Ahmet Qeriqi

Vetëvendosja: Në pushtetin lokal të Burimit (ish-Istog) mbretëron korrupsioni, nepotizmi, ndikimi partiak…

Vetëvendosje

Lëvizja Vetëvendosje ka shprehur bindjen se pushteti lokal në Burim, ish-Istog, karakterizohet nga shumë probleme serioze, siç janë korrupsioni, nepotizmi, ndikimi partiak në institucioneve publike dhe sidomos mungesa e transparencës dhe llogaridhënies. Ky subjekt politik, thotë se pushteti i lokal i LDK-së në Istog sikurse ai qendror është shndërruar në …

Më shumë...

Publikimi i listave përfundimtare të kategorive të luftës bëhet brenda këtij muaji

Protesta e veteranëve

Përveç rreth 26 mijë veteranëve, të cilët kanë qenë të verifikuar në listat paraprake të shtatë zonave operative të UÇK-së, Shtabit dhe njësive vatrëse, tani  do t iu shtohen edhe shumë veteranë të tjerë, të cilëve  statusi u është njohur pas ankesave. Ende nuk dihet numri i ankesave të veteranëve, …

Më shumë...

Nisma sot zbulon publikisht skandale të keqpërdorimeve nga Kuvendi dhe disa institucione

NISMA

Nisma për Kosovën ka thirrur sot një konferencë për medie, me qëllim për të zbuluar një skandal të Kuvendit të Kosovës, që përfshinë Ministrinë e Financave së bashku me Presidencën dhe që ka të bëjë me shkeljet ligjore në plotësim-ndryshimin e Ligjit për Menaxhimin e Financave Publike dhe Përgjegjësitë. “Nisma …

Më shumë...

Donikë Kadaj-Bujupi: Bojkotimin e Kuvendit opozita do ta organizojë në terren për t’i dhënë fund këtij regjimi

Donika Kadaj Bujupi

Nënkryetarja e AAK-së, Donika Kadaj-Bujupi ka deklaruar për mediet se pas bojkotimit të Kuvendit opozita do të organizohet në terren,  për t’i dhënë fund këtij regjimi. Sipas saj, protesta e 26 marsit do të jetë më e madhe që është organizuar ndonjëherë në Prishtinë, përderisa kundërshtimi opozitar do të vazhdojë …

Më shumë...

Aktivistët e Vetëvendosjes kanë përmbysur edhe një kamion me prodhime të Serbisë në Rrugën e Kombit

Aktivistët e Vetëvendosjes kanë përmbysur edhe një kamion me prodhime të Serbisë në Rrugën e Kombit

Lëvizja Vetëvendosje, ka bërë të ditur se e ka përmbysur edhe një kamion me prodhime të Serbisë në Rrugën e Kombit. Hegjemonia e Serbisë në Kosovë është e papranueshme, qoftë ajo politike, ushtarake, apo ekonomike. E vetmja e ardhme për të cilën do të punojmë e do të angazhohemi, është …

Më shumë...

Autoritetet e Italisë dhe Shqipërisë po i bashkojnë përpjekjet për parandalimin e një fluksi refugjatësh

Autoritetet e Italisë dhe Shqipërisë po i bashkojnë përpjekjet për parandalimin e një fluksi refugjatësh

Para takimit të Ministrave të Brendshëm të Bashkimit Europian në Bruksel, ministri i Brendshëm i Italisë, Angjelino Alfano ka deklaruar se autoritetet italiane dhe shqiptare po i bashkojnë përpjekjet për përgatitjen dhe parandalimin e një fluksi refugjatësh sirianë, afganë dhe irakianë, përmes rrugës së Adriatikut, nga Shqipëria në Itali. Ministri …

Më shumë...

Në Bllacë të Maqedonisë u rrestua Gafurr Dugolli, drejtor i Zyrës së Protokollit të MFSK-së

Gafurr Dugolli

Në pikën kufitare Bllacë, policia e Maqedonisë e ka  arrestuar, Gafurr Dugollin, drejtor i Zyrës së Protokollit të MFSK-së, i cili po shkonte me detyrë zyrtare për rregullim të vizave  në ambasadën e Amerikës në Shkup. Arrestimi është bërë me urdhër të INTERPOL-it sipas kërkesës së Policisë së Serbisë, me …

Më shumë...

Qeveria e Kosovës ka shprehur shqetësim për ndalimin e Gafurr Dugollit nga policia sllavomaqedonase

Qeveria e Kosoves

Qeveria e Kosovës, ka shprehur shqetësim për ndalimin e shefit të Protokollit në Ministrinë e Forcës së Sigurisë së Kosovës, Gafurr Dugolli, nga ana e autoriteteve maqedonase, duke kërkuar lirimin e menjëhershëm të tij. Ndalimi i z. Dugolli në pikë kalimin kufitar Kosovë-Maqedoni, është bërë duke u bazuar në fletarrestet …

Më shumë...

Tahiri: Derisa po dialogojmë me Serbinë nuk mund të diskutojmë për kompensimin e dëmeve të luftës (!)

