Limak Kosovo
Fillimi / Lajmet / Fatmir Limaj: Nëse Thaçi tenton ta shpërndaj Kuvendin e shkelë Kushtetutën, të formohet një qeveri e të shmangen zgjedhjet
Fatmir Limaj: Nëse Thaçi tenton ta shpërndaj Kuvendin e shkelë Kushtetutën, të formohet një qeveri e të shmangen zgjedhjet

Fatmir Limaj: Nëse Thaçi tenton ta shpërndaj Kuvendin e shkelë Kushtetutën, të formohet një qeveri e të shmangen zgjedhjet

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj ka folur pas takimit që ka pasur me kryetarin Thaçi, për t’u konsultuar me të për veprimet e radhës pas mocionit të mosbesimit. Ai para mediave  ka thënë se kërkesa e tij në takim ishte që të respektohet çdo procedurë dhe Kushtetuta e Kosovës. Në këtë kontekst, sipas Limajt duhet të shmangen zgjedhjet e jashtëzakonshme. Madje, sipas tij nëse kreu i shtetit tenton të bëjë shpërndarjen e Kuvendit, atëherë kjo do të ishte shkelje kushtetuese, ngase siç thotë ai, kjo mund të bëhet vetëm me vullnetin e shumicës së deputetëve. Limaj po ashtu tha se Nisma mund të jetë pjesë e qeverisë së re, mirëpo që ka disa kushte.

Kontrolloni gjithashtu

Naim Tërnava: rënia e numrit të të infektuarve në ditët e fundit është mundësi e mirë që të fillojë hapja e xhamive

Naim Tërnava: Rënia e numrit të të infektuarve në ditët e fundit është mundësi e mirë që të fillojë hapja e xhamive

Kryetari i Bashkësisë Islame në Kosovë, Naim Tërnava, është deklaruar se rënia e numrit të ...