Ekonomia

Bien investimet e huaja, deficiti tregtar me Serbinë 285 milion euro

Rënia e investimeve të huaja direkte në këtë vit krahasuar me vitin e kaluar, deficiti i lartë tregtar dhe dështimi i procesit të privatizimit të Brezovicës, ishin ndër temat kryesore të diskutimit nga deputetët gjatë raportimit të ministres së Tregtisë dhe Industrisë, Hykmete Bajrami në Komisionin parlamentar për Zhvillim Ekonomik. …

Më shumë...

Hapet panairi i punësimit Kosovë – Mali i Zi

Agjencioni i Përkrahjes së Punësimit në Kosovë organizon Panairin ndër-kufitar të Produkteve Bujqësore, Ndërmarrësisë dhe Punësimit. Panairi organizohet në kuadër të projektit të Programit për Bashkëpunim ndër-kufitar Mal i Zi – Kosovë “Aktivitetet e Përbashkëta për Punësim të Qëndrueshëm”, projekt ky i financuar nga Bashkimi Evropian. Panairi paraqet kontakt të …

Më shumë...

Në Pejë do të ndërtohet Impianti i Ri për Trajtimin e Ujërave të Zeza

Sektori i ujit të Kosovës përfiton nga një projekt i madh për trajtimin e ujërave të zeza: Qeveria Zvicerane (përmes SECO), Republika Federale e Gjermanisë- përmes German Development Bank (KfW), Qeveria e Kosovës dhe Komuna e Pejës kanë bashkuar fondet në vlerë prej 16.6 milionë euro për të ndërtuar një …

Më shumë...

Norma në depozita vetëm 1.5%

Norma mesatare e interesit në depozitat e ndërmarrjeve arriti në 1.5 për qind, një rritje prej 0.5 pikë përqindje krahasuar me periudhën e njëjtë të vitit paraprak. Banka Qendrore e Kosovës (BQK), ka njoftuar se rritje shënuan normat e interesit në depozitat e afatizuara të ndërmarrjeve. “Në anën tjetër, norma …

Më shumë...

Në Postë do të shiten edhe telefona mobilë

Në Postën e Kosovës, nga nesër (e martë 25 tetor 2016) qytetarët do të kenë mundësi të blejnë edhe telefona mobilë të brendeve më të njohura botërore, pajisje teknologjike, si dhe aksesorë të ndryshëm, në bashkëpunim me kompaninë Zone Mobile. Lansimi i këtij projekti të ri është bërë nga Kryeshefi Ekzekutiv …

Më shumë...

U shënua “Dita Kombëtare e Kosovës” në EXPO Antalya

Kosova e kishte “Ditën e saj” në Antalya, pasi në prani të shumë vizitorëve, në një aktivitet gjigand siç është “Expo 2016”, bëri prezentimin e veçorive agro-bujqësore, si dhe turistike. Kosova e Turqia përvec se kanë një miqësi të hershme, po vazhdojnë të këmbejnë ide të ndryshme për zhvillim dhe …

Më shumë...

Ministrja Bajrami takoi ambasadoren e Kosovës në Zagreb, Shkëndije Geci-Sherifi

Ministrja Bajrami në kuadër te punimeve te Kongresit Botëror te Turizmit që po mbahet në Zagreb, i bëri edhe një vizitë Ambasadës së Kosovës në Zagreb, me ç ‘rast takoi sot edhe ambasadoren e Kosovës në Kroaci, znj. Shkëndije Geci-Sherifi. Ministrja Bajrami e njoftoi ambasadoren me ecurinë e kongresit dhe …

Më shumë...

Publikohet Raporti i parë për “Indikatorët bazë të performancës për regjistrimin e bizneseve në Kosovë”

Raporti për “Indikatorët bazë të performancës për regjistrimin e bizneseve në Kosovë” paraqet një përmbledhje të indikatorëve kryesorë, që ndërlidhen me procesin e regjistrimit të bizneseve, duke përfshirë kohën mesatare për regjistrimin e bizneseve, numrin e përgjithshëm të bizneseve të regjistruara, ndarjen e bizneseve të regjistruara sipas gjinisë dhe indikatorë …

Më shumë...

