Brickos

Ekonomia

Hoti: E kemi dyfishuar buxhetin për veteranët e luftës

Kryeministri Hoti raportin e Parlamentit Evropian e cilëson të ndërtuar mbi teori konspirative dhe jo real

Ministri i Financave, Avdullah Hoti, në “Klan Kosova” ka thënë se buxheti për vitin 2017 është buxhet zhvillimi dhe i përmbushjes së të gjitha obligimeve të disa viteve në shumë sfera. Ai ka deklaruar se rritja e arkëtimit nga Administrata Tatimore dhe Dogana e Kosovës si dhe një disiplinë në …

Më shumë...

“Termokos” nis sot sezonin e ngrohjes

“Termokos”, sipas parashikimeve do të nisë të shtunën sezonin e ri të ngrohjes në kryeqytet. Në një komunikatë për media thuhet se pjesa më e madhe e punimeve për rehabilitimin e rrjetit në qytet dhe renovimi komplet i 50 nënstacioneve të ngrohjes tanimë kanë përfunduar. “Ditëve të fundit janë zhvilluar me …

Më shumë...

Ministrja Bajrami priti në takim ambasadorin e Italisë, Piero Cristoforo Sardi

Ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Hykmete Bajrami, priti në takim ambasadorin e Italisë në Kosovë, Piero Cristoforo Sardi, ku temë diskutimi ishte bashkëpunimi ekonomik në mes të Republikës së Kosovës dhe Italisë. Ministrja Bajrami e informoi ambasadorin Sardi rreth mundësive që ofron Kosova për investitorët nga Italia, zhvillimet pozitive të …

Më shumë...

Kosova ka importuar mallra në vlerë 1.3 miliard euro

Banka Qendrore e Republikës së Kosovës (BQK) ka njoftuar se Kosova ka importuar mallra në vlerë 1.3 miliard euro, që paraqet një rritje vjetore prej 8.3 për qind. “Në kuadër të importit të mallrave, me rritje u karakterizua importi i metaleve bazë, importi i makinerive dhe i pajisjeve mekanike dhe …

Më shumë...

Ministri Krasniqi fton biznesmenët gjermanë të investojnë në bujqësi

Bujqësia në Kosovë ka potencial të madh dhe vendi ynë mund të jetë një mundësi për investime edhe për më shumë biznese nga Gjermania. Kështu  ju tha të enjten Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Memli Krasniqi përfaqësuesve të disa bizneseve nga Gjermania, të cilët po qëndrojnë në Kosovë. …

Më shumë...

Shifrat milionëshe të remitencave shkojnë në konsum dhe patundshmëri

Ministri i Financave Avdullah Hoti priti të enjten në takim Kryetarin e Unionit të Bizneseve të Diasporës në Berlin Mustafë Abazi, i cili ishte i shoqëruar nga përfaqësuesit e Odës Ekonomike të Berlinit, përfaqësuesit e bizneseve gjermane, si dhe përfaqësuesi i gazetës ditore “Derivate-Magazin”, me të cilët diskutoj për kushtet …

Më shumë...

Zëvendësministrat Kastrati dhe Kajtazi në panairin e Agrikulturës në Bursa të Turqisë

Zëvendës ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Avni Kastrati dhe ai i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Kurtan Kajtazi, me ftesë të Odes Ekonomike të Bursës, morën pjesë në hapjen e panairit te Agrikulturës në Bursa të Turqisë. Të dy zëvendësministrat vizituan panairin dhe panë nga afër paisjet bujqësore dhe industriale …

Më shumë...

Ministrja Bajrami priti delegacionin e bizneseve gjermane dhe Unionin e Bizneseve Shqiptare në Gjermani

Ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Hykmete Bajrami, priti sot në takim delegacionin e bizneseve gjermane të shoqëruar nga Mustafë Abazi, përfaqësues i Unionit të Bizneseve Shqiptare në Gjermani. Temë diskutimi e këtij takimi, ishte krijimi i kushteve sa më të përshtatshme për investitorët e jashtëm, të cilat ndikojnë në zhvillimin …

Më shumë...

