JEREMIE, HAITI - AUGUST 14: A photo shows damaged buildings as people inspect after a 7.2 magnitude earthquake struck the country on August 14, 2021, in Jeremie, Haiti. The earthquake's epicenter was 12 kilometers (7.5 miles) northeast of Saint-Louis-du-Sud, with a depth of 10 kilometers (6 miles). (Photo by Stringer/Anadolu Agency via Getty Images)

Qindra të vdekur nga tërmeti i fuqishëm që ka goditur Haitin

Haiti është goditur sërish nga një tërmet i fuqishëm që ka shkaktuar qindra të vdekur. Deri më tani janë evidentuar 227 viktima por dyshohet se numri i tyre është edhe më i madh. Kryeministri i Haitit, Ariel Henry deklaroi se ka dëme të mëdha në pjesë të caktuara të shtetit dhe ka shpallur gjendje të jashtëzakonshme e cila do të vazhdoi për një muaj. Shërbimi Gjeologjik i Shteteve të Bashkuara ka njoftuar se epiqendra e tërmetit ishte rreth 12 kilometra nga qyteti Saint-Louis du Sud. “Shumë shtëpi janë shkatërruar, njerëzit kanë vdekur, disa janë në spitale”, ka thënë për agjencinë AFP, Christella Saint Hilaire që banon në afërsi të epiqendrës së tërmetit. Dridhjet e tokës janë ndierë edhe në kryeqytetin Port-au-Prince, rreth 125 kilometra larg epiqendrës, si dhe në shtete fqinje. Më 2010, nga një tërmet i fuqishëm në Haiti u vranë mbi 200.000 persona dhe lëkundjet e tokës shkaktuan dëme masive në infrastrukturën dhe ekonominë e këtij shteti.

Kontrolloni gjithashtu

Subjekti politik Vetëvendosje mban zgjedhjet për liderin e partisë me kandidatin e vetëm, liderin e saj, Albin Kurti

Subjekti politik Vetëvendosje mban zgjedhjet për liderin e partisë me kandidatin e vetëm, liderin e …