valamobile
AKP deri me 2 dhjetor
kek baneri
mbpzhr 2018
Fillimi / Lajmet / Lideri i BDI-së, Ali Ahmeti është takuar me zëvendës ndihmës Sekretarin e shtetit amerikan Met Pallmer
Lideri i BDI-së, Ali Ahmeti është takuar me zëvendës ndihmës i Sekretarit të shtetit amerikan Pallmer

Lideri i BDI-së, Ali Ahmeti është takuar me zëvendës ndihmës Sekretarin e shtetit amerikan Met Pallmer

Lideri i BDI-së, Ali Ahmeti është takuar me zëvendës ndihmës i Sekretarit të shtetit të SHBA-ve, Met Pallmer. Ata kanë biseduar për proceset në të cilat po kalon Maqedonia. Ahmeti ka thënë se Pallmerin e sigurova për kontributin konstruktiv të BDI-së në këto ecuri politike e zhvillimore.

“Mbrëmë takova mysafirin e lartë nga Vashingtoni Met Pallmer, ud zëvendës ndihmës i Sekretarit të Shtetit. Bashkëbiseduam për negociatat midis Shkupit dhe Athinës si dhe mundësitë për mbylljen e kontestit me emrin në mënyrë që të zhbllokohen dyert e NATO-së dhe BE-së për Maqedoninë. E siguriva z. Pallmer që BDI mbështet mbylljen e menjëhershme të çështjes dhe ështē kontribuese në arritjen e kompromisit të pranueshëm nga të dyja palët. Kompromisi i menjëhershëm na mundëson marrjen e ftesës për anëtarësim në NATO dhe marrjen e datës për fillim të negociatave për anëtarësim në Bashkimin Evropian. Pikërisht integrimi EuroAtlantik i Maqedonisë është prioriteti ynë sepse garantohet paqa, stabiliteti dhe siguria, por edhe hapen perspektiva të reja dhe konkrete ekonomike. Shtetet e Bashkuara të Amerikës mbështesin fuqimisht perspektivën EuroAtlantike të Maqedonisë dhe inkurajojnë tejkalimin e të gjitha pengesave në këtë rrugë”, ka shkruar Ahmeti në një postim të tij.

Kontrolloni gjithashtu

Ministrja Hoxha, po qëndron për vizitë zyrtare në Estoni në vazhdën e punës së saj për lobim për liberalizimin e vizave

Ministrja Hoxha, po qëndron për vizitë zyrtare në Estoni në vazhdën e punës së saj për lobim për liberalizimin e vizave

Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, po qëndron për vizitë zyrtare në Estoni në vazhdën ...