Ahmet Qeriqi

Me çmimin kryesor të Festivalit, “Hasi jehon”, u nderua ShKA “Besiana”, nga Bresana

Me çmimin kryesor të Festivalit, “Hasi jehon”, u nderua ShKA "Besiana", nga Bresana

Për paraqitjen më komplete të riteve dokeve, pjesës së folklorit burimor nga treva prej nga vjen me Malësorin, çmimin kryesor të festivalit u nderua ShKA “Besiana” nga Bresana. Më çmimin Malësorja u nderua ShKA Ilirida nga Shkupi, ndërsa me Lahutën e festivalit “Hasi jehon 2016” u nderuan Ansambli “Bajram Shabani” …

Më shumë...

Isa Mustafa: Mandati i EULEXI-it duhet të vazhdojë, nuk mund të sundojmë pa ndihmën e tij

Isa Mustafa

Kryeministri, Isa Mustafa thotë se është më se e sigurt se EULEX do të vazhdojë punën në Kosovë pasi institucionet nuk kanë arritur të argumentojnë se ky mision nuk i duhet vendit. Kur kemi zgjatë mandatin e EULEX’it para dy vjetëve kemi qenë të bindur se EULEX’i duhet të shkoj …

Më shumë...

Qollaku pas euforisë: Vizat vetëm për qëllime turistike apo vizita te të afërmit, jo për punë

Bekim Çollaku

Ministri i Integrimeve Evropiane, Bekim Çollaku, pas euforisë për liberalizimin e vizave  ka thënë se procesi do të mbyllet shumë shpejtë, më së largu deri në vjeshtë apo në dimër. Ai ka përmendur kriteret që duhet t’i plotësojnë qytetarët për të udhëtuar pa viza nëpër vendet e Bashkimit Evropian. “Të …

Më shumë...

Federica Mogherini vjen për një vizitë zyrtare në Kosovë

Shefja e politikës së jashtme të BE-së, Federica Mogherini, pret sot në takim liderët e vendeve të Ballkanit Perëndimor

Përfaqësuesja e BE-së për Punë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini, sot do të qëndrojë për një vizitë zyrtare në vendin tonë. Me këtë rast ajo do të marrë pjesë  në  seancën solemne të Kuvendit dhe do të mbajë një fjalim para  deputetëve të Kosovës. Ajo gjatë ditës do të takohet …

Më shumë...

Zbogar: Duhet të ratifikohet marrëveshja për demarkacionin me Malin e Zi para hyrjes në fuqi të udhëtimit pa viza

Samuel Zhbogar

Përfaqësuesi i BE-së në vendin tonë, Samuel Zbogar ka thënë se ende nuk është caktuar data e lëvizjes së lirë të qytetarëve të Kosovës. Ai nuk ka mundur të pohojë nëse kjo do të ndodhë edhe këtë vit. Zbogar ka thënë se duhet të ratifikohet marrëveshja për demarkacionin me Malin …

Më shumë...

Kuvendi do të mbajë seancë solemne në lidhje me rekomandimin për liberalizimin e vizave

Kuvendi i Kosoves

Kuvendi i Kosovës  pritet që nesër të mbajë një seancë solemne në lidhje me rekomandimin që Komisioni Evropian ka dhënë për liberalizimin e vizave. Në këtë seancë do të jetë e pranishme edhe përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian për politike të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini. AAK dhe Nisma, …

Më shumë...

Kryeministri Rama, përshëndeti rekomandimin e Komisionit Evropian lidhur me liberalizim të vizave për Kosovën

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka përshëndetur vendimin e sotëm për rekomandim të Komisionit Evropian për liberalizim të vizave për Kosovën. Ai këtë vendim e ka quajtur të gëzueshëm, i cili tha se vjen fill pas pranimit të Kosovës në UEFA. “Fill pas UEFA-s tjetër lajm i gëzueshëm për Kosovën …

Më shumë...

Limaj: Komisioni Evropian dha rekomandimin për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës

Limaj

Komisioni Evropian më në fund dha rekomandimin për liberalizimin e vizave për qytetarët e Republikës së Kosovës. Ky është një vendim historik dhe shumë i mirëpritur për Kosovën dhe qytetarët e saj. Ky vendim tregon përkushtimin dhe dërgon mesazh të qartë për të ardhmen europiane të Kosovës dhe të të …

Më shumë...

