Ahmet Qeriqi

Mona Agrigoroaiei: Letër e hapur drejtorit të RTK-se, Mentor Shala

Mona Agrigoroaiei

Me keqardhje kam lexuar ne faqen e internetit te Radiotelevizionit te Kosoves nje artikull aspak i vertete ndaj meje personalisht, ku mendohet se une, Mona Agrigoroaiei, jam agjente e sherbimeve rumun dhe maqedonas. Ky artikull eshte i genjeshtert, pasi qe une asnjehere nuk ua kam sherbyer ketyre agjenturave antishqiptare. Eshte …

Më shumë...

Frank Shkreli: Rasti Haradinaj, urgjencë kombëtare

Frank Shkreli: Një mbështetje historike ndërkombëtare ndaj lirisë së fjalës

Ndalimi i ish-kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj nga autoritetet e Francës, në bazë të një urdhër arresti të lëshuar nga autoritetet serbe, është një urgjencë kombëtare.  Ndërsa Zoti Haradinaj mbahet në paraburgim në pritje të shqyrtimit të urdhër arrestit nga Franca, autoritetet shqiptare në Prishtinë dhe në Tiranë po bëjnë …

Më shumë...

Haradinaj: Rrugën e Kosovës nuk e ndalin arrestimet, atë nuk e ndalen as tankset e Serbisë

Ramush Haradinaj

Kryetari i AAK-së dhe Komandanti i Zonës së Dukagjinit gjatë luftës, Ramush Haradinaj, u ka dërguar porosi, miqve të Serbisë, brenda dhe jashtë Kosovës, duke u përkujtuar se  rrugën e shtetit të Kosovës nuk mund ta ndal askush. Në postimin e tij ka shkruar se  “Është për keqardhje se si …

Më shumë...

LDK: Rrugët e Prishtinë nuk janë pastruar pavarësisht premtimeve të kryetarit Shpend Ahmeti

LDK: Derisa çështja e dialogut me Serbinë po e mbizotëron debatin, koalicioni qeveritar po uzurpon institucionet

Mëngjesi i datës 6 janar e zuri Komunën e Prishtinës me 60% e rrugëve të bllokuara – të pa pastruara. Veçanërisht rrugët rurale në zonat e thella janë të bllokura nga orteqet dhe sasia e borës e makineritë e ndërmarrjeve të kontraktura nga Komuna po lëvizin shumë ngadalë. Grupi i …

Më shumë...

Komuna e Prishtinës njofton se aktualisht rrugët nëpër kryeqytet janë të kalueshme

Rrugët

Komuna e Prishtinës njofton se ​aktualisht rrugët nëpër kryeqytet janë të kalueshme, si për vetura ashtu edhe për autobusë dhe për mjetet e tjera. ​Lusim që të keni parasysh që në këtë mot të vështirë dhe me temperatura tepër të ulëta duhet të kemi shumë më shumë kujdes në komunikacion.​ …

Më shumë...

Rrustem Geci: Doli nga shtypi libri studime: “Rrapi shekullor – Akademik Idriz Ajeti“

Rrustem Geci: Doli nga shtypi libri studime: “Rrapi shekullor – Akademik Idriz Ajeti“

“Shqiptarët janë krijuesit dhe bartësit e një prej gjuhëve themelore të njerëzimit. Gjuha jonë vazhdon ta ketë vendin e saj të paluajtshëm midis dhjetë gjuhëve më kryesore të botës”. (Ismail Kadare) Me 31 dhjetor të vitit të kaluar, doli nga shtypi libri me disa studime, bibliografinë, disa dokumente – që nga …

Më shumë...

Qytetarët e Gjakovës të gatshëm për të penguar vizitën e pelegrinëve e vrasësve serbë

Qytetarët e Gjakovës të gatshëm për të penguar vizitën e pelegrinëve e vrasësve serbë

Disa qytetarë të Gjakovës janë tubuar afër kishës ortodokse politike serbe, me qëllim për të  penguar vizitën e tyre paralajmëruar me rastin e krishtlindjes ortodokse. Komandanti i Stacionit policor në Gjakovë, Kristë Gjokaj, ka thënë se pelegrinët serbë pritet të vijnë prej orës 12 deri 13.00. Vizita e tyre në …

Më shumë...

Ministria e Drejtësisë e Serbisë do të kërkojë ekstradimin e Ramush Haradinajt nga Franca

Ministria e Drejtësisë e Serbisë do të kërkojë në afatin sa më të shkurtër ekstradimin e Ramush Haradinajt nga Franca.  Sipas medieve të Beogradit, Ministria e Drejtësisë do t’ia dërgojë kërkesën për ekstradim, bashkë me dokumentacionin përkthyer frëngjisht Gjykatës së Apelit në Colmar. Prokurori për krime lufte i Serbisë, Milan …

Më shumë...

