Ahmet Qeriqi

Kryetari amerikan, Barack Obama, ka kritikuar retorikën antimyslimane të Donald Trumpit

Obama-Trump

Kryetari amerikan, Barack Obama, ka kritikuar retorikën antimyslimane nga kandidati i mundshëm republikan për kryetar të Shtetit, Donald Trump, duke thënë se “kjo nuk është Amerika që ne duam”. Obama ka thënë se trajtimi ndryshe i amerikanëve që janë myslimanë nuk do e bënte këtë vend më të sigurtë. Ai …

Më shumë...

Hoti: Buxheti që kemi ndarë sivjet për veteranët nuk plotëson as për së afërmi kërkesat e tyre

Avdullah Hoti thotë se formimi i Ushtrisë së Kosovës, do të determinoj paqe dhe siguri në rajon

Ministri i Financave, Avdullah Hoti, ka deklaruar për Radion Evropa e Lirë se buxheti i ndarë për këtë kategori është 25 milionë euro. Kjo shumë, sipas ndarjeve buxhetore, është planifikuar për një numër prej mbi 12 mijë veteranëve të luftës. Por, në muajin maj, qeveria ka ndarë për këtë kategori …

Më shumë...

Zëvendës-kryeministri, Hajredin Kuçi, ka pritur në takim ambasadoren e Kroacisë, Marija Kapitanoviq

Zëvendëskryeministri, Hajredin Kuçi, ka pritur sot në takim ambasadoren e Kroacisë, Marija Kapitanovic, njofton kumtesa ministrore. Kuçi ka shprehur gatishmërinë e Qeverisë së Kosovës për të thelluar edhe më tutje bashkëpunimin institucional në fusha të interesit të përbashkët, sidomos në ekonomi. Ai e ka njoftuar ambasadoren për “prioritetet e prioriteteve” …

Më shumë...

Rrahim Pacolli ka ushtruar padi në Gjykatën Themelore në Prishtinë kundër Portalit Express

Rrahim Pacolli ka ushtruar padi në Gjykatën Themelore në Prishtinë kundër Portalit Express

Kryetari i Këshillit Administrativ të Byrosë Kosovare të Sigurimeve (BKS), Rrahim Pacolli sot ka ushtruar padi në Gjykatën Themelore në Prishtinë ndaj Gazetës Express, siç thotë ai, për shkak se emisioni i përjavshëm “Zona Express”, prodhim i gazetës, ka përdorur fotografinë e tij në mënyrë të paautorizuar në dokumentarin e …

Më shumë...

Nexhmi Lajçi: Institucionet e shantazhuara të Kosovës kërkojnë me ngulm vazhdimin e misionit të EULEX-it

Nexhmi Lajçi: Politika evropiane e shitur në Serbi e Rusi ka kthyer timonin në kah të padëshirueshëm për shqiptarët

Ne pjesëtarët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës kemi dëshmuar se jemi kurban të së mirës kombëtare. Kur u nevojit gjaku ynë, ia falem atdheut; kur u kushtëzua çarmatosja jonë, e bëmë për hir të atdheut; nëse duhet durimi ynë do ta bëjmë deri në kufijtë e fundit të durimit, por …

Më shumë...

Keida Kostreci: Roli i Woodrow Wilsonit në mos lejimin e zhbërjes së Shqipërisë

Keida Kostreci: Roli i Woodrow Wilsonit në mos lejimin e zhbërjes së Shqipërisë

Duke qenë se trojet shqiptare kanë qenë dhe ende po mbesin pikësynim kolonialist dhe hegjemonist i shteteve fqinje, gjithnjë me mbështetje të shteteve të Evropës dhe Rusisë, po sjellim në kujtesë rolin që kishte luajtur kryetari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Woodrow Wilson, i cili ishte detyruar të përdorte …

Më shumë...

Krasniqi: Sylejman Gashi meriton mbështetje nga RTK-ja dhe Qeveria

Krasniqi: Sylejman Gashi meriton mbështetje nga RTK-ja dhe Qeveria

Në shenjë përkrahjeje me gazetarin shumëvjeçar të RTK-së, Sylejman Gashi, ish kryekuvendari i Kosovës, Jakup Krasniqi ka kërkuar mbështetje financiare nga RTK-ja dhe Qeveria e Kosovës për këtë gazetarë që raportonte nga Nju Jorku e Uashingtoni. “Ai  është në gjendje kome. Familja e ka të vështirë që t’i përballojë shpenzimet …

Më shumë...

