KEK
Fillimi / Lajmet / Kyetari i Vetëvendosjes Albin Kurti, takon sot krerët e LDK-së për të biseduar për formimin e koalicionit qeverisës
Kyetari i Vetëvendosjes Albin Kurti, takon sot krerët e LDK-së për të biseduar për formimin e koalicionit qeverisës

Kyetari i Vetëvendosjes Albin Kurti, takon sot krerët e LDK-së për të biseduar për formimin e koalicionit qeverisës

Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryeministër, Albin Kurti, sot do të takohet me krerët e LDK-së për të biseduar për formimin e koalicionit qeverisës.“Në parim kanë pranuar të kenë koalicion me ne. Do të marrim pjesë unë dhe profesori Besnik Bislimi dhe nga ana e tyre do të jenë profesor Isa Mustafa si kryetar i LDK’së dhe kandidatja e LDK’së, zonja Vjosa Osmani”, ka thënë Kurti. Ai ka pohuar se nuk do të diskutohet udhëheqja e Qeverisë, pasi sipas Kurtit, Gjykata Kushtetuese e Kosovës e ka sqaruar mirë se fituesit të zgjedhjeve i takon ta formojë dhe ta udhëheqë Qeverinë. “Nuk do të jetë e diskutueshme, subjekti që del i pari e formon Qeverinë. Me vendimin e Gjykatës Kushtetuese ose Vetëvemdosje e drejton Qeverinë ose shkojmë serish në zgjedhje”, ka thënë Kurti.

Kontrolloni gjithashtu

Dragan Bursaç

Dragan Bursaq: Shaip Kamberi është e vetmja opozitë e vërtetë në Kuvend, sepse Serbia ka kohë që nuk ka opozitë

Fjalimi i kryetarit të Grupit parlamentar të Luginës së Bashkuar – SDA Sanxhak, Shaip Kamberi, ...