MIT
Airport Adem Jashari
tv dielli
kek
Fillimi / Lajmet / Shqiprim Arifi: E ardhmja e Kosovës Lindore varet nga dialogu Kosovë-Serbi, pjesë e të cilit duhet të jetë edhe ajo
Shqiprim Arifi: Qytetarët e Kosovës Lindore edhe pas 100 vjetësh do të kërkojnë bashkimin me Kosovën

Shqiprim Arifi: E ardhmja e Kosovës Lindore varet nga dialogu Kosovë-Serbi, pjesë e të cilit duhet të jetë edhe ajo

Kryetari i Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi, thotë se e përkrah vendimin e qeverisë së Kosovës për taksën ndaj Serbisë, por shtoi se kjo e ka dëmtuar Preshevën ekonomikisht si dhe në aspektin social. Ai  thotë se e ardhmja e Kosovës Lindore varet nga dialogu Kosovë-Serbi dhe se ai dëshiron që dialogu për çështjen e taksës të vazhdojë. Arifi vuri në dukje gjithashtu se përfaqësimi i deritanishëm i shqiptarëve në legjislativin serb ka qenë formal dhe jocilësor. Ai ndër tjera ka shtuar se besojnë në qeverinë e re të Kosovës në krye me Albin Kurtin, që të rifillojnë sa më shpejtë dialogun me Serbinë, dhe në tavolinë, pjesë e diskutimeve të jetë edhe Kosova Lindore.

Kontrolloni gjithashtu

KFOR: Po e monitorojmë situatën nga afër dhe vazhdojmë të jemi si përgjegjësi i tretë i sigurisë në Kosovë

KFOR: Po e monitorojmë situatën nga afër dhe vazhdojmë të jemi si përgjegjësi i tretë i sigurisë në Kosovë

KFOR-i ka konfirmuar se është duke monitoruar nga afër situatën në bashkëpunim me institucionet e ...