Limaj: Po luftojnë që Serbia mos të vijë në paralagje të Gjilanit

Limaj: Ne nuk kemi ndërruar qëndrimet për demarkacionin

Kryetari i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj gjatë qëndrimit në Gjilan ka deklaruar se derisa po luftojnë për demarkacionin me Malin e Zi, nuk po luftojnë vetëm për territor, por po luftojnë që Serbia mos të vijë në paralagje të Gjilanit, pasi me demarkacionin me Serbinë, më së shumti do …

Më shumë...

90-vjet më parë në Turiqec të Drenicës u hap shkolla në gjuhën serbe dhe jo shkolla shqipe

90-vjet më parë në Turiqec të Drenicës u hap shkolla në gjuhën serbe dhe jo shkolla shqipe

90-vjet më parë në Turiqec të Drenicës, ashtu sikur edhe në disa dhjetëra fshatra të Kosovës u hap shkolla në gjuhën serbe dhe jo shkolla e parë në gjuhën shqipe, e cila u përkujtua sot. Nëse marrim për bazë hapjen e shkollave në gjuhë të huaja, atëherë shkolla fetare, mejtepi …

Më shumë...

Takim formal i krerëve të Shtetit për një çështje tashmë të kryer e krejt formale

EULEX-i

Jo zyrtarisht bëhet e ditur se kryeministri, Isa Mustafa, kryetari, Hashim Thaçi dhe kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli kanë zhvilluar një takim të përbashkët. Ndërkohë thuhet se temë diskutimi ka qenë vazhdimi i mandatit të misionit të EULEX-it në Kosovë. Në këtë takim, të parët e institucioneve qendrore …

Më shumë...

Kusht për liberalizimin nuk është vetëm demarkacioni por mbi të gjitha korrupsioni

Visar Ymeri

Kryetari i Vetëvendosje, Visar Ymeri, ka deklaruar se liberalizimi i vizave për Kosovën është i lidhur me dy kushte, luftimi i krimit të organizuar e korrupsionit të lartë dhe ratifikimi i demarkacionit të kufirit me Malin e Zi që ia humb Kosovës 8.200 hektarë. “Për të qenë edhe më keq …

Më shumë...

Rama: Dy institucione nuk negociohen dhe kjo është vija e kuqe qe i caktohet opozitës

Edi Rama

Kryeministri i Shqipërisë,  Edi Rama, përmes një konference për media, ka deklaruar se beson se deri në momentin e fundit mund të gjendet një zgjidhje për reformën në drejtësi, që e përfshin  edhe PD-në. E kam rithënë seancën e shkuar, lajmi i mirë është se PD-ja i ka braktisur të …

Më shumë...

Bardhyl Mahmuti: Ndeshja Shqipëri – Zvicër duhet të shihet si garë sportive jashtë cilësimeve politike

Bardhyl Mahmuti

Nëse futbolli është sport përmes të cilit identifikohen qindra milionë njerëz dhe identifikimet e tilla nuk mbesin jashtë qëndrimeve politike, politizimi i ndeshjeve kur në garë janë përfaqësueset e kombëtareve është i pashmangshëm. Mendoj se një politizim i tillë nuk duhej të ndodhte për ndeshjen Shqipëri-Zvicër. Arsyet janë të shumta. …

Më shumë...

Vuçiqi mes Rusisë dhe Bashkimit Evropian

Aleksandar Vucic

Mediet në Serbi kanë bërë të ditur se kryeministri, Aleksandar Vuçiç ka anuluar vizitat e tij në Bruksel, sikurse edhe bisedimet veçmas me zyrtarë amerikanë, për shkak sikur thuhet se ambasadorët e Bashkimit Europian dhe Shteteve të Bashkuara janë duke nxitur protestat kundër regjimit të tij. Vuçiç, ish kriminel i …

Më shumë...

Dyshohet për varrezë masive te Kisha serbe në Prishtinë, e ndërtuar në kohën e Milosheviqit

kisha

Prokuroria Speciale e Kosovës mund të urdhërojë fillimin e gjurmimeve brenda ambienteve të Universitetit të Prishtinës, afër kishës së kontestuar ortodokse serbe, e cila ishte ndërtuar në kohën e regjimit kriminal të Milosheviqit. Mjeku ligjor, Arsim Gërxhaliu ka thënë në një intervistë për TV Dukagjinin se ka pranuar një dëshmi …

Më shumë...

PD-ja e Bashës nuk heq dorë nga pozicioni i vjetër dhe kërkesa për “vende të rezervuara”

Lulzim Basha, më në fund ka pranuar t’i “dorëzohet” Prokurorisë së Tiranës

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, nuk ka lëvizur nga  kërkesa për “vende të rezervuara” edhe pas takimit të djeshëm me kreun e Kuvendit Ilir Meta. I menduar si një takim që do të ndihmonte për tejkalimin e ngërçit mes qeverisë dhe opozitës, pas dështimit të konsensusit në takimin Rama-Basha. …

Më shumë...