leoni

Ekonomia

Hoti dhe Hamza takohen me zyrtarë të lartë të FMN-së

Ministri i Financave Avdullah Hoti po udhëheqë delegacionin e Kosovës në takimet Pranverore të Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe Bankës Botërore, që po mbahen në Uashington të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Gjatë ditës së sotme Ministri Avdullah Hoti bashkë me Guvernatorin e Bankës Qendrore Bedri Hamza dhe delegacionin e Kosovës …

Më shumë...

Ministri Hoti takohet me përfaqësuesit e Departamentit të Shtetit dhe Thesarit Amerikan

Gjatë qëndrimit të tij në Washington, Ministri i Financave Avdullah Hoti u takua me Drejtorin e zyrës për Evropën Juglindore pranë Departamentit të Shtetit, Matthew Palmer, me të cilin bisedoj rreth progresit që ka arritur Kosova në zhvillimin ekonomik.  Ministri Avdullah Hoti e informoj z. Palmer lidhur me ecurinë e …

Më shumë...

Banka Botërore mbështet projektet në bujqësinë e Kosovës

Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Memli Krasniqi, priti në takim një delegacion të Bankës Botërore të drejtuar nga udhëheqësja  e Projektit për Bujqësi dhe Zhvillim Rural të Bankës Botërore në Kosovë, Meeta Seghal, me të cilën kanë biseduar për fazat e ardhshme të këtij projekti, me konkretisht në …

Më shumë...

Italia do të vazhdojë përkrahjen për bujqësinë e Kosovës

Italia do të vazhdojë te mbështesë bujqësinë e Kosovës në shumë dimensione. Kështu tha sot ambasadori i ri i Italisë në Prishtinë, Piero Cristoforo Sardi, gjatë një takimi që pati me Ministrin e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Memli Krasniqi. Ministri Krasniqi e falënderoi ambasadorin për mbështetjen që Italia ka …

Më shumë...

Ministrja Bajrami priti ambasadorin e ri jo rezident të Maltës, Godwin Paulis

Ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Hykmete Bajrami, priti sot në takim ambasadorin e ri jo rezident të Maltës, Godwin Paulis. Ministrja Bajrami dhe ambasadori Paulis biseduan rreth intensifikimit të marrëdhënieve ekonomike në mes të dy vendeve. Bajrami e informoi z. Paulis rreth mundësive që ofron Kosova për investitorët nga Malta. Në …

Më shumë...

Ministri Hoti mori pjesë në Forumin “Ambienti i të bërit Biznes” në SHBA

Ministri i Financave Avdullah Hoti, gjatë vizitës zyrtare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës morri pjesë në Forumin “Ambienti i të bërit Biznes” në vendet e regjionit të Karaibeve, ku prezantoi para të pranishmëve progresin që Kosova ka arritur në vitet e fundit, si rezultat i reformave që lidhen me …

Më shumë...

Ministri Hoti po merr pjesë në takimet e FMN-së dhe BB-së në Uashington

Ministri i Financave Avdullah Hoti, i shoqëruar edhe nga zëvendësministri Agim Krasniqi, gjendet për vizitë zyrtare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku do të marrin pjesë në takimet e rregullta vjetore të Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe të Bankës Botërore, të cilat do të zhvillohen në Uashington DC. Përveç pjesëmarrjes …

Më shumë...

Realizohet fluturimi i parë Prishtinë – Paris

Të shtunën në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës “Adem Jashari”, u inaugurua fluturimi i parë Prishtinë – Paris me kompaninë ajrore EasyJet. Të pranishëm në këtë ceremoni ishin edhe ambasadori i Kosovës në Francë, Qendrim Gashi, ambasadori i Francës në Kosovë, Didier Chabert, si dhe ministri i Diasporës, Valon Murati. “Me …

Më shumë...