Ish-ministrja për Dialog, Edita Tahiri, tani që është përjashtuar nga bisedimet me Serbinë, hedh shkelma

Bekim Blakaj, nga Fondi për të Drejtën Humanitare, ka theksuar se institucionet e Kosovës nuk kanë bërë asgjë sa i përket dokumentimit të fakteve të krimeve që kanë ndodhur në luftën e fundit. Ai ka shtuar se kjo iniciativë e Qeverisë së Kosovës është e vonuar. E këtë çështje ditët …

Më shumë...

Organizata Amnesty International shpreh shqetësim për përdorim të forcës nga Policia e Kosovës kundër Vetëvendosjes

Albin Kurti

Organizata ndërkombëtare për të drejtat e njeriut, Amnesty International, u ka drejtuar një shkresë zyrtare institucioneve të Kosovës, lidhur me ndërhyrjen e Policisë në zyrat e Vetëvendosjes, gjatë  vitit të  kaluar. Pas hetimit që kjo organizatë ka bërë, i ka drejtuar letër  ministrit të Brendshëm , atij të Drejtësisë, drejtorit …

Më shumë...

Vetëvendosja: Pas pesë muaj në arrest, lirohet i pafajshëm aktivisti, Trim Gashi

Vetëvendosja: Pas pesë muaj në arrest, lirohet i pafajshëm aktivisti, Trim Gashi

Vetëvendosja ka publikuar një kumtesë me të cilën e ka përshëndetur lirimin e aktivistit, Trim Gashi. Ne nuk duhet të gëzohemi kur i pafajshmi shpallet i pafajshëm, por kur i fajshmi shpallet fajtor. Aktivisti i Vetëvendosjes Trim Gashi, u shpall i pafajshëm në Gjykatë. Trim Gashi u kidnapua nga policia, …

Më shumë...

Ymeri: Demonstratat e marsit e prillit të vitit 1981 ishin për Kosovën Republikë

Krijimi i fondit zhvillimor është masa e parë që do të ndërmarrë koalicioni AAK-PSD gjatë qeverisjes së ardhshme

Duke shkruar për revoltat e protestat e marsit e prillit të vitit 1981, kryetari i Vetëvendosjes, Visar Ymeri, shprehet se demonstratat e atij viti u mbajtën për të kundërshtuar regjimin e atëhershëm. Ishte një demonstratë e studentëve që e filloi valën demonstratave e rezistencës për Kosovën Republikë, kërkesë për çlirim …

Më shumë...

Vezirët e njohur me origjinë shqiptare të Perandorisë Osmane: Arnaut Haxhi Halil pasha ( 1655- 1733) XVI

Vezirët e njohur me origjinë shqiptare të Preandorisë Osmane: Arnaut Haxhi Halil pasha ( 1655- 1733) XVI

Haxhi Halil Pashë Arnauti ka lindur në Elbasan, në vitin 1655 ndërsa  vdekur në vitin  1733. Gjatë jetës dhe angazhimit e tij, karrierën ushtarake e filloi  duke kryer disa detyra si komandant ushtarak e qeveritar deri sa në vitin 1716 kur edhe u bë kryeministër, apo Vezir i Madh. Damat …

Më shumë...

7 vjet nga tradhtia kombëtare e Sali Berishës dhe Lulzim Bashës, kabllogrami i ambasadës Amerikane

Sali Berisha dhe Lulzim Basha

Gazeta “Dita” duke u mbështetur në fakte tashmë të zbuluara,  ka bërë të ditur se 7 vjet më parë ishte  nënshkruar Pakti famëkeq  detar  mes qeverisë së Athinës dhe asaj të Tiranës, ku ujërat territoriale të Shqipërisë iu dorëzuan Greqisë. Më vonë u kuptua se bëhej fjalë për një zonë …

Më shumë...

Daçiq: Pa Milosheviqin nuk do ta kishim rezolutën 1244, mbi bazë së cilës bisedojmë me Mustafën e Thaçin

Ivica Daçiq

Zëvendës-kryeministri dhe ministër  i Jashtëm serb, Ivica Daçiq, bashkëbisedues i Isa Mustafës e Hashim Thaçit në bisedime, për Kosovën, duke përkujtuar me pietet e dashuri mësuesin e tij, kasapin e popujve të Ballkanit, Sllobodan Milosheviq, në 10 vjetorin e vdekjes, në burgun e Sgeveningenit, ka deklaruar se pa të  nuk …

Më shumë...

Autoritetet gjermane kanë dëbuar 806 shqiptarë, të cilëve ua kanë mohuar kërkesat për azil

Autoritetet gjermane kanë dëbuar 806 shqiptarë, të cilëve ua kanë mohuar kërkesat për azil

Shtypi gjerman bën të ditur se që nga fillimi i vitit, nga Gjermania janë deportuar rreth 3.400 shqiptarë etnikë nga një total prej 55 mijë, sa kërkuan azil në Gjermani, gjatë vitit të kaluar.  Shqiptarët janë  të dytët, menjëherë pas sirianëve, që kërkojnë  azil. Gjermania e konsideron Shqipërinë dhe vendet …

Më shumë...