Brickos

Kryetari i Shqipërisë, Bajram Begaj, dhe ai i Austrisë, Aleksander Van der Bellen biseduan sot në Tiranë për marrëdhëniet ndërshtetërore
Offizieller Besuch des Herrn Bundespräsidenten in der Republik Albanien, Besuch bei Staatspräsident Bajram Begaj und Armanda Begaj am 27 03 2023 Processed with VSCO with a6 preset

Kryetari i Shqipërisë, Bajram Begaj, dhe ai i Austrisë, Aleksander Van der Bellen biseduan sot në Tiranë për marrëdhëniet ndërshtetërore

Kryetari i Shqipërisë, Bajram Begaj, priti sot në një takim kryetarin e  Austrisë, Alexander Van der Bellen, i cili ndodhet për një vizitë zyrtare, në Tiranë. Në konferencën e përbashkët për shtyp, Begaj shprehu mirënjohjen për mbështetjen e Austrisë në rrugëtimin evropian të Shqipërisë dhe sidomos për reformën në drejtësi. I përcolla presidentit vlerësimin për gjithë mbështetjen që Austria i ka dhënë Shqipërisë në rrugëtimin evropian, mbështetja ekonomike, politike e mbështetja për reformën në drejtësi. Kjo vizitë është një dëshmi e angazhimit serioz të Austrisë në procesin integrues të Shqipërisë dhe Ballkanit Perëndimor. E sigurova që Shqipëria mbetet dedikuar në të gjitha nivelet për rezultate të reformën në drejtësi”, ka deklaruar mes tjerash Begaj. Kryetari i Austrisë, Van der Bellen  tha se jam i lumtur që ftesës për të ardhur në Shqipëri i janë përgjigjur 20 biznese nga Austria që të prezantojnë ekspertizën e tyre në interes të përbashkët Austria njihet si inkurajues i madh për anëtarësimin e Shqipërisë dhe vendet e tjera të Ballkanit Perëndimor. Begajn e përgëzova dhe për procesin skrining me BE dhe shpresojmë që të hidhen sa më shpejt hapa të mëtejshëm. Duam të inkurajojmë Shqipërinë për të zhvilluar reformat e duhura”, u shpreh kryetari i Austrisë, Der Bellen.

Kontrolloni gjithashtu

Ministrja, Shvarc dhe kryetarja Osmani paralajmërojnë luftë, në rast se bashkësia ndërkombëtare nuk e ndryshon qasjen ndaj Serbisë

Ministrja, Donika Shvarc ka paralajmëruar luftë, në rast se, sipas mendimit të saj, bashkësia ndërkombëtare …