KEK
Fillimi / Lajmet / Serbët vendosin përmendore në veri, Thaçi viziton Panamanë
Serbët vendosin përmendore në veri, Thaçi viziton Panamanë

Serbët vendosin përmendore në veri, Thaçi viziton Panamanë

Derisa serbët në veri të Kosovës po vendosin shtatore të Car Llazarit e po ndërtojnë koloni të reja, kryetari Hashim Thaçi mburret për pjesëmarrjen e tij në përurimin e zgjerimit të kanalit të Panamasë. Në njoftimin e Zyrës Presidenciale thuhet se kryetari, Thaçi, bashkë me dhjetëra liderë botëror, mori pjesë në ceremoninë e përurimit të zgjerimit të kanalit të Panamasë. Sipas Thaçit, “përfaqësimi i Kosovës në këtë ngjarje, krahas shteteve tjera të botës, forcon prezencën dhe subjektivitetin ndërkombëtar të vendit tonë”. Gjithnjë sipas tij “ftesa për të marrë pjesë në ngjarjen më të madhe të Amerikës Qendrore dhe asaj Jugore është një dëshmi se Kosova çdo ditë e më shumë po e forcon subjektivitetin e saj ndërkombëtar, po e konsolidon pozitën e vet në skenën ndërkombëtare”. Ai ka bërë të ditur se gjatë qëndrimit në Panama ka takuar përfaqësues të vendeve që nuk e kanë njohur ende pavarësinë e Kosovës, prej të cilëve ka kërkuar që të marrin sa më shpejt vendime për njohjen e saj.

Kontrolloni gjithashtu

Rreth 500 punëtorë shëndetësorë që kanë marrë dozën e parë të vaksinës në Kukës gjatë muajit mars

MSH: Deri tani janë vaksinuar rreth 96 mijë qytetarë

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se nga fillimi i vaksinimit e deri më tani, janë ...