Ahmet Qeriqi

Kryetari Thaçi, i uroi postin sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së, Antonio Guterres

Thaçi

Kryetari i vendit, Hashim Thaçi, ka uruar sekretarin e ri të Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, për fillimin zyrtar të detyrës.  Në telegramin e urimit, kryetari Hashim Thaçi ka shprehur bindjen dhe besim e tij për përkushtimin e sekretarit Guterres në forcimin e rolit të organizatës më të …

Më shumë...

Albulena Haxhiu: Viti 2016 ishte vit i vështirë për të gjithë qytetarët

Albulena Haxhiu i thotë Lutfi Hazirit: Kryeministri është vendosur më 6 tetor

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Albulena Haxhiu vlerëson se viti 2016 ishte vit i vështirë për të dhe për të gjithë qytetarët. Për Haxhiun këtë vit të vështirë e ka bërë përballja më pushtetin për të ndalur miratimin e dy marrëveshjeve, atë të Asociacionit dhe Demarkacionit me Malin e Zi, si …

Më shumë...

Brenda vitit që shkoi në Kosovë janë trajtuar 41 raste të nivelit të lartë të korrupsionit

Brenda vitit që shkoi në Kosovë janë trajtuar 41 raste të nivelit të lartë të korrupsionit

Brenda vitit që shkoi në Kosovë, janë trajtuar 41 raste të korrupsionit  të nivelit të lartë, duke ngritur aktakuza në 12 raste, me gjithsej 129 persona të profileve të ndryshme të përfshirë në këto aktakuza. Policia e Kosovës dhe drejtoria për krime ekonomike, thonë se brenda të njëjtës periudhë kohore …

Më shumë...

Isuf Sherifi: Mbresa nga libri me poezi: “Ëndërroj se po zgjohem”, i autores, Dije Maliqi

Isuf Sherifi

Autorja, Dije Maliqi, që nga vjersha e parë e këtij libri; „ UNË JAM ERA“ e deri tek ajo e fundit; „KAPE DITËN TËNDE“, që redaktori i librit Adem Gashi me të drejtë e quan poemë, të mbërthen me lehtësinë e vargut dhe mesazhin shumdimensional brenda narracionit poetik. Rrëfimet mbi …

Më shumë...

Rrustem Geci: Poezia, një shok udhe

Rrustem Geci

  Fol  muzë  e  ngadhnjimit të artit fletë e  çdo  dite, muaji  dhe  viti kjo kohë më  bën  të  vet-digjem me bashkudhtaren time, poezinë   Rritu bimë e gjuhës  dhe e fjalës ti që vjen nga gjiri tragjik i jetës ji shpërthim i flakëve  të shpirtit je lavdi e  popullit …

Më shumë...

Haradinaj: Nuk do të lidhim aleancë me partitë në pushtet por as me Vetëvendosjen

Ramush Haradinaj

Në një intervistë për Kosovapress, kryetari i AAK-së Ramush Haradinaj ka deklaruar se Gjendja në Kosovë është shumë e vështirë dhe e vetmja zgjidhje për të dalë në situatë janë zgjedhjet e parakohshme. Po ashtu ka bërë të ditur se AAK-ja nuk lidh koalicion me partitë në pushtet,  por as …

Më shumë...

Mustafa: Demarkacioni është një çështje e konfirmuar por ka mbetur peng i një kauze politike

Mustafa: Kufijtë nuk ridefinohen me referendume të anshme e as me konferenca për medie

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka thënë se çështja e Demarkacionit me Malin e Zi dhe krijimi i Asociacionit të komunave me shumicë serbe janë dy çështje të cilat do të adresohen, pasi, sipas tij  rreth këtyre dy çështjeve tyre gjithçka është e qartë. Lidhur me demarkacionin ka thënë për …

Më shumë...

Daçiq kundër Maqedonisë dhe Malit të zi për shkak se këto shtete kanë pranuar pavarësinë e Kosovës

Daçiq

Ministri i Jashtëm i Serbisë, ish zëdhënësi i Milosheviqit,  Ivica Daçiq, për Agjencinë serbe të lajmeve “Beta”, ka folur për raportet e Serbisë me shtetet e rajonit, veçmas për Malin e Zi dhe Maqedoninë, të cilat e kanë pranuar pavarësinë e Kosovës. Duke folur për Maqedoninë, Daçiq ka thënë se …

Më shumë...

