Robert Bosch

Robert Bosch: Problemet janë krijuar nga Vuçiqi, ndërsa Josep Borrell i kërkon Kosovës të mbajë zgjedhje të reja, në Veri

Ish-ambasadori i Holandës në Kosovë, Robert Bosch, ka komentuar tensionet në veri. Duke folur  në RTK për situatën aktuale në veri, ai përgjegjës e ka bërë kryetarin e Serbisë, Aleksander Vuçiq. Robert Bosh tha se Kosova duhet t`i plotësojë kërkesat e aleatëve të saj. Nganjëherë duhet të japësh diçka, sepse miqtë e mëdhenj po ta kërkojnë atë, sepse situata është tejet e ndjeshme, mençuria është gjëja e duhur jo kryeneçësia. Topi duhet të vihet në anën tjetër”, ka deklaruar Bosch,. Ai është shprehur i habitur më kërkese e BE-së për zgjedhje të reja në veri. “Problemet janë krijuar nga Vuçiqi dhe miqtë e tij dhe është paksa e çuditshme që Borrell të kërkojë nga Prishtina të sigurojë zgjedhje të reja”, është shprehur Bosch. Diplomati holandez ka bërë me dije se kjo çështje është dashur t`i shtrohet Vuçiqit, meqenëse ai i ka penguar serbët që të marrin pjesë në zgjedhjet e 23 prillit.

Kontrolloni gjithashtu

Faton Klinaku: Arrestimi i luftëtarit të lirisë, Dritan Goxhaj është bërë për t’i frikësuar njerëzit që e kundërshtojnë një gjykatë politike

Faton Klinaku, ka deklaruar se Ushtria Çlirimtare e Kosovës nuk mund të quhet ndërmarrje e përbashkët kriminale

Faton Klinaku, ushtrues detyre i kryetarit të OVL-UÇK-së, ka deklaruar se Ushtria Çlirimtare e Kosovës …