Ahmet Qeriqi

Bajrami: Kemi kërkuar ndërmarrjen e masave të reciprocitetit ndaj Serbisë, por kot

Dr. Arsim Bajrami

Duke folur për masat që po ndërmarrin institucionet e Kosovës ndaj Serbisë pasi ajo nuk lejoj që nxënësit e Kosovës lindore të pajisen me librat e dërguara atje nga Ministria e Arsimit e Republikës së Kosovës, ministri i Arsimit, Arsim Bajrami theksoi se ka kërkar ndërmarrjen e masave të reciprocitetit. …

Më shumë...

Në Prishtinë po qëndron një delegacion i Prokurorisë së Përgjithshëm të Shqipërisë

Në Prishtinë po qëndron një delegacion i Prokurorisë së Përgjithshëm të Shqipërisë

Në vendin tonë është duke qëndruar një delegacion i Prokurorisë së Përgjithshëm të Shqipërisë i udhëhequr nga Prokurori i Përgjithshëm, Adriatik Llalla. Delegacioni nga Shqipëria është pritur në takim nga kryeprokurori i Shtetit të Kosovës, Aleksandër Lumezi. Në takimin e zhvilluar në mes të dy kryeprokurorëve u bisedua për bashkëpunimin …

Më shumë...

LRD-ja po përcjellë me shqetësim të gjitha zhvillimet në Kosovë

LRD-ja, me shqetësime është duke përcjellë të gjitha zhvillimet në Kosovë, gjendjen aktuale, si atë politike, ashtu edhe gjendjen ekonomike të popullit në Kosovë, e cila vërtetë është mjeruese, çasja, rruga dhe koncepti i qeverisë aktuale, mënyra e dialogut dhe marrëveshjet  me Serbinë, arrestimet e deputetëve dhe aktivistëve opozitarë, kushtëzimet …

Më shumë...

KPM: Adnan Merovci zgjidhet kryetar edhe për një mandat

KPM: Adnan Merovci zgjidhet kryetar edhe për një mandat

Komisioni i Pavarur i Mediave (KPM), në mbledhjen e mbajtur më 09.03.2016, ka ri-zgjedhur z. Adnan MEROVCI për Kryetar të KPM-së edhe për një mandat tjetër.z. MEROVCI ka lindur në Vushtrri më 1956. Ai është i diplomuar në Fakultetin Elektroteknik të Universitetit të Prishtinës. Pas diplomimit për 10 vite deri …

Më shumë...

Nikoliq: Serbia nuk do ta njohë Kosovën edhe nëse mosnjohja do t’ia pamundësojë hyrjen në BE

Nikoliq

Kryetari i Serbisë, Tomisllav Nikoliq ju ka deklaruar medieve ruse se Serbia nuk do ta njohë Kosovën edhe nëse mosnjohja do t’ia pamundësoj hyrjen në Bashkimin Evropian. Gjatë intervistës për “Rusia 24” ai ka theksuar se Serbia po zhvillon bisedime me BE-n- dhe Prishtinën e po përpiqet që njerëzit në …

Më shumë...

Kërcënon, Adem Grabovci, kërkon gjendje të jashtëzakonshme dhe pushtet policor

Adem Grabovci

Shefi i PDK-së, Adem Grabovci, i mllefosur në veprimet e opozitës, dhe jo në lëshimet që i kanë bërë Qeveria e vendit Serbisë e Malit të Zi,  konsideron se kjo çfarë po ndodh në 7 muajt e fundit, sidomos brenda Kuvendit të Kosovës, është e paparë dhe e papranueshme. Ajo …

Më shumë...

Deputetët e opozitës janë larguar nga salla e Kuvendit të Kosovës

Opozita Kuvend

Deputetët e opozitës në Kuvend e kanë braktisur sallën. Ata u larguan pas ftesës që ua bëri deputeti i vetëvendosjes Ismail Kurteshi, i cili ka deklaruar  në Kosovë nuk ka situatë normale. “Derisa në krye të Qeverisë të jetë Isa Mustafa , shkelësi i Kushtetutës , nuk do të ketë …

Më shumë...

Isa Mustafa: Unë jam kryeministër i vendit, Policia nuk duhet të lejojë të ma sulmojnë shtëpinë

Mustafa: Kufijtë nuk ridefinohen me referendume të anshme e as me konferenca për medie

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, gjatë fjalës së tij në Kuvend, ka thënë se nuk sheh asnjë arsye që opozita të kundërshtojë me gaz lotsjellës. Ai ka folur edhe për sulmet me koktej molotovi në shtëpinë e tij. Pak para fjalimit të tij, kryeministri u sulmua me ujë nga Mytaher …

Më shumë...

Donikë Kadaj-Bujupi: Opozita është këtu për të vazhduar kundërshtimin dhe për të shtuar format e veprimit

Kadaj-Bujupi: Të gjitha ato që premtoi Veseli, i pati premtuar Thaçi në 2007-n

Opozita është e bashkuar edhe në aksionet e ardhshme, me të gjitha mjetet, për të kundërshtuar këtë qeveri dhe këtë pushtet që ka degraduar vendin, ka deklaruar  deputetja e AAK-së, Donika Kadaj-Bujupi para fillimit të seancës së Kuvendit të Kosovës. “Siç po shihet ne sot jemi bashkë me opozitën, kundërshtimi …

Më shumë...

Kryetari Thaçi, ka hedhur poshtë pretendimet se ishte i përfshirë në krime lufte

Kryetari Thaçi

Kryetari i sapo zgjedhur i Kosovës, Hashim Thaçi në një intervistë për “Die Presse”, ka thënë së akuzat serbe për trafikim organesh janë shpikje e çmendur. “Këto akuza janë një shpikje e çmendur. Ne nuk kemi asgjë për të fshehur. Prandaj, Kuvendi i Kosovës ka miratuar krijimin e Gjykatës Speciale. …

Më shumë...

Sërish bllokohet seanca e Kuvendit, opozita e bashkuar në veprime kundër Qeverisë

Sërish bllokohet seanca e Kuvendit, opozita e bashkuar në veprime kundër Qeverisë

Me rastin e fillimit të seancës së sotme në Kuvend, deputetët e opozitës me rrahje të tavolinave dhe me komunikim të zhurmshëm mes vete, kanë penguar fillimin e seancës së Kuvendit të Kosovës. Deputeti i VV-së, Rexhep Selimi, ka thënë se me hedhjen e gazit lotsjellës në Kuvend, dëshmuam unitetin …

Më shumë...

Jokai Mor (1825- 1904), shkrimtari më i njohur dhe më i lexuari në Hungari

Jokai Mor, (1825- 1904) shkrimtari i njohur dhe më i lexuari në Hungari, autor i dy romaneve me personazhe të historisë shqiptare

                Letërsia hungareze është shumë e begatshme dhe mjaft e përkthyer në shumë gjuhë të botës. Mjerisht, shkrimtarët më të mëdhenj, me përmasa botërore të kësaj letërsie, ende nuk janë përkthyer në gjuhën shqipe. Romani “Ararat” ndër më të lexuarit në botë, i shkrimtarit Llajosh Zillahi, me sa dimë ne …

Më shumë...

Driton Çaushi: Nuk ka arsye të ndryshohen metodat e përdoruara deri tani në Kuvend

Driton Çaushi

Sot pritet  të mbahet seanca e Kuvendit të Republikës së Kosovës. Lëvizja  Vetëvendosje ka paralajmëruar se veprimet për bllokimin e seancave do të jenë të njëjta, sikur ato deri tani. Nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Driton Çaushi, ka thënë se nuk ka arsye të ndryshohen  metodat e përdoruara deri më tani …

Më shumë...

Qeveria e Shqipërisë u fali borxhin 5425 ish-ushtarakëve në pension apo në lirim dhe rriti 60 % të pagesës së papunësisë

Qeveria e Shqipërisë u fali borxhin 5425 ish-ushtarakëve në pension apo në lirim dhe rriti 60 % të pagesës së papunësisë

Qeveria e Shqipërisë  i fali borxhin 984 milionë lekë 5425 ish-ushtarakëve në pension apo në lirim. Në të njëjtën kohë u vendos edhe rritja me 60 përqind e pagesës së papunësisë. Nga 6850 lekë ata tani do marrin 11 mijë lekë. Ndërkohë që ndryshon edhe koha e dhënies së kësaj …

Më shumë...

Kryetari i BDI-së Ali Ahmeti u takua në Shkup me zyrtarët e BE-së

Kryetari i BDI-së Ali Ahmeti u takua në Shkup me zyrtarët e BE-së

Në rezidencën e ambasadorit të Bashkimit Evropian në Maqedoni, ishte i ftuar edhe kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, z. Ali Ahmeti. Ai u takua dhe bisedoi me ambasadorin Aivo Orav dhe me drejtoreshën për Evropën Perendimore, Ballkanin Perendimor dhe Turqinë pranë Shërbimit Evropian për Politikë të Jashtme Angelina Erchorst …

Më shumë...

Kadri Veseli është zgjedhur ushtrues detyre i kryetarit të Partisë Demokratike të Kosovës

Kadri Vesel dhe Hashim Thaçi

Në mbledhjen e Këshillit Drejtues të PDK-së, zëvendëskryetari aktual, Kadri Veseli është zgjedhur ushtrues detyre i kryetarit të kësaj partie. Vendimi për zgjedhjen e Veselit në këtë pozitë ka qenë unanim dhe me asnjë votë kundër. Veseli është pretendenti kryesor për t’u zgjedhur kryetar i PDK-së. Në fjalën e tij, …

Më shumë...