Qeveria e Kosovës ka mbajtur Ankandin e radhës të Bonove të Thesarit

Qeveria e Republikës së Kosovës ka mbajtur Ankandin e radhës të  Bonove të Thesarit KV016-16 i cili u mbajt më 11 tetor 2016, ku u ofertuan Bono Thesari me maturitet 3 mujor në vlerë nominale 10 milionë euro. Shuma e ngritur në këtë ankand do të shërbej për ri financimin …

Më shumë...

MF diskuton me Komunat Projekt-Ligjin e ri të Tatimit në Pronë dhe për ndryshimin e Ligjit për Financat e Pushtetit Lokal

Ministria e Financave është duke ndërmarrë të gjithë masat e nevojshme për të siguruar vendosjen e tatimit në të gjitha llojet e pronës së paluajtshme (tokë), por edhe duke kërkuar gjithashtu, përmirësimin e qëndrueshëm të sistemit të tatimit në pronë” bëri të ditur ministri i Financave Avdullah Hoti, në takimin …

Më shumë...

Ministri Hoti i jep mbështetje Doganës së Kosovës

Ministri i Financave, Avdullah Hoti, ka vizituar Doganën e Kosovës. Ai është pritur në takim nga Fahri Gashi, ushtrues i detyrës së drejtorit të përgjithshëm i këtij institucioni me bashkëpunëtorë. Ministri Hoti edhe gjatë kësaj vizite, ka shprehur përkrahjen për punonjësit e Doganës dhe i ka falënderuar ata për rezultatet …

Më shumë...

Përurohet fabrika e brumërave në Ferizaj

Në Ferizaj, është bërë hapja e Fabrikës së Brumërave “Orex plus”. Në përurimin e kësaj fabrike mori pjesë, kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Hikmete Bajrami, deputetë të Parlamentit të Kosovës si dhe kryetari i Komunës së Ferizajt, Muharrem Svarqa,. Në ceremoninë e hapjes …

Më shumë...

Kosova për herë të parë pjesë e Vjetarit Ndërkombëtar të Statistikave Financiare të Qeverisë

Departamenti i Statistikave i Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN) ka njoftuar Ministrinë e Financave se statistikat fiskale të Qeverisë së Kosovës janë publikuar për herë të parë në Vjetarin Ndërkombëtar të Statistikave Financiare të Qeverisë (SFQ). Përfshirja e Kosovës në këtë publikim të FMN-së paraqet një hap shumë të rëndësishëm në …

Më shumë...

Posta promovoi motoçikletat ekologjike

Me rastin e Ditës Botërore të Postës, sot është bërë promovimi i motoçikletave ekologjike për postierë, që janë blerë përmes një projekti të përbashkët nga Posta e Kosovës dhe Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor (MMPH). “Këto motoçikleta do të ndikojnë në përmirësimin e kushteve të punës për postierët tanë, …

Më shumë...

Ministrat Hoti dhe Stavileci takohen me zyrtarë të lartë të Bankës Botërore

Ministri i Financave Avdullah Hoti, së bashku me Ministrin e Zhvillimit Ekonomik Blerand Satvilecin, Guvernatorin e Bankës Qendrore të Kosovës Bedri Hamza dhe ekipin përcjellës në takimet vjetore të Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe Bankës Botërore, u takuan me zëvendëspresidentin e Bankës Botërore  Cyril Muller, drejtorin Ekzekutiv të Bankës Botërore Franciscus …

Më shumë...

Kosova plotëson nevojat e konsumit me patate, si dhe eksporton në shumë vende

Kosova ka shtuar prodhimin e shumë produkteve bujqësore, e po ashtu ka zgjeruar rrjetin e përpunimit për të plotësuar nevojat e konsumit vendor, por edhe për të eksportuar në shumë vende. Një shembull për këtë është patatja, e cila tradicionalisht  kultivohet nga shumë fermerë në Kosovë. Të premten u shënua …

Më shumë...