Mr. Adem Lushaj: Jemi të gatshëm të dëshmojmë pafajësinë e Haradinajt për “Kanalin e Radoniqit”

Adem Lushaj

Ndalimi i Ramush Haradinaj nga institucionet e shtetit mik, Francës, sipas fletë arrestit të lëshuar nga Qeveria e Serbisë, ku ndër tjera akuzohet edhe për atë se  “gjoja ” ka lidhje me “Kufomat në Kanalin e Radoniqit”, është një gjë e turpshme dhe jo njerëzore. Këtë pohim timin e bazoj …

Më shumë...

Deputeti, Veton Berisha, kundër rritjes së pagave dhe mëditjeve për deputetët e Kuvendit të Kosovës

Veton Berisha

Veton Berisha, deputet i Kuvendit të Republikës së Kosovës, përfaqësues i komunitetit Egjiptian është deklaruar publikisht KUNDËR dhe është zotuar se do të votojë KUNDËR çfarëdo lloji të rritjes së pagave për deputetët e Kuvendit të Republikës së Kosovës. Mendoj dhe konsideroj se deputetët shpërblehen mjaftueshëm, bile edhe të tejkaluar …

Më shumë...

Haradinaj do të mbetet në paraburgim deri sa Serbia të bëjë kërkesë zyrtare për ekstradim

Ramush Haradinaj

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj do të mbetet në paraburgim deri sa Serbia të bëjë kërkesë zyrtare për ekstradim, ka bërë të ditur një Gjykatë e Apelit në Francë, bën të ditur Reuters. Ende nuk ka njoftime zyrtare lidhur me këtë zhvillim të publikura nga Radio-Evropa e Lirë. Autoritetet franceze …

Më shumë...

Bilall Sherifi: Kërcënimi i dëshmitarëve ishte shpikur nga Del Ponte dhe prokurorë ndërkombëtarë

Bilall Sherifi

Akuzat se gjoja dëshmitarët në Kosovë janë kërcënuar, madje edhe janë vrarë, nuk janë të reja, janë akuza të përsëritura deri në banalitet. Të gjithë prokurorët që kishin lëndët e sajuara kundër luftëtarëve të UÇK-së, qofshin prokurorët e gjykatës ndërkombëtare të Hagës, qofshin ata që udhëhiqnin proceset gjyqësore në Kosovë, …

Më shumë...

Tetë ushtarakët turq që u arratisën me një helikopter nga Turqia për në Greqi, donin ta vrisnin Erdoganin

Erdogan

Tetë ushtarakët turq, që u arratisën me një helikopter nga Turqia për në Greqi pas grushtit të dështuar të shtetit, kanë pasur lidhje me grupin e komandove që u përpoqën të vrasin presidentin Recep Tayyip Erdogan. Lajmin e publikojnë disa medie turke, si agjencia e lajmeve “Anadolu” dhe gazeta “Hurriyet”, …

Më shumë...

Ismet Azizi: Qëndrimi i Brigadës së Drenicës në Mitrovicë dhe Takimi i Mitrovicës!

Ismet Azizi

Më 6 janar, të vitit 1945 Brigada e Drenicës nën komandën e Shaban Polluzhës hyn në Mitrovicë. Komandanti Polluzha i hipur mbi kalë të bardhë dhe i përcjellë nga dy djelmosha të cilët bartnin lart flamurin kombëtar, marshimin rrugëve të Mitrovicës e bënë edhe më madhështor. Dy anët e rrugës …

Më shumë...

Qeveria më në fund mori vendim për ta refuzuar kërkesën Tomisllav Nikoliqit për vizitë në Kosovë

PDK-LDK harrojnë riformatizimin e Qeverisë

Qeveria e Kosovës përmes një njoftimi zyrtar ka bërë të ditur se ka marrë vendim për ta refuzuar kërkesën e kryetarit  të Serbisë, Tomislav Nikoliq dhe zyrtarëve të tjerë të lartë të qeverisë së Serbisë, që ta  vizitojnë komunën e Shtërpcës në Kosovë. Ministria për Punë të Jashtme, në njoftimin …

Më shumë...

Tomë Gashi: Në video incizimet e publikuara të burgut të Prizrenit është bërë prerja e shiritit të kamerave

Tomë Gashi

Avokati i familjes së Astrit Deharit, Tomë Gashi deklaron me fakte se Astriti nuk është vetëvrarë në burgun e Prizrenit. Këtë e ka treguar raporti i ekspertizës nga ekspertët e pavarur. Ai në dy-mujorin e vdekjes së Astritit në një konferencë për gazetarë tha se në video incizimet e publikuara …

Më shumë...