Ahmet Qeriqi

Plisat: Nuk e tradhtojmë idealin kombëtar për një leckë, të cilin ia imponuan Kosovës

Plisat: Nuk e tradhtojmë idealin kombëtar për një leckë, të cilin ia imponuan Kosovës

Grupi i tifozëve “Plisat”  në një adresim për opinion kanë mirëpritur pranimin e Kosovës në UEFA. Ata kanë shkruar  se nuk e tradhtojnë idealin kombëtar për një leckë, të cilin ia imponuan Kosovës dhe nuk e zgjodhën vetë. Ne do të vazhdojmë të mbështesin klubin tonë të zemrës dhe nuk …

Më shumë...

Idajet Beqiri: Çfarë thoshte Shefqet Peçi për Enver Hoxhën, Mehmet Shehun, Hysni Kapon…

Idajet Beqiri: Çfarë thoshte Shefqet Peçi për Enver Hoxhën, Mehmet Shehun, Hysni Kapon...

“Dëgjo mor bir,-më tha,- unë jam enverist. E kam takuar për herë të parë Enverin në Kongresin e Përmetit. Me shkresa, me urdhra, me shkrime e kisha njohur qysh kur e filluam LANÇ-in e në vazhdim. Por në 24 maj 1944 e kam takuar për herë të parë fizikisht. Ai …

Më shumë...

Zef Pergega: Nusret Pllana një zë që ndez pishtarin e kujtesës kombëtare

Zef Pergega: Nusret Pllana një zë që ndez pishtarin e kujtesës kombëtare

     …Kanë kaluar vite po ai nuk harrohet. Ka qenë data 4 janar 1999.  kur foli për heë të parë. Ishte gricë. Pemët ishin veshur me një  shtresë  të trashë acari. Po, po, më kujtohet ai zë që  çau akullin si bashi i Titanikut. Na ngrohu të gjithëve. Si …

Më shumë...

KMDLNJ ka reaguar kundër arrestimit të dy ish-pjesëtarëve të UÇK-së nga shteti zviceran

KMDLNJ thotë se SBASHK-u po i shkel të drejtat e nxënësve për arsim të drejtë dhe cilësor në përputhje me planprogramet

Në reagimin e KMDLNJ-së lidhur me arrestimin e dy ish-pjesëtarëve të UÇK-së thuhet se kohë më parë, në Zvicër ata janë arrestuar me kërkesën e Serbisë drejtuar Interpolit. Autoritet zvicerane janë para vendimit, gjithashtu me kërkesë të Serbisë t’i ekstradojë të arrestuarit në Serbi, gjë që është e kundërligjshme dhe …

Më shumë...

Milazim Krasniqi: Ja pse duhet të dënohen krimet e komunizmit

Milazim

Komunizmi ka mbetur si mumia e Leninit në sheshin e Moskës – kufomë e pavarrosur, e cila provokon kërshërinë e shikuesve, por shumë më shumë ngjallë neverinë dhe tmerrin e tyre. Edhe bartësit e krimeve në emër të komunizmit ndër shqiptarë, në histori tashmë janë si mumia e Leninit. Ata …

Më shumë...

Krasniqi: UP-ja duhet të inkuadrohet në një proces të gjerë dekontaminimi të mbeturinave ideologjike jugo-komuniste

Milazim Krasniqi

Në një shkrim të botuar në medie, profesor, dr. Milazim Krasniqi, duke kërkuar dënimin e krimeve të komunizmit, shkruan se “ akademikët ASHAK-ut menduakan se Fadil Hoxha duhet të nderohet me çmimin “Nderi i Kombit”, ngase paskësh qenë “zemërçelik”, ndërsa ai dhe shokët e tij kanë qenë zemërhekur ndaj bashkëkombësve …

Më shumë...

Nuk do të ekstradohet në Serbi, ish-ushtari i UÇK-së, Albert Spahiu

Sot bëhen 19 vjet nga fillimi i luftës së armatosurë në Maqedoni në mes UÇK-së dhe sllavo-maqedonëve

Nuk do të ekstradohet në Serbi, ish-ushtari i UÇK-së, Albert Spahiu, i cili është arrestuar para një jave në Cyrih të Zvicrës, kanë bërë  të ditur mediet serbe  duke cituar mediet zvicerane. Albert  Spahiu nga Opterusha e Rahovecit ishte arrestuar me urdhër arrest të Serbisë për, sikur thuhet,  krime kundër …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Çka duhet të ndryshojmë në politikën tonë?

Jakup Krasniqi

Ditëve të fundit, pas mosmarrëveshjeve  mes opozitës së bashkuar, është nxjerrë në shesh diskutimi rreth krijimit të një partie të re politike?! Vërtetë, a nuk ka mbetur rrugë tjetër, vetëm krijimi i një partie të re politike? A thua pak parti politike kemi?! Problemi ynë nuk është te mungesa e …

Më shumë...

