leoni

Nesër në Prekaz me rastin e 22 vjetorit të sulmit të dytë të forcave serbe mbi familjen Jashari organizohen homazhe

Kompleksi Memorial “Adem Jashari”, në Prekaz mbetet vendi më i vizituar nga shqiptarët e të huajt

Kompleksi Memorial, “Adem Jashari” në Prekaz mbetet vendi më i vizituar nga shqiptarët, por edhe nga të huajt. Kalimi i viteve, që nga përfundimi i luftës, nuk e ka zbehur dëshirën për ta vizituar vendin prej ku ka nisur liria e Kosovës. Kompleksin memorial “Adem Jashari” vetëm këtë vit e kanë vizituar 400 mijë veta, përderisa numri i vizitorëve që nga paslufta kalon shifrën prej 11 milionë. “Vetëm këtë vit kemi pasur mbi 400 mijë vizitorë”, ka thënë për “Zërin” ciceroni, Ilaz Halimi, teksa kujton se të gjithë vizitorët shprehin emocionet sikurse të ishin për herë të parë në Prekaz, edhe pse mund të jetë e disata herë që shkojnë për t’u përkulur para varrit të komandantit legjendar Adem Jashari dhe familjes së tij për sakrificën e bërë për liri.

Kontrolloni gjithashtu

Bill Clinton dhe bashkëshortja e tij, Hillary Clinton, mbështesin kandidaturën e zonjës Kamala Harris për kryetare të Amerikës

Ish-kryetari Shteteve të Bashkuara, Bill Clinton dhe bashkëshortja e tij, Hillary Clinton, e cila garoi …