KEK
Fillimi / Lajmet / Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Gramoz Ruçi ka kërkuar nga Kuba të merr vendim për njohjen e Kosovës

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Gramoz Ruçi ka kërkuar nga Kuba të merr vendim për njohjen e Kosovës

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Gramoz Ruçi ka pritur në takim ambasadoren e re të Kubës në Shqipëri, Caidad Yaira Cueto Milian. Pos interesit të Shqipërisë për zgjerimin e marrëdhënieve dypalëshe, përmes nxitjes së procesit të konsultimeve politike dhe bashkëpunimit në fushat e ekonomisë, shkëmbimeve tregtare, turizmit, kulturës etj, Ruçi tha se Kuba duhet ta rishikojë qëndrimin e saj për njohjen e Kosovës. “Kryetari i Kuvendit, z. Gramoz Ruçi, kërkoi gjithashtu që Kuba të rishikojë qëndrimin e saj dhe të njohë Republikën e Kosovës si edhe të mbështesë anëtarësimin e saj në organizatat ndërkombëtare. Ambasadorja Milian u shpreh se çështjen e njohjes së Kosovës do t’ia paraqesë qeverisë së Kubës. Në vijim të takimit, kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Gramoz Ruçi kërkoi mbështetjen e Kubës edhe për kandidaturën e Shqipërisë në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, për vitet 2022-2023, për çka ambasadorja Milan premtoi mbështetje, njofton Kuvendi i Shqipërisë.

Kontrolloni gjithashtu

Lukas Mandl: Ka forca që dëshirojnë ta ndajnë Evropën, këta "non-papers", janë disa prej tyre

Lukas Mandl: Ka forca që dëshirojnë ta ndajnë Evropën, këta “non-papers”, janë disa prej tyre

Eurodeputeti austriak, Lukas Mandl ka folur për ‘non-papers’, në të cilin parashihet që veriu i ...