Enver Hoxhaj, ministër i Punëve të Jashtme të Kosovës

Enver Hoxhaj

Kryetari aktual  i PDK-së, Kadri Veseli, gjatë një konference për medie ka bërë të ditur se ish ministri, Ever Hoxhaj do ta zëvendësojë Hashim Thaçin në postin e ministrit të Jashtëm, post të cilin e kishte mbajtur gjatë një mandati, në ish-koalicionin qeveritar. Duke folur për rekomandimin e vizave për …

Më shumë...

Bujar Gjoka: Migjeni dhe përpjekja për përbaltje gjithëkohore

Migjeni

Qysh kur feksi emri i Migjenit në letrat shqipe, fjala e ndritur e poetit, derdhur me magjia estetike në përmbledhjen poetike, “Vargjet e Lira”, fjala e prozatorit që vjen bukurisht në “Novelat e Veriut”, veçmas fjala e poetit profet të lirisë, të ëndrrës së qenies, nisi të hidhet balta pa …

Më shumë...

RKL: Si i poshtëron EULEX-i dhe politika poltrone e Kosovës komandantët e luftës së UÇK-së?

RKL

Me qëllim të diskreditimit të vlerave të luftës së UÇK-së, krerët e EULEX-it dhe krerët e institucioneve tona të varura  nga Brukseli, tani edhe nga Beogradi, po bëjnë përpjekje që t’i demontojnë vlerat e luftës sonë çlirimtare dhe fitimtare, përmes gjykimeve të improvizuara politike, me qëllim që të krijohen kushte …

Më shumë...

Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku, priti në takim drejtorin e Bankës Botërore në Kosovë, Marco Mantovanelli

Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku, priti në takim drejtorin e Bankës Botërore në Kosovë, Marco Mantovanelli

Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku, priti në takim drejtorin e Bankës Botërore në Kosovë, Marco Mantovanelli dhe udhëheqësin e programit për zhvillim të qendrueshëm në EJL, Raymond Bourdeax të cilët e njoftuan ministrin për mbështetjen që Banka Botërore po i jep përgatitjes së samitit të Parisit si vazhdimësi e procesit …

Më shumë...

Sonte përmbyllet edicioni i Festivalit 27-të, “Hasi jehon-2016”

Hasi Jehon

Në hapje të programeve të natës së dytë të Festivalit “Hasi jehon”  të pranishmit në sallën e mbushur të shtëpisë së kulturës në Gjonaj, i përshëndeti  deputetja shqiptare e Parlamentit të Kroacisë Ermina Lekaj Prljaskaj, e cila i falënderoi hasjanët për votën që ia dhanë që ajo të jetë pjesë …

Më shumë...

Frank Shkreli: Liria e shtypit-2016

Frank Shkreli: Një mbështetje historike ndërkombëtare ndaj lirisë së fjalës

Anë e mbanë botës, 3 Maji shënoi Ditën Botërore të Lirisë së Shtypit e deklaruar si e tillë nga Asamblea e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara, me qëllim për të nënvijuar rëndësinë e lirisë së shtypit anë e mbanë botës dhe njëkohësisht për t’u kujtuar qeverive anëtare të OKB-së, detyrën …

Më shumë...

Plisat: Nuk e tradhtojmë idealin kombëtar për një leckë, të cilin ia imponuan Kosovës

Plisat: Nuk e tradhtojmë idealin kombëtar për një leckë, të cilin ia imponuan Kosovës

Grupi i tifozëve “Plisat”  në një adresim për opinion kanë mirëpritur pranimin e Kosovës në UEFA. Ata kanë shkruar  se nuk e tradhtojnë idealin kombëtar për një leckë, të cilin ia imponuan Kosovës dhe nuk e zgjodhën vetë. Ne do të vazhdojmë të mbështesin klubin tonë të zemrës dhe nuk …

Më shumë...

Idajet Beqiri: Çfarë thoshte Shefqet Peçi për Enver Hoxhën, Mehmet Shehun, Hysni Kapon…

Idajet Beqiri: Çfarë thoshte Shefqet Peçi për Enver Hoxhën, Mehmet Shehun, Hysni Kapon...

“Dëgjo mor bir,-më tha,- unë jam enverist. E kam takuar për herë të parë Enverin në Kongresin e Përmetit. Me shkresa, me urdhra, me shkrime e kisha njohur qysh kur e filluam LANÇ-in e në vazhdim. Por në 24 maj 1944 e kam takuar për herë të parë fizikisht. Ai …

Më shumë...