Ekonomia

FMN: Të mos tejkalohet masa e mjeteve për veteranë dhe invalidë të luftës

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, priti në takim delegacionin e Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN) për Kosovën, të kryesuar nga shefi i këtij misioni, Jacques Miniane. Gjatë takimit, ku ishin të pranishëm zëvendëskryeministrat Hajredin Kuçi e Ramiz Kelmendi, si dhe  ministrat Avdullah Hoti e Arban Abrashi, u bisedua për të …

Më shumë...

Kroacia e gatshme për intensifikimin e marrëdhënieve ekonomike me Kosovën

Ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Hykmete Bajrami, priti në takim ambasadoren e Republikës së Kroacisë në Kosovë, Marija Kapitanović. Temë e takimit ishte thellimi i bashkëpunimit ekonomik në mes të Republikës së Kosovës dhe Republikës së Kroacisë. Ministrja Bajrami e informoi ambasadoren kroate rreth proceseve ekonomike nëpër të cilat po …

Më shumë...

Dogana po tregon një performancë shumë të mirë

Ministri i Financave Avdullah Hoti priti në takim u.d. drejtorin e përgjithshëm të Doganës së Kosovës, Fahri Gashi me të cilin biseduan për zhvillimet në Doganën e  Kosovës. Gjatë takimit Ministri Hoti tha se Dogana e Kosovës po tregon një performancë shumë të mirë në realizimin e planit të të hyrave, …

Më shumë...

Misioni i FMN-së po qëndron në Kosovë

Ministri i Financave Avdullah Hoti ka pritur të mërkurën delegacionin e Misionit të Fondit Monetar Ndërkombëtar, të kryesuar nga Jacques Miniane. Me këtë rast, ministri i informoi përfaqësuesit e Misionit të Fondit Monetar Ndërkombëtar për zhvillimet ekonomike, për performancën e të hyrave buxhetore gjatë vitit 2016, në veçanti ato tatimore …

Më shumë...

Forumi Ekonomik i Grave bëhet pjesë e Këshillit Kombëtar për Zhvillim Ekonomik

Në mbledhjen e Qeverisë së Kosovës të mbajtur sot, me propozim të Ministres së Tregtisë dhe Industrisë, Hykmete Bajrami, Forumi Ekonomik i Grave është bërë anëtarë me të drejta të plota në Këshillin Kombëtar