorja e bronztë e Gjergj Kastriotit- Skënderbeut. Në Ditën ...