KEK
Fillimi / Lajmet / Në tre-vjetorin e rënies së Kirkukut në duart e milicive shiite irakiane dhe Forcave të Gardës Revolucionare Iraniane
Në tre-vjetorin e rënies së Kirkukut në duart e milicive shiite irakiane dhe Forcave të Gardës Revolucionare Iraniane

Në tre-vjetorin e rënies së Kirkukut në duart e milicive shiite irakiane dhe Forcave të Gardës Revolucionare Iraniane

16 tetori shënon tre-vjetorin e rënies së Kirkukut në duart e milicive shiite irakiane dhe Forcave të Gardës Revolucionare Iraniane. Administrata Trump e dinte që iranianët po vinin për të vrarë Guvernatorin e Kirkukut, Nexhmaludim Karim, por u bë se nuk e vërente. Administrata Trump miratoi një politikë të falimentuar moralisht dhe me të meta strategjike “Një-Irak”, duke prishur ëndrrën kurde të pavarësisë. Më 25 shtator, 93.25 për qind e votuesve në Kurdistanin Irakian votuan në favor të ndarjes nga Iraku. Sidoqoftë, Trump shpërfilli kërkesën e tyre për vetëvendosje. Tradhtia e Madhe:  Amerika braktisi kurdët dhe humbi Lindjen e Mesme, shkruan David L. Phillips, e cili në një shkrim të tij mbështet fuqishëm Guvernatorin Karim. Ai tregon historinë tragjike se si SHBA tradhtoi një mik – dhe humbi Irakun.  (Peace-building and Human Rights)

Kontrolloni gjithashtu

PDK në Prizren, vlerëson se qeverisja aktuale nga Haskuka është larg përfaqësimit të interesave të qytetarëve

PDK në Prizren, vlerëson se qeverisja aktuale nga Haskuka është larg përfaqësimit të interesave të qytetarëve

Partia Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, ka thënë se qeverisja aktuale nga Mytaher Haskuka ...