Publikohet lista preliminare e përfituesve të granteve në bujqësi në sektorin e përpunimit

Agjencia për Zhvillimin e Bujqësisë (AZHB) ka publikuar listat e vlerësimeve për një pjesë të projekteve që kanë aplikuar në skemën e granteve për zhvillim rural të Ministrisë së Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural për vitin 2016. Listat e vlerësimeve janë publikuar për këto nën-masa: Masa 103: Nën-Masa 103.1 Sektori …

Më shumë...

Ligjit për investime strategjike mundësi më e mirë për investime në Kosovë

Ministri i Financave Avdullah Hoti priti në një takim ambasadorin e Italisë në Kosovë,   Piero Sardi, me të cilin diskutoi për proceset zhvillimore ekonomike në Kosovë. Ministri Hoti duke i uruar detyrën e re ambasadorit të Italisë falënderoi Ambasadën Italiane për ndihmën e dhënë në proceset nëpër të cilat ka …

Më shumë...

Kosova ka nevojë për kuadro në fushën e bujqësisë

Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Memli Krasniqi ka takuar sot dekanin e Fakultetit të Bujqësisë në UP, profesor Skënder Kaçiu. Në takim u bisedua për bashkëpunimin mes dy institucioneve dhe angazhimet e dyanshme në avancimin e bujqësisë. Ministri e njoftoi dekanin për të arriturat e deritanishme në bujqësi, …

Më shumë...

KIESA organizon Forumin për Investime dhe Tregti në Londër dhe Romë

Ministria e Tregtisë dhe Industrisë, përkatësisht Agjencia për Investime dhe Përkrahjen e Ndërmarrjeve në Kosovë (KIESA), në bashkëpunim me Ambasadën e Britanisë së Madhe në Kosovë, me 03 nëntor 2016 në Londër të Britanisë së Madhe organizon Forumin BM/SHBA – Kosovë për Investime dhe Tregti. Pjesëmarrës nga Kosova do të …

Më shumë...

Kreditë e këqija ulen në 5.3%

Banka Qendrore e Kosovës (BQK), ka njoftuar se norma e kredive joperformuese vazhdoi të ulet edhe gjatë tremujorit të dytë, duke zbritur në 5.3 për qind në qershor 2016. “Përderisa edhe treguesit tjerë të shëndetit financiar vazhduan të kenë gjendje të kënaqshme”, thuhet në raportin e BQK-së, për ‘Vlerësimin tremujor …

Më shumë...

Kosova po merr pjesë në panairin e parë ndërkombëtarë të industrisë së ushqimit “Sial Paris”

Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Memli Krasniqi dhe Ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Hykmete Bajrami, po marrin pjesë në panairin e parë ndërkombëtarë të industrisë së ushqimit në “Sial Paris”, që është organizuar me rastin e ditës botërore të ushqimit. Panairi ka rreth 7000 ekspozues dhe pritet të …

Më shumë...

Nis pyllëzimi i rreth 300 hektarëve tokë pyjore

Në vazhdën e aktiviteteve të shumta që janë duke u zhvilluar nga Agjencia Pyjore e Kosovës, edhe në vjeshtën e këtij viti është filluar projekti i përvitshëm, ,,Pyllëzimi i sipërfaqeve të zhveshura dhe mirëmbajtja e tyre edhe për dy vite në vazhdim’’. Ky projekt është duke u financuar nga MBPZHR …

Më shumë...

Turqia ftohet të investojë në Kosovë

Një delegacioni i Kosovës udhëhequr nga zëvendësministri i Tregtisë dhe Industrisë, Avni Kastrati dhe ai Ministrisë së Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Kurtan Kajtazi, në Bursa të Turqisë, u takuan me krerët e Odesë së Tregtisë të këtij qyteti. Ata, me këtë rast realizuan biseda dhe prezantuan mundësitë e investimeve …

Më shumë...