Botimet

Poezi nga përmbledhja poetike: “Burrëri e Lagur” e autorit, Mehmet Bislimi

NDERGJEGJA NË PESHOJË Parandjenjë armiqtë nuk po na shajnë sa duhet miqtë po na lavdërojnë më shumë se ç’duhet si me të pabesë se ç’po më gërryen një ndjenjë një ndjenjë ogurzezë Dikur rojat viheshin tek kullat nga mali kur zbrisnin burrat vdisnin për atdhe burrat dikur vdesin atdheun burrat …

Më shumë...

Zymer Ujkan Neziri: Dëshmori i UÇK-së Selman Bekë Lajçi (1954-1999)

E shtunë, 13 shkurt 2016 • Marketing | Kontakti | Arkivi LAJMET HISTORIKU DËSHMORËT ANALIZA INTERVISTA KULTURA TEMA HISTORIKE PERSONALITETE VIDEO BOTIMET FEJTON » Zymer Ujkan Neziri: Dëshmori i UÇK-së Selman Bekë Lajçi (1954-1999) (Fjalë përurimi, në cilësinë e redaktorit të librit Me dëshmorin Selman Lajçi nëpër Sanxhak, të autorit …

Më shumë...

U përurua libri i Xhevat Hasanit: “Me dëshmorin Selman Lajçi nëpër Sanxhak”.

Sot në sallën e Institutit Albanologjik të Prishtinës u përurua  libri i autorit, Xhevat Hasani:  “Me dëshmorin Selman Lajçi nëpër Sanxhak”. Dëshmori,  Selman Lajçi ka qenë veprimtar i hershëm i Lëvizjes Kombëtare, i burgosur politik dhe epror i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në Zonën e Rugovës. Recensenti i librit dr. …

Më shumë...

Dr. Zenun Gjoci: Vështrim për romanin “Koha e jeniçerëve

Ahmet Qeriqi: Koha e Jeniçerëve

Pasurisë së çmuar të letërsisë shqiptare iu shtua edhe një margaritar që ndriçon vlera të shquara historike, letrare e artistike të përhapura në dritën e pikëvështrimeve dhe ideve që na dalin nga romani, “ Koha e jeniçerëve”, botuar nga Radio-Kosova e lirë, në Prishtinë, shkruar nga shkrimtari dhe veprimtari i …

Më shumë...

U përurua në Malishevë libri i Faton Mehmetajt: “Prijës fetarë dhe shpirtërorë shqiptarë

Sot në orën 13.00, në Sallën e Asamblesë Komunale në Malishevë, nën përkujdesjen e Drejtorisë për Kulturë, Rini dhe Sport të kësaj komune është përuruar libri i studiuesit dhe publicistit, Faton Mehmetaj titulluar:  “Prijës fetarë dhe shpirtërorë shqiptarë-bashkëjetesa ndërfetare dhe kontributi i tyre kombëtar”. Për vlerat ideore e tematike të …

Më shumë...

Rrustem Geci: Libri i Musa Sabedinit,

Vrasja e qëllimshme e shqiptarëve, nga pakica serbe, e ndihmuar nga Ushtria serbe, dhe paramilitarët e saj, gjatë bombardimit të NATO-s, dhe më herët, përbën gjenocid të pastër të serbëve mbi shqiptarët. Gjenocidi serb, në komunat; Gjilan, Dardanë dhe Viti, edhe pas 14 vjetësh, vazhdon të jetë i padënuar. Heshtjet …

Më shumë...

U botua monografia e Bedri Tahirit kushtuar dëshmorit, Jashar Jashari, Komandant Duraku

Kohë më parë doli nga shtypi monografia e Bedri Tahirit kushtuar dëshmorit, Jashar Jashari, Komandant Duraku. Në këtë libër, autori ka ndriçuar jetën dhe veprën e e luftëtarit të lirisë, Jahar Jashari dhe të bashkëluftëtarëve të tij, në 17-vjetorin e “Betejës së Hamidisë”, në qershor të vitit 1998, kur ushtria …

Më shumë...

Botohet për herë të dytë libri: “Organizatat ekstremiste serbe në Kosovë”, i autores Fetnete Ramosaj

Luftëtarja e lirisë, veprimtarja dhe publicistja, Fetnete Ramosaj ka nxjerrë në dritë librin: “Organizatat ekstremiste serbe” në Kosovë, botimi i dytë, në gjuhën shqipe dhe angleze.  Në këtë libër, pas një kohe të gjatë të hulumtimit të lëndës lidhur me praninë e strukturave të ndryshme të shërbimeve të fshatra serbe …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Varri i Nizamit

Luftëtarëve të Lidhjes shqiptare të Prizrenit, Sefë Kosharja, Mic Sokoli dhe trimave të tjerë që ranë më 20 dhe 21 prill të vitit 1881, në Koshare e në Shtime duke luftuar ballë për ballë kundër forcave të Dervish Pashait…. Në kohën kur po përfundonte shërbimin ushtarak, nizami-redif, Malush Trolli, një …

Më shumë...

Doli në dritë libri ekskluziv “Prijës fetarë dhe shpirtërorë shqiptarë” i autorit, Faton Mehmetaj

Këto ditë doli nga shtypi libri ekskluziv “PRIJËS FETARË DHE SHPIRTËRORË SHQIPTARË – BASHKËJETESA NDËRFETARE DHE KONTRIBUTI I TYRE KOMBËTAR”, i autorit Faton Mehmetaj, botuar nga Instituti për Studime Gjeopolitike dhe Siguri (ISGJS), Prishtinë. Në këtë libër të veçantë dhe tejet voluminoz, janë përmbledhur mbi 600 figura të shquara – …

Më shumë...

Fadil Shyti – Revoltë

Fadil Shyti, është i lindur më 2 gusht 1958, në katundin Gurbardh, ish-Ashlani i Vushtrrisë, Shqipëri. Ka mbaruar shkollën e mesme në Vushtrri, ndërsa, Fakultetin Filozofik për Letërsi dhe Gjuhë Shqipe në Prishtinë. Është burgosur në vitin 1981, për veprimtari armiqësore ndaj shtetit jugosllav, sepse nga Tirana e kishte sjellë …

Më shumë...

Doli në dritë libri i Nexhmije Hoxhës, “Kosova e lirë”

Nexhmije Hoxha, bashkëshortja e ish-kryetarit të Shqipërisë të kohës së komunizmit, Enver Hoxha, ka nxjerrë në dritë librin dokumentar, tematik: “Kosova e Lirë”. Edhe pse në moshë të shtyrë të pleqërisë, por me një memorie mbresëlënëse dhe një qëndrim shumë korrekt e të palëkundshëm në të vërtetat e historisë të …

Më shumë...

Doli nga shtypi libri “Rreze diellore” i autorit Selman Dervishi

Në vend të parathënies “Kam dale e prore kam me dalë dhe këngën time kurrë nuk kam me ndalë deri në ribashkimin dhe në riçlrimin të githa trojeve tona mbarë kombëtare”, ky është një citat i shkrimtarit, krijimtarit, flijimtarit,  poetit, atdhetarit, patriotit,  heroit të kombit,  o,  mësuesit tim më të …

Më shumë...

Sot u përurua përmbledhja poetike, “Shtegu i lirisë” e autores Mona Agrigoroaiei

Në fjalën e hapjes, kryeredaktorja e Radios-Kosova e Lirë, Arbanë Qeriqi-Gashi tha se “poezia e poeteshës dhe veprimtares, Mona Agrigoroaiei, kryesisht i dedikohet motivit të atdhedashurisë, trojeve shqiptare ende të degdisura dhe të ndara në disa shtete, iu dedikohet dëshmorëve të kombit e në veçanti dëshmorëve të tri ushtrive tona …

Më shumë...

Libri” Analiza dhe komente”, i autorit Fatmir Graiçevci trajton tema me interes për lexuesit

Radio-Kosova e Lirë ka nxjerrë në dritë librin, ” Analiza dhe komente”, të autorit,  Fatmir Graiçevci njohës i thellë i rrethanave dhe kontradiktave shoqërore në vend e më gjerë. Fatmir Abdullah Graiçevci i takon brezit të ri të analistëve të pas luftës së UÇK-së. I formuar në një ambient atdhetar, …

Më shumë...

Doli nga Shtypi libri i dr. H. Bajramit: “Marrëveshja xhentelmene Tito-Kyprili e vitit 1953”

Duke i ofruar lexuesit sa e sa ngjarje nga e kaluara, shumë sosh pak të njohura për opinionin, profesor, dr. H. Bajrami në librin më të ri “Marrëveshja xhentelmene Tito-Kyprili e vitit 1953”, ka rrumbullakuar një tërësi faktesh e argumentesh qoftë nga arkivat, nga shtypi i kohës, qoftë nga dokumentet …

Më shumë...