Ahmet Qeriqi

Ulrike Lunaçek mbetet jashtë Kuvendit të Austrisë, partia e saj në zgjedhjet e fundit fitoi vetëm 3.9%

Ulrike Lunacek

Sipas rezultateve preliminarë, të Gjelbrit fituan 3.9%, me çka nuk mund të bëhen pjesë e parlamentit të ardhshëm (pragu zgjedhor: 4%) Zgjedhjet parlamentare të mbajtura të dielën në Austri kanë nxjerr rezultate befasuese. Teksa në kampin e Partisë ÖVP të Sebastian Kurz shihen lot gëzimi për fitoren e zgjedhjeve, në …

Më shumë...

Ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj, priti ambasadorin gjerman në Kosovë, Christian Heldt

Ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj, priti ambasadorin gjerman në Kosovë, Christian Heldt

Sot ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj, priti ambasadorin gjerman në Kosovë, Christian Heldt. Lekaj i ka thënë ambasadorit se Kosova ka nevojë për praktika të shteteve si Gjermania. Gjatë këtij bashkëbisedimi, Lekaj e njoftoi ambasadorin me projektet e shumta, të cilat janë duke u realizuar në Ministrinë e Infrastrukturës, si …

Më shumë...

Në zgjedhet vendore në Maqedoni prijnë kandidatët e LSDM-së në 50 komuna, VMRO-DPMNE në 9, BDI-ja me 12

Në zgjedhet vendore në Maqedoni prijnë kandidatët e LSDM-së në 50 komuna, VMRO-DPMNE në 9, BDI-ja me 12

Burimet e medieve në Maqedoni bëjnë të ditur se në zgjedhjet e djeshme vendore me  98. 22 për qind të votave të përpunuara nga zgjedhjet ose nga 3.418 gjithsej në 3.480 vendvotime kandidatët për kryetar komune nga LSDM-ja udhëheqin në 50 komuna, VMRO-DPMNE në 9, BDI-ja me 12, ndërsa kandidatët …

Më shumë...

Arben Duka: Në ditëlindjen e Enverit

Enver Hoxha

Tani me akuza, po të grijnë të tërë, po për Arben Dukën, veç një krim ke bërë!   Veç një krim ke bërë, që kurrë s’do të falet, kur Sali Berishën, e shkule nga malet!   E shkule nga malet, si babai birin, dhe me shkollë të lartë, e bëre …

Më shumë...

Dritëro Agolli: Poezia e parë për Enver Hoxhën

Dritëro Agolli: Poezia e parë për Enver Hoxhën

“Prej Tirane gjer në det” Prej Tirane gjer në det, Mina, kazma po bucet. Shket vagoni plot me dhe, Se ndërtohet jetë e re, Jetë e re e lumturisë. Me aksionin e rinisë. Dhe të rinjtë me sytë si zjarr Q’u shkëlqejnë porsi ar Po sulmojnë me furi Me guxim …

Më shumë...

Mehmet Musa: Bacë Enverit

Enver Hoxha

Emër i dashur, emër i shtrenjtë Në tokën ilire u linde në Tetor Vepra jote, vepër e shenjtë E rruga jote e bardhë dëborë Rreze drite mbi atdhe kurorë.   Hajt andej nga keni ardhë u tha! O, kriminelë, o barbarë Xhelat krajli e okupator Agjentë të imperializmit botëror.   …

Më shumë...

Fadil SHYTI: Kur drejtoje Ti Partinë, Shqipëria, kish dritë dhe nderë

Enver Hoxha

Të dua se të sulmonin dhe po të sulmojnë, Horrat dhe qorrat më të zi se skëterra! O Enver Shqiptari! Ishe dhe mbete madhështor, …Ishe dhe je kurdoherë, Në zemrat tona, i pari!   Kur drejtoje, Ty me Partinë Shqipëria, kish dritë dhe nderë! Kur drejtoje ty me Partinë, Shqipëria, …

Më shumë...

Kryeministri, Ramush Haradinaj, priti në takim gjeneralin e luftës Sami Lushtaku dhe deputetin Mërgim Lushtaku

Kryeministri, Ramush Haradinaj, priti në takim gjeneralin e luftës Sami Lushtaku dhe deputetin Mërgim Lushtaku

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, priti luftëtarin e lirisë, gjeneralin e luftës dhe kryetarin e Skenderajt, Sami Lushtaku dhe deputetin e Kuvendit të Republikës së Kosovës, Mërgim Lushtaku, me të cilët ka biseduar për aktualitetin politik të vendit, thekson komunikata. Në takim u bisedua për dinamikën e re …

Më shumë...

Dy aktivistë të Vetëvendosjes në Pejë, Etnik Lajçi dhe Arben Kurtaj i bashkohen PDK-së

Dy aktivistë të Vetëvendosjes në Pejë, Etnik Lajçi dhe Arben Kurtaj i bashkohen PDK-së

Partisë Demokratike të Kosovës, dega në Pejë sot ju bashkuan edhe dy aktivistë nga Levizja Vetëvendosje në Pejë, Etnik Lajçi dhe Arben Kurtaj. Anëtarëve të rinj Mirë se iu dëshiroi mirëseardhje, kryetari i Degës Xhavit Haliti dhe koordinatori i Degës së PDK’së Arton Muhaxheri. Etnik Lajçi i cili me profesion …

Më shumë...

