Fillimi / Lajmet / Ministri Bytyqi thotë se në shtator presim përgjigje nga ENQA dhe vendimin për rianëtarësim të Kosovës
Ministri Bytyqi thotë se në shtator presim përgjigje nga ENQA dhe vendimin për rianëtarësim të Kosovës

Ministri Bytyqi thotë se në shtator presim përgjigje nga ENQA dhe vendimin për rianëtarësim të Kosovës

Ministri i Arsimit, Shyqiri Bytyqi, në  ka thënë se në Ministrinë që ai drejton nuk ka të punësuar partiakë. Sipas tij, në MASHT deri tani s’ka asnjë zyrtar të nivelit të ulët apo të lartë që i takon partisë NISMA. Bytyqi tha se ka ngatërresa e paqartësi kur po bëhen akuza se në këtë ministri po punësohen partiakë të Nismës. Ai tha se ata persona që janë nga Nisma, i ka gjetur aty kur mori mandatin. Ministri ka folur edhe për rianëtarësimin në ENQA. Ka thënë se pret përgjigje pozitive. “Po presim raportin final dhe jemi optimist që do të marrim përgjigje të mirë. Nga veprimet tona, sidomos që të kemi ligj të veçantë për agjencionin e akreditimit, besoj se do të rianëtarësohemi. Po presim përgjigje nga ENQA e vendimin final do ta marrim në fund të gushtit, konkretisht, në shtator. Jam i bindur që ne do të vazhdojmë rrugëtimin, pra rianëtarësimin tonë”, ka deklaruar ai.

Kontrolloni gjithashtu

Natyra Kuçi: Një nga arsyet që PSD u “ndëshkua” në zgjedhjet e 6 teorit ishte edhe koalicioni me AAK-në

Natyra Kuçi: Një nga arsyet që PSD u “ndëshkua” në zgjedhjet e 6 teorit ishte edhe koalicioni me AAK-në

Në Partinë Socialdemokrate e kanë pranuar që kanë bërë gabim që iu bashkuan Aleancës për ...