Asgjësohen 25,610 kg produkte ushqimore dhe higjienike

U asgjësuan 25,610 kg produkte ushqimore dhe higjienike nga agjencitë që funksionojnë ne kuadër të Menaxhimit të Integruar të Kufirit (MIK) Policia e Kosovës, Doganat e Kosovës dhe Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë. Mallrat e ndaluara dhe sekuestruara kanë tentuar të futen ilegalisht ne territorin e Republikës se Kosovës. Këto …

Më shumë...

Ministrja Bajrami u takua në Dubrovnik me ministrin çek të Tregtisë, Jan Mladek

Ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Hykmete Bajrami, në kuadër të punimeve të konferencës “Idetë e Mençura dhe Koncepti i Ri për Rigjenerimin Ekonomik të Evropës” që po mbahet në Dubrovnik të Kroacisë, zhvilloi takim bilateral me ministrin e Industrisë dhe Tregtisë të Republikës Çeke, Jan Mladek. Ministrja Bajrami shprehu gatishmërinë …

Më shumë...

Presidenti Thaçi mbështet bashkëpunimin e odave ekonomike të rajonit

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka pritur të mërkurën një delegacion të kryesuar nga sekretari i përgjithshëm i Asociacionit të Odave Evropiane të Ekonomisë dhe Industrisë, Arnaldo Abruzzini, të përbërë edhe nga kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Safet Gërxhaliu, kryetari i Odës Ekonomike të Maqedonisë, Branko Azeski, …

Më shumë...

Prodhuesit vendorë do të kenë mbështetje të vazhdueshme

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, ka thënë se fermerët dhe prodhuesit vendorë do ta kenë përkrahjen e vazhdueshme të institucioneve shtetërore. Ai patriotë të ditëve të sotme i quan prodhuesit vendorë që e fuqizojnë ekonominë e Kosovës. “Patriotët e ditëve të sotme, janë fermerët tanë, prodhuesit vendorë që po fuqizojnë çdo …

Më shumë...

Kosova po përgatitet të jetë konkurrent në tregun evropian

Është hapur Panairi i produkteve bujqësore dhe Agroindustriale “Prishtina 2016”, në të cilin po marrin pjesë edhe përfaqësues nga oda ekonomike e Maqedonisë, Shqipërisë, Serbisë dhe Malit të Zi. Në hapje të këtij panairi, i pranishëm ishte edhe kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, i cili tha se Qeveria ka prioritet …

Më shumë...

Zhvillimi ekonomik prioritet kryesor i Qeverisë së Kosovës

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, priti të mërkurën në takim një delegacion të kryesuar nga shefi ekzekutiv i Asociacionit Evropian të Odave të Tregtisë dhe Industrisë, EUROCHAMBRES, Arnaldo Abruzzini. Gjatë takimit, ku ishin të pranishëm drejtuesit e Odës Ekonomike të Kosovës, të Maqedonisë dhe të Serbisë, kryeministri Mustafa …

Më shumë...

Ministria e Financave mbanë takimin për portfolion me Bankën Botërore

Në vazhdën e takimeve të rregullta me palët implementuese të projekteve dhe me Kreditorët përkatës që financojnë projektet përmes huamarrjes me Qeverinë e Republikës së Kosovës, Ministria e Financave për të siguruar implementimin e suksesshëm të projekteve me financim nga huamarrja shtetërore,  sot ka mbajtur takimin me Bankën Botërore ku …

Më shumë...

U mbajt tryeza e rrumbullakët për Ditën Botërore të Turizmit

Ministria e Tregtisë dhe Industrisë, përkatësisht Agjencia për Investime dhe Përkrahjen e Ndërmarrjeve në  Kosovë me rastin e Ditës Botërore të Turizmit, organizoi të martën tryezën e rrumbullakët me përfaqësues të komunitetit të biznesit, nga fusha e promovimit dhe zhvillimit të kapaciteteve turistike, si dhe me përfaqësues të donatorëve, ku …

Më shumë...