Airport Adem Jashari
MIT
kek
tv dielli
Fillimi / Dëshmorët (faqe 51)

Dëshmorët

Qazim Hamëz Shala (10. 3. 1955 – 5. 4. 1999)

Qazim Hamëz Shala (10. 3. 1955 – 5. 4. 1999)

Dëshmori Qazim Shala u lind më 10 mars të vitit 1955, në fshatin Prapaçan të komunës së Deçanit. Në luftën e zhvilluar nga Ushtria Çlirimtare e Kosovë, ka rënë dëshmor edhe i biri i dëshmorit Qazim Shala, Përparimi. Qazimi ishte fëmija i parë i prindërve Hamëz e Ajshe Shala, të ...

Më shumë...

Sylejman Rrahim Statovci (4.3.1965 – 4.4.1999)

Sylejman Rrahim Statovci (4.3.1965 – 4.4.1999)

Pas Kongresit të Berlinit, në fshatin Batllavë të Besianës (ish-Podujevë) ishin dyndur shqiptarët e përzënë nga trojet e tyre në rrethin e Leskovicit, Prokuples, Nishit, etj. Në atë periudhë ishin vendosur në këtë fshat edhe banorët e fshatit Statovc, prandaj edhe paraardhësit e dëshmorit të kombit Sylejman Statovci. Familja e ...

Më shumë...

Razim Daut Hasaj (13.7.1967 – 4.4.1999)

Razim Daut Hasaj (13.7.1967 – 4.4.1999)

Fshati Gabrricë i Kaçanikut, luftës për çlirimin e vendit nga okupatori serb, ia ka dhënë dëshmorët: Xheladin Kurtaj, Hetem Hasaj, Danush Kurtaj dhe Razim Hasaj. Razim Hasaj u lind më 13 korrik të vitit 1967. Prindërit e tij ishin Dauti e Sadija. Për shkak të gjendjes së rëndë ekonomike të ...

Më shumë...

Fitim Islam Duraku (27.9.1975 – 4.4.1999)

Fitim Islam Duraku (27.9.1975 - 4.4.1999)

Rrugët magjistrale, rajonale dhe rurale gjatë luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në Zonën Operative të Pashtrikut ishin pikat më të shtrenjta në të cilat që prej 24 prillit të vitit 1998 pozicionoheshin njësitet elite të policisë serbe, të ushtrisë dhe paramilitarët e ndihmuar prej argatëve shqipfolës që ia kishin ...

Më shumë...

Bahri Ferat Kuçi ( 5. 4.1971 – 11. 3.1999)

Bahri Ferat Kuçi ( 5. 4.1971 – 11. 3.1999)

Bahri Kuçi u lind më 5 prill të vitit 1971, në fshatin Lugmir (Dalak) të komunës së Vushtrrisë. Rrjedh nga një familje bujare, punëtore e mikpritëse, me tradita patriotike. Babai i dëshmorit,baca Ferat, ishte një burrë i urtë, e gojëmbël, i nderuar e respektuar në çdo mes. Ishte punëtor dhe ...

Më shumë...

Sejdi Veseli: Në 35-vjetorin e rënies së dëshmorit të Kombit, Bajram Bahtiri-Besniku

Bajram Bahtiri

Mbi popullin tonë kanë kaluar shumë furtuna, por, sado të mëdha që ishin, nuk arritën ta mbysin shpirtin e tij liridashës. Thënë më thjesht, jo vetëm se nuk arritën ta zhdukin popullin tonë, por, përkundrazi, ato e kaliten atë për të qëndruar stoikisht dhe për ta vazhduar luftën deri në ...

Më shumë...

Sabri Simnica: Veprimtaria atdhetare e Xhavit Hoxhës (18.10.1952 – 20.11.2007)

Xhavit Hoxha

“Ne që jemi dergj burgjeve dhe hetuesive, të rrahur dhe të fyer në mënyrën më çnjerëzore, ne që nuk na lanë ta vuajmë dënimin me burg as në Kosovë, ne që me dhunë u detyruam ta braktisim atdheun dhe u degdisëm meridianëve në internim të përjetshëm nuk i ramë në ...

Më shumë...

Sylejman Mustafë Abdyli (10.4.1978 – 7.7.1998)

Sylejman Mustafë Abdyli (10.4.1978 – 7.7.1998)

Kur Kosovës iu rrezikua mbijetesa e ju vërsulën me gjitha mjetet luftarake dhe ushtarake bishat serbo-sllave, në mbrojtje të kombit të tyre u rreshtuan trimat e trimëreshat më të mirë të kombit, për mbrojtjen e gjitha trojeve Iliro – arbërore – dardane – shqiptare. Në ballë të kësaj furtune ishte ...