Ismet Azizi: Reagim në shkrimin e portalit gazetaexpress: Reagimi i çuditshëm i kryetarit Thaçi për vdekjen e kryetarit të Tutinit

Ismet Azizi: Reagim në shkrimin e portalit gazetaexpress: Reagimi i çuditshëm i kryetarit Thaçi për vdekjen e kryetarit të Tutinit

Tutini është qytet që gjendet në pjesën juglindore të Sanxhakut , nga viti 1912  nën administrimin e Serbisë. Deri sa nuk është okupuar Sanxhaku dhe Kosova  dhe Tutini si vendbanim, si dhe i tërë Peshteri i banuar me shqiptar, ka qenë pjesë e Vilajetit të Kosovës, nën administrimin e Perandrorisë …

Më shumë...

Agron Shele: Poezia e Fejzi Muratit, si natyrshmëri dhe vizion bashkëkohor

Agron Shele: Poezia e Fejzi Muratit, si natyrshmëri dhe vizion bashkëkohor

  Kontakti me poezinë e autorit Fejzi Murati është i hershëm, është një nga ato takime ku vargjet kumbojnë gjatë në memorie dhe mbeten përherë mozaik i hapur për tu zhbiruar, por dhe depërtuar në gjuhën e imazheve, ngjyrimeve dhe ndjesive të holla estetike. Vargjet e lira variojnë në atë …

Më shumë...

Albert Zholi: “Bashkë me fundvitin” një roman me vlera e atristiuke, i autorit Fation Pajo

Albert Zholi: “Bashkë me fundvitin” një roman me vlera e atristiuke, i autorit Fation Pajo

“Bashkë me fundvitin” është romani i fundit i autorit Fation Pajo. Një roman që përcjell mesazhe dashurie, krenarie dhe mirësie. Në këtë roman autori mundohet të përcjellë një temë nga më ngacmueset për realitetin shqiptar, atë të emigracionit. Gjithë librat me këtë tematikë, aktualisht janë ndër temat më të suksesshme, …

Më shumë...

Në Universitetin e Prizrenit “Ukshin Hoti”, përurohet Monografia, “Selver Maçkaj Dëshmor i kombit”, i autores, Xhyhere Vezaj

Në Universitetin e Prizrenit "Ukshin Hoti", përurohet Monografia, “Selver Maçkaj Dëshmor i kombit”, i autores, Xhyhere Vezaj

Sot në Universitetin e Prizrenit “Ukshin Hoti”, duke filluar në orën 17:00 -promovohet Monografia “Selver Bajram Maçkaj – Dëshmor i kombit”, i autores Xhyhere Vezaj – Maçkaj. në sallën e amfiteatrit të Madh (Fakulteti i Edukimit) të Universitetit të Prizrenit “Ukshin Hoti”. Në promovimin e librit do të të flasin: …

Më shumë...

Sot në Kompleksin e varrezave të dëshmorëve në Gllogjan rivarrosen trupat e dëshmorëve: Xhafer Bala e Gani Bala

Sot në Kompleksin e varrezave të dëshmorëve në Gllogjan rivarrosen trupat e dëshmorëve: Xhafer Bala e Gani Bala

Sot në orën 14,30 në Kompleksin e varrezave të dëshmorëve në Gllogjan rivarrosen trupat e dëshmorëve: Xhafer Bala e Gani Bala, nga fshati Isniq, luftëtarë çlirimtarë të Kosovës, të cilët kanë rënë duke luftuar kundër forcave serbe në qershor të vitit 1998. Rivarrimin e organizuon shoqata e Invalidëve të Dukagjinit.

Më shumë...

Nebi Rexhepi: Enver Hoxha politikani dhe strategu më i famshëm shqiptar i të gjitha kohërave

Enver Hoxha

Që nga shpallja e pavarësisë, më 28 Nëntor 1912, politikën e  Shqipërisë sipas meje e karakterizojnë tri etapa: atë famëkeqe të Amet Zogut me Esat pashë Toptanit, të cilët e dëshironin një Shqipëri të tkurrur. Etapën më të lavdishme, atë të Enver Hoxhës, i cili dëshironte një Shqipëri me kufij …

Më shumë...

Nebih Rexhepi: Enver Hoxha tungjatjeta

Nebih Rexhepi

(Opinion me rastin e ditëlindjes së udhëheqësit të madh shqiptar, Enver Hoxha) “Të gjithë për një, një për të gjithë”. “Të bashkuar jemi më të fortë”. Të gjitha këto  mesazhe e shumë të tjera Enver Hoxha i zbatoi në vepër, sepse ai ishte i të gjithë shqiptarëve andej e këtej …

Më shumë...