Vaxhid Sejdiu: 2 Maji i Vitit 2001 dhe Ushtria Çlirimtare Kombëtare

Vaxhid Sejdiu

Më 2 Maj të Vitit 2001, në  Sllupçan, Brigada 113 “Ismet Jashari – Komandant Kumanova” shpalli Karadakun zonë të lirë nën emblemën e Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare. Prandaj kjo datë është datë historike. 2 Maji i Vitit 2001 është Viti i Madh i popullit shqiptar në IRJM. 2 Maji është viti …

Më shumë...

Festivali “Hasi jehon” vazhdon aktivitetet kulturore

Para një numri të madh të banorëve të fshatrave të Hasit, dhe mysafirëve të shumtë nga qyteti i Prizrenit dhe qytetet tjera të vendit, mbrëmjen e të hënës, në Kodrën e Pajtimit u hap perdja e edicionit të 27- të festivalit “Hasi Jehon 2016”. Para parakalimit në skenë të Shoqërive …

Më shumë...

Babamusta: Mrika Krasniqi nderohet “Gruaja e Vitit” nga Kongresi Amerikan

mrika

Artistja dhe biznesmenja, Mrika Krasniqi është nderuar me titullin “Gruaja e Vitit 2016” nga Kongresi Amerikan. Si një grua e jashtëzakonshme Mrika Krasniqi është nderuar për arritjet e saj në fushën e artit, filmit dhe të biznesit. Me 21 prill 2016 Senator Charles Schumer ka njohur Mrika Krasniqin për përpjekjet …

Më shumë...

Qendra e Vetëvendosjes në Prizren dhe Bashkimi Demokratik nënshkruan marrëveshjen për bllok të përbashkët opozitar

Vetevendosje

Qendra e Lëvizjes VETËVENDOSJE! në Prizren dhe Bashkimi Demokratik nënshkruan marrëveshjen për bllok të përbashkët opozitar dhe bashkërendim të aktiviteteve brenda Kuvendit Komunal në Prizren. Arbër Rexhaj tha se Lëvizja VETËVENDOJE! dhe Bashkimi Demokratik po fillojnë një bashkëpunim politik në nivel lokal, për të krijuar një bosht opozitar në dobi …

Më shumë...

EBU: Ndalohet përdorimi i flamujve mbi baza politike apo religjioze, sikur Flamuri i Kosovës (!)

EBU: Ndalohet përdorimi i flamujve mbi baza politike apo religjioze, sikur Flamuri i Kosovës (!)

Pavarësisht se politikanët shqiptarë janë dashuruar  marrëzisht në BE-së dhe organizatat e  saj, organizatorët e “Eurovisionit” dhe Unioni Evropian i Transmetuesve- EBU, nuk kanë ndryshuar qëndrimin dhe rregulloren në lidhje me përdorimin e flamujve në netët finale të Eurosong-ut, që do të mbahet në Suedi. Sipas rregullores së re, që …

Më shumë...

Zvicra e gatshme të zbatojë kërkesat e Serbisë kundër shqiptarëve

Zvicra

Edhe pse shqiptarët në Zvicër po integrohen në institucione,  Policia kantonale e Cyrihut ka arrestuar ditë më parë dy shqiptarë, ish pjesëtarë të UCK-së Albert Spahiun dhe Genc Zogajn, të cilët e kërkon Serbia për t’i gjykuar, edhe pse Albert Spahiut ia ka vrarë pesë anëtarë të familjes gjatë kohës …

Më shumë...

Sylejman Krasniqi: Nga “Lamtumira e së keqes” e Kadaresë deri tek “Gjashtë objektivat e fshehta të Serbisë” të Milazim Krasniqit

Ismail Kadare

Duke e lexuar një shkrim të Milazim Krasniqit me titull “ Cilat janë gjashtë objektivat e fshehta të Serbisë?” (të botuar në të përditëshmen  “ Epoka e Re”  më 11 mars 2016) se si,  menjëherë, mu kujtua  një  tregim i Kadaresë! Në momentin e parë nuk më kujtohej  emri  i …

Më shumë...

Serbia proteston kundër deklaratave të kryetarit të Turqisë, Erdogan i cilin fton vendet islame ta njohin Kosovën

Erdogan

Kryetari i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan, në  Samitin e 13-të  të Organizatës së për Bashkëpunim Islamik, i cili para 10 ditësh u mbajt në Stamboll, ka kërkuar që vendet anëtare të OBI-së t’i përshpejtojnë hapat diplomatikë dhe të njohin pavarësinë e Kosovës. “Në mesin e 56 vendeve islamike, janë edhe …

Më shumë...