Ahmet Qeriqi

Përkujtohen dëshmorët Jetullah Islami, Eset Berisha, Ekrem Bajrami dhe Faton Shabani

Përkujtohen dëshmorët Jetullah Islami, Eset Berisha, Ekrem Bajrami dhe Faton Shabani

17  vite më parë, më 2 qershor  të vitit 1999 në altarin e lirisë ranë edhe katër dëshmor të UÇK-së të ZOLL. Kështu në fshatin Dyz në dyluftim me armikun ranë dëshmorët:  Jetullah  Islami dhe Eset Berisha ,ndërsa po në të njëjtin fshat në një zonë të minuar bien:  Ekrem …

Më shumë...

Kadri Veseli: Dikush po përpiqet ta paraqes Kosovën si vend të ekstremizmit

Kadri Veseli: Dikush po përpiqet ta paraqes Kosovën si vend të ekstremizmit

Gjatë fjalës para të pranishmëve në konferencën ndërfetare “Interfaith Kosova” të mbajtur në Prishtinë, kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka theksuar se dikush po përpiqet ta paraqes Kosovën si vend të ekstremizmit. Kohëve të fundit jemi përballur me një tendencë herë të qëllimshme herë jo për ta paraqitur …

Më shumë...

Stavileci: Qeveria e Kosovës dhe e Shqipërisë janë marrë vesh për të investuar në TC “Kosova A”

Stavileci: Qeveria e Kosovës dhe e Shqipërisë janë marrë vesh për të investuar në TC “Kosova A”

Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Blerand Stavileci, ka deklaruar  se Qeveria e Kosovës dhe ajo e Shqipërisë janë marrë vesh për të bashkëpunuar në fushën e energjisë. Në kuadër të këtij bashkëpunimi, operatorët e energjisë së të dyja vendeve do të shqyrtojnë mundësitë që të investojn në termocentralin “Kosova A”.  Këto …

Më shumë...

BE-ja dhe Qeveria e Kosovës do të diskutojnë sot për reformat në administratën publike

Qeveria e Kosovës

Bashkimi Evropian dhe Qeveria e Kosovës do të mbajnë diskutimet politike të nivelit të lartë për reformën e administratës publike në Kosovë për të rishikuar progresin e shënuar dhe të për t’u pajtuar për veprimet përcjellëse. Në komunikatën për medie thuhet se dy shtyllat e kornizës strategjike të reformës për …

Më shumë...

Frank Shkreli: Më në fund NATO-ja po zgjerohet

Frank Shkreli: Një mbështetje historike ndërkombëtare ndaj lirisë së fjalës

Kritikët e Aleancës Euro-atlantike-NATO kanë akuzuar se organizata ushtarake që u themelua me nënshkrimin e Traktatit të Washingtonit më 1949, është tani një organizatë burokratike e përbërë prej 28 vendeve anëtare me qindra komisione dhe grupe pune. Ata thonë se sidomos ç’prej shembjes së komunizmit në Evropë, gjatë 20-viteve të …

Më shumë...

Sundimi i EULEX-it në Kosovë do të vazhdojë edhe për dy vjet, me mundësi vazhdimi pa afat

Eulex

Pavarësisht se segmente qeveritare po bashkëbisedojnë me autoritetet e EULEX-it lidhur me mandatin dhe veprimtarinë e këtij misioni në vendin tonë, vendet anëtare të BE-së tashmë kanë arritur pajtimin e tyre që ky mandat të vazhdohet edhe për së paku dy vjet, pasi që mendohet se Kosova ka ende nevojë …

Më shumë...

Shpallja e konkursit për veteranë nga Qeveria e Kosovës, rezultoi me dyfishimin e numrit të tyre

Veteranet protesta

Me një vit e më shumë vonesë, më në fund u publikua edhe Raporti i Komisionit Qeveritar për verifikimin e kategorive të dala nga lufta e UÇK-së. Sipas të dhënave të këtij Komisioni del se Kosova ka 46.230 veteranë luftëtarë. Zona operative që ka shënuar  më së shumti veteranë është ajo …

Më shumë...

Qeveria e Kosovës se nuk do ta pranojë Asociacionin e Komunave Serbe, nëse e formon Beogradi

Qeveria e Kosovës

Politikanët serbë të veriut të Kosovës janë duke bashkëpunura  me autoritetet e larta qeveritare, në Beograd, me qëllim  për ta themeluar njëanshëm Asociacionin e Komunave me shumicë Serbe, duke reaguar  ndaj zvarritjes së formimit të tij nga ana e Qeverisë së Kosovës. Serbët janë të gatshëm të veprojnë pa lejen …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Krerët institucionalë të vendit nuk i njohin përgjegjësitë e tyre kushtetuese

Jakup Krasniqi

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës për Kosovën, Jakup Krasniqi, në një postim në rrjetin social “Facebook” ka reaguar lidhur me deklaratat e kryeparlamentarit Veseli, i cili tha se do t’ua zgjidhë problemet punëtorëve të Fabrikës së Tubave. Në reagimin e tij, Krasniqi ka shkruar se krerët institucionalë nuk i njohin …

Më shumë...

Sami Frashëri (1 qershor 1850-18 qershor 1904), rilindës, erudit dhe dijetar i përmasave botërore

Sami Frashëri (1 qershor 1850-18 qershor 1904), rilindës, erudit dhe dijetar i përmasave botërore

Sami Frashëri në historinë e kulturës, arsimit dhe shkencës shqiptare është njëri ndër personalitetet  më të njohur e më të frytshëm  në shumë segmente të krijimtarisë në gjuhën shqipe, turke,  persiane e në gjuhë të tjera. Ai ka qenë një erudit në kuptimin e fjalës dhe shumë i njohur edhe …

Më shumë...

LB: Procesi i verifikimit të veteranëve të luftës – skandaloz!

Kadri Veseli ka dorëzuar kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Sipas njoftimit zyrtar të komisionit qeveritar për verifikimin e veteranëve të luftës Kosova del t’i ketë 46,230 Veteranë Luftëtarë! Kjo shifër është jashtëzakonisht e fryrë dhe ky proces del të jetë i manipuluar dhe skandaloz! Për të parë se si është keqpërdorur ky proces, po e japim numrin e veteranëve …

Më shumë...

Ministri Demolli priti një delegacion të Parlamentit të Mbretërisë së Suedisë

Ministri Demolli priti një delegacion të Parlamentit të Mbretërisë së Suedisë

Ministri i FSK-së, Haki Demolli priti sot në Ministri një delegacion të deputetëve të Parlamentit të Mbretërisë së Suedisë të kryesuar nga deputeti Bjorn Von Sydow, kryesues i Delegacionit të Suedisë në Asamblenë Parlamentare të NATO-s, të shoqëruar nga Ambasadori i Suedisë në Kosovë, Mats Staffanson. Në takimin e përbashkët të …

Më shumë...

U nënshkrua marrëveshja për bashkim mes Nismës për Kosovën dhe Bashkimit Demokratik

U nënshkrua marrëveshja për bashkim mes Nismës për Kosovën dhe Bashkimit Demokratik

Në selinë e NISMA për Kosovën është nënshkruar marrëveshja e bashkimit të partisë politike, Bashkimi Demokratik, me kryetar, Zafir Berisha, në NISMA për Kosovën. Nga sot e tutje, të gjitha strukturat e partisë politike, Bashkimi Demokratik, do të veprojnë në kuadër të strukturave të NISMA për Kosovën. Kryetari i NISMA …

Më shumë...

Adem Grabovci: Veprimtaria politike e Xhemajl Fetahajt në shërbim të Atdheut

Xhemajl Fetahaj

T’i kujtosh dhe t’i bësh publike përjetimet e së kaluarës si dhe opinionin tënd për ngjarje të caktuara historike apo dhe personalitete të veçanta, është një nga detyrat më të vështira. Është një nga detyrat më të vështira, sidomos po të kesh qenë vet pjesëmarrës i atyre ngjarjeve dhe zhvillimet …

Më shumë...

Përkujtohen 3. 176 boshnjakët myslimanë të Prijedorit të vrarë e të masakruar nga forcat serbe më 31 maj të vitit 1992

Përkujtohen 3. 176 boshnjakët myslimanë të Prijedorit të vrarë e të masakruar nga forcat serbe më 31 maj të vitit 1992

Sot në qytetin Prijedor të Bosnjës e Hercegovinës u përkujtuan 3. 176 viktimat e boshnjakëve myslimanë të vrarë e të masakruar nga forcat serbe, më 31 maj të vitit 1992. Forcat policore e ushtarake serbe, më 31 maj të vitit 1999, kishin urdhëruar popullatën myslimane të qytetit të Prijedorit të …

Më shumë...

Ministri Bajrami, mori vendim për themelimin e Konferencës së Rektorëve të institucioneve publike të arsimit të lartë

Ministri, Bajrami, mori vendim për themelimin e Konferencës së Rektorëve të institucioneve publike të arsimit të lartë

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, z. Arsim Bajrami, ka marrë vendim për themelimin e Konferencës së Rektorëve të institucioneve publike të arsimit të lartë. Konferenca e Rektorëve do të jetë organ këshillëdhënës, që do ta ndihmojë MAShT-in në orientimet e politikave programore të Institucioneve të Arsimit të Lartë, në …

Më shumë...