Rezoluta e Konferencës së Bujanit për Vetëvendosje u votua dhe u tradhtua nga komunistët e Kosovës

78 vjet nga Konferenca e Bujanit në Malësinë e Tropojës e cila thërriste për të drejtën e vetëvendosjes së shqiptarëve

74-vjet më parë, më 31 dhjetor të vitit  1943 e deri me 2 janar 1944, në fshatin Bujan të Malësisë së Tropojës, është mbajtur Konferenca e Bujanit,  në përpjekje për ta afirmuar të drejtën e kombeve për vetëvendosje pas luftës kundër forcave fashiste. Konferenca u mbajt në kullën e Sali …

Më shumë...

Gjorgj Soros: Bashkimin Evropian e pret fati i Bashkimit Sovjetik

Gjorgj Soros: Bashkimin Evropian e pret fati i Bashkimit Sovjetik

Miliarderi amerikan, George Soros, i cili në zgjedhjet amerikane mbështeti fuqishëm kandidaten demokrate, Hillary Clinton,  thotë se me një rritje ekonomike të ngadalshme dhe krizën e refugjatëve jashtë kontrollit, Bashkimi Evropian do të përjetojë  një përvojë të ngjashme me atë të Bashkimit Sovjetik.  Sipas tij, viti 2017 është një vit …

Më shumë...

Partia FJALA dënon sulmin terrorist në Stamboll

Partia FJALA

Partia FJALA, përmes një kumtese për medie dënoi fuqishëm sulmin terrorist që ndodhi në Stamboll, në një klub të natës ku deri më tani raportohet për 39 të vdekur. Ata që organizuan këtë sulm terrorist, duhet ta marrin goditjen e merituar. Terrorizmi dhe terroristët nuk njohin fe, komb, racë dhe …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Qytetarët dhe opozita e bashkuar e patën filluar mirë e mbarë vitin 2016, por i lëshoi kondicioni

Jakup Krasniqi

Në një intervistë për “Zërin”, kryetari i Këshillit  Kombëtar të Nismës për Kosovës, Jakup Krasniqi, duke folur për rrjedhat politike të vitit të kaluar  ka deklaruar se qytetarët e Kosovës dhe opozita e bashkuar e patën filluar mirë e mbarë vitin 2016, por si duket të dy palët i lëshoi …

Më shumë...

Kryekuvendari Veseli, tha se Viti 2016 ka qenë sfidues për institucionet dhe qytetarët

Veseli

Në një intervistë për “Epoka e re”, kryekuvendari Kadi Veseli ka theksuar se Kuvendi i Kosovës, me gjithë vështirësitë e shfaqura, ka arritur ta realizojë agjendën e vet legjislative. Kurse sa i përket debatit parlamentar, dallimet pozitë-opozitë, sipas tij, ka pasur momente, që asnjëherë nuk do të duhej të shfaqeshin …

Më shumë...

Kryetari Thaçi, uroi kryetaren e Maltës, Marie Louise Coleiro Preca, për kryesimin e radhës së Këshillit të BE-së

Kryetari Thaçi, uroi kryetaren e Maltës, Marie Louise Coleiro Preca, për kryesimin e radhës së Këshillit të BE-së

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, e ka uruar kryetaren  e Republikës së Maltës, zonjën,  Marie Luizë  Koleiro Preka, me rastin e marrjes së kryesimit të Këshillit të Bashkimit Evropian. Në telegramin e urimit dërguar kryetares Preca, Thaçi ka shkruar se udhëheqja e Këshillit të Bashkimit Evropian nga Malta dhe parimet …

Më shumë...

Skënder S.Kapiti: Turqia është mik i madh, aleat strategjik i Shqipërisë dhe i Kosovës I

Skënder S. Kapiti

Shqiptarët edhe sot përballen me armiqësinë  e  fqinjëve të tyre  si dhe me  hipokrizinë  e Europës Parësore është interesi kombëtar shqiptar dhe jo ai personal, ideologjik, politik, partiak, rajonal, europian dhe as ai global. Këtë duhet ta kemi parasysh si strategji kombëtare  edhe Ne shqiptarët, ashtu siç e kanë edhe …

Më shumë...

Thaçi: Sulmi mizor në Stamboll, sulm kundër tërë botës

Hashim Thaçi

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, lidhur me sulmin terrorist në Stamboll e  ka ngushëlluar kryetarin e Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan. Përmes një telegrami  drejtuar kryetarit  Erdogan,  Thaçi ka thënë se ky sulm terrorist ka goditur gjithë qytetarët e botës së lirë dhe populli i Kosovës solidarizohet me dhimbjen e familjeve …

Më shumë...