Ahmet Qeriqi

Kryeministri, Edi Rama, ka zgjedhur 12 prefektë të rinj nga radhët e ushtarakëve të lartë, jo aktivë në Ushtri

Kryeministri, Edi Rama, ka zgjedhur 12 prefektë të rinj nga radhët e ushtarakëve të lartë, jo aktivë në Ushtri

Kryeministri i Shqipërisë  Edi Rama ka bërë një lëvizje të papritur sot kur ka emëruar 12 prefektë e rinj, të cilët janë zgjedhur nga radhët e ish-ushtarakëve. “Prefektët e rinj janë përzgjedhur nga radhët e ushtarakëve të lartë që nuk janë pjesë aktive e Forcave të Armatosura”, tha Rama, duke …

Më shumë...

Doli në qarkullim libri “FTESË NGA FUSHËBARDHA” i autorit, Zeqir Cama. poezi, tregime, publicistikë…

Doli në qarkullim libri “FTESË NGA FUSHËBARDHA” i autorit, Zeqir Cama. poezi, tregime, publicistikë...

Ngrehinën e këtij libri e kisha piketuar me kohë në mendje, sepse gjithë lëndën e ndërtimit, qerestenë, gurët e gëlqeren, e kisha safi prej vëndlindjes, Fushëbardhës, po kur mendova t’i hidhja çatinë, u ndodha para një të papriture të këndshme që ta bien vetëm miqtë e vërtetë, ata që i …

Më shumë...

Albert Z. Zholi: Klubi poetik, “Tirana” në një takim me poezinë e Iliriana Sulkuqit

Albert Z. Zholi: Klubi poetik, "Tirana" në një takim me poezinë e Iliriana Sulkuqit

Klubi poetik, “Tirana”, është një grupim poetesh dhe pasionantësh të poezisë, i cili ka vite që organizon veprimtari artistike me krijimtari poetike dhe filma por gjithherë jashtë vëmendjes se mediave që preferojnë më së shumti jetën roze, skandalet dhe jetën e vip-ave surrogat të krijuar artificialisht dhe shterpësish në këto …

Më shumë...

F. Shkreli: Festivali Folklorik mbarëkombëtar, në Nju Jork, shënon fillimin e vitit kushtuar Gjergj Kastriotit-Skënderbeut

Frank Shkreli: Një mbështetje historike ndërkombëtare ndaj lirisë së fjalës

Edhe këtë vit, ashtu si çdo vit gjatë 27 viteve të kaluara, të djelën do të zhvillohet në Bronks të Nju Jorkut Festivali Folklorik Mbarëkombëtar, që organizohet çdo vit nga Kisha Katolike Shqiptare, “Zoja e Shkodrës” në Hartsdale të Nju Jorkut.  Ashtu si edhe më parë, Festivali mbarëkombëtar me 5 …

Më shumë...

Mimoza Kusari-Lila: Tërë procesi i statusit të veteranëve ndodhet në prokurori

Kusari-Lila: Reciprociteti do të është me efikas se taksa 100%, sepse ballafaqon shtetin serb me masat e njëjta

Kandidatja për kryetare të Gjakovës nga Alternativa, Mimoza Kusari-Lila, ka folur për keqpërdorimet që janë bërë me statusin e veteranëve për votë. Kusari-Lila, e cila më 19 nëntor do të përballet në balotazh për kryetar të Gjakovës me Ardian Gjinin e AAK-së, ka thënë se i tërë procesi i statusit …

Më shumë...

Partia FJALA: Fryrja e listave të veteranëve të UÇK-së është turpi me i madh që i është bërë luftës heroike të UÇK-së

Partia FJALA

Fryrja e listave të veteranëve të UÇK-së është turpi me i madh që i është bërë luftës heroike të UÇK-së. Statutin e veteranit e kanë fituar persona të cilët duke ikur nga lufta në drejtim të vendeve evropiane janë gërvishtur diku.Në këto lista kemi persona të cilët kanë bashkëpunuar me …

Më shumë...

Prokuroria Speciale e Kosovës: Nuk ka prova të mjaftueshme për krime lufte nga ministri, Nenad Rikallo

Ministri i Bujqësisë, Nenad Rikalo, u takua me shefen e zyrës greke në Prishtinë, Konstantina Athanassiadou

Prokuroria Speciale e Kosovës, njofton se në bazë të raportimeve të medieve lidhur me pohimin e disa qytetarëve nga lagja “Dardania” në Prishtinë, për keqtrajtimet nga ministri i bujqësisë, Nenad Rikalo gjatë luftës në Kosovë, Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës, ka autorizuar Policinë e Kosovës për grumbullimin e informatave …

Më shumë...

Më 1 nëntor të vitit 1989 ka rënë dëshmor, Bedri Ilaz Sokoli

Më 27 mars të vitit 1989, në Prishtinë dhe në shumë qytete të Kosovës u zhvilluan protesta të përgjakshme

28 vjet më parë, më 1 nëntor të vitit 1989, gjatë demonstratave gjithë popullore në Prishtinë, kundër regjimit të Milosheviqit, i cili kishte suspenduar edhe autonominë e Kosovës, ka rënë dëshmor, Bedri Ilaz Sokoli. Atë ditë ai ndodhej në mesin e demonstruesve në Prishtinë, kur është goditur me armë zjarri …

Më shumë...

Më 2 nëntor 2017 mbahen homazhe për heronjtë e kombit: Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu

31 vjet nga rënia e heronjve të kombit, Fahri Fazliu dhe Afrim Zhitia në luftë të pabarabartë me forcat okupatore serbe

Më 2 nëntor, në 28-vjetorit të rënies heroike të heronjve të kombit Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu mbahen homazhe përkujtimore. Në orën 11:00, në fshatin Llugë të Besianës homazhe mbahen te obilesku i heroit të kombit Afrim Zhitia, ndërsa, në orën 12:00, në fshatin Llaushë të kësaj komune, te varri …

Më shumë...

Nesër për herë të dytë shqyrtohet Projektligji për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Buxhetin e vitit 2017

Kuvendi i Kosovës

Deputetët e Kuvendit të  Kosovës do të takohen nesër për të shqyrtuar për herë të dytë Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit Nr. 05/L-125 për Buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2017. Kuvendi me shumicë votash, por pa opozitën, miratoi shqyrtimin e parë të këtij dokumenti, në bazë …

Më shumë...

B.Pacolli: Demarkacioni është temë që rëndon politikën e brendshme, në marrëdhëniet Kosovës me Malin e Zi

B.Pacolli: Demarkacioni është temë që rëndon politikën e brendshme, në marrëdhëniet Kosovës me Malin e Zi

Ministri i Punëve të Jashtme, Behxhet Pacolli ka raportuar para Komisionit për Punë të Jashtme, Diasporë dhe Investime Strategjike ku nga kryetarja e këtij komisioni Vjosa Osmani është pyetur për çështjen e Demarkacionit dhe me tërheqjen e Kosovës nga aplikimi për Interpol dhe UNESCO. Pacolli tha se ka përgatitur një …

Më shumë...

Drejtori i SHISH-it në Shqipëri Visho Ajazi ka dhënë dorëheqje, në vend të tij emërohet, Helidon Bendo

Drejtori i SHISH-it në Shqipëri Visho Ajazi ka dhënë dorëheqje, në vend të tij emërohet, Helidon Bendo

Drejtori i Shërbimit Informativ Shtetëror, Visho Ajazi sot  ka dhënë dorëheqje nga posti. Ai ka dorëzuar kërkesën e dorëheqjes para kreut të shtetit Ilir Meta. Ndërkohë që për këtë shkak presidenti është takuar me kryeministrin,  Edi Rama. Ai e  ka mbajtur këtë detyrë prej pesë vitesh, që në gusht të …

Më shumë...

Eurodeputeten, Ulrike Lunaçek, e zëvendëson Igor Sholtes

Raportuesi për Kosovën, Igor Sholtes, thotë se Kosova i ka përmbushur të gjitha kushtet për liberalizim e vizave

Eurodeputetja, Ulrike Lunaçek, përfundoi misionin e saj si një raportuese e posaçme për Kosovën në Parlamentin Europinan. Ajo sot ka mbajtur takim lamtumirës në postin e deritanishëm, me kryetarin e vendit Hashim Thaçin, ku ishte edhe pasuesi i saj, raportuesi i ri për Kosovën, Igor Šoltes, i cili nga viti …

Më shumë...

Racizmi grek arrin deri atje sa ta ndalojë një nxënese me origjinë shqiptare ta mbajë në duar flamurin e Greqisë

Racizmi grek arrin deri atje sa ta ndalojë një nxënese me origjinë shqiptare ta mbajë në duar flamurin e Greqisë

Departamenti i Policisë të Santorinit, në Greqi ka formuluar një material gjyqësor për prishjen e qetësisë publike gjatë një incidenti që ka ndodhur në fshatin Emporio të ishullit grek, kur një grup njerëzish, ka shkaktuar tension për faktin se një nxënëse me origjinë shqiptare do të mbante flamurin në paradën …

Më shumë...

Fillon procesi për Plotësimin dhe Ndryshimin e Ligjit për Këshillin e Pavarur Mbikëqyrës për Shërbimin Civil të Kosovës

Donacionet nga Serbia kanë sjellë përplasje verbale mes detpuetëve në seancën e sotme të Kuvendit të Kosovës

Deputët e Kuvendit të Republikës së Kosovës, në pajtim me dispozitat e Kushtetutës dhe procedurën e hartimit të legjislacionit, sipas kërkesës së Këshillit të Pavarur Mbikëqyrës për Shërbimin Civilë, kanë ndërmarr nismën për Plotësimin dhe Ndryshimin e Ligjit për Këshillin e Pavarur Mbikëqyrës për Shërbimin  Civilë të Republikës së Kosovës. …

Më shumë...

Edi Rama: Pavarësisht situatës politike, do të vazhdojë puna për përmbushjen e planit elektoral

Edi Rama

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka deklaruar  se pavarësisht situatës politike, do të vazhdojë puna për përmbushjen e planit elektoral. Ai thotë se kemi shumë punë për të bërë në drejtim të investimeve dhe të luftës me krimin sa s’ka kohë për t’u marrë me grindje dhe fjalë politike”. Rama …

Më shumë...