Më shumë...

Burim Zenun Hamza (18.5.1981 – 5.7.1998)

Burim Zenun Hamza (18.5.1981 – 5.7.1998)

Dëshmori i kombit Burim Hamza, u lind më 18 maj të vitit 1981, në fshatin Smolicë të Gjakovës, në një familje të varfër, por të ndershme e atdhetare. I takon trungut familjar Lata të Smolicës, e cila në luftën e fundit, lirisë së atdheut ia fali tre dëshmorë të kombit. ...

Më shumë...

Mehmet HAJRIZI: Luftëtari në këmbë, Imer Krasniqi

Imer Ramë Krasniqi (1957 - 16.6.1998)

(Fjalë e mbajtur  në Akademinë Përkujtimore për dëshmorët: Imer Krasniqi  dhe Labinot Krasniqi Prishtinë, 16 qershor 2018) Në vitin 1957 Ramë Krasniqit nga Carralluka e Malishevës, i lindi një djalë, të cilin e pagëzuan Imer, mbase në përkujtim të trimit me fletë, Imer Popovci, këngën e të cilit e këndonin ...

Më shumë...

Mentor Nazmi Morina (20.10.1974 – 18.4.1999)

Mentor Nazmi Morina (20.10.1974 - 18.4.1999)

Mentor Morina lindi në Arllat të Drenicës në një familje me tradita arsimore dhe atdhetare. Gjyshi i Mentorit, mulla Rexhepi, ka qenë hoxhë përparimtar dhe idealist i arsimimit kombëtar. Ai së bashku me disa atdhetarë të tjerë në kohën e regjimit okupator të mbretërisë jugosllave në vitet ’20 dhe ’30 ...

Më shumë...

Driton Kadri Islami (2.2.1975 – 18.4.1999)

Driton Kadri Islami (1975 - 18. 4. 1999)

Në mesin e shumë dëshmorëve që ka dhënë Ferizaj me rrethinë pa dyshim që spikat emri i dëshmorit të kombit,  Driton Islami  i njohur me nofkën TONI. Driton Kadri Islami u lind në  Talinoc të Jerlive, të Komunës së Ferizajt,  më2 shkurt të vitit 1975. Shkollën Fillore e kreu në ...

Më shumë...

Lutfi Shaban Vitia (15.11.1976 – 20.4.1999)

Lutfi Shaban Vitia (15.11.1976 – 20.4.1999)

“Bal, i ke pesë djem, dy duhet t’i japësh për luftën! Një jam unë!”. Këto ishin fjalët që dëshmori i kombit, Lutfi Vitia ia kishte thënë të atit, Shabanit, duke ia përkujtuar obligimin që çdo familje atdhetare shqiptare kishte për t’i kontribuar luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës kundër pushtuesit ...

Më shumë...

Fazli Murat Fetahu (19.9.1971 – 16.4.1999)

Fazli Murat Fetahu (19.9.1971 - 16.4.1999)

Në një familje me gjendje të rëndë ekonomike në Besianë, u lind dëshmori i ardhshëm i kombit, Fazli Fetahu. Babai i Fazliut, Murati, në vitin 1994 u keqtrajtua rëndë në stacionin policor në Besianë nga polici famkeq serb, Grujiq. Fazli Fetahu u lind më 19 shtator 1971 në Besianë. Shkollën ...

Më shumë...

Zeki Xhevat Shylemaja (24.7.1974 – 16.4.1999)

Zeki Xhevat Shylemaja (24.7.1974 - 16.4.1999)

Zekiu u lind më 24 gusht të vitit 1974 në Prishtinë, në një familje atdhetare, e cila në gjysmën e dytë të shekullit të 19-të, qe detyruar ta lërë vendlindjen në Toplicë, (tani në Serbi), ku kishte jetuar me shekuj. Nën dhunën shfarosëse të bandave serbe, edhe kjo familje, ashtu ...

Më shumë...

Bashkim Ramush Vishi (18.5.1977 – 28.9.1998)

Bashkim Ramush Vishi (18.5.1977 - 28.9.1998)

Më 18 maj të vitit 1977, në shtëpinë bujare e atdhetare të Ramush Vishit, në Dubravë, u dha lajmi për lindjen e djalit, trashëgimtarit të familjes, vëlla i pesë motrave, djalë i dëshirit. Djalin e pagëzuan me emrin Bashkim, një aspiratë e kahershme e liridashësve të Kosovës në përgjithësi e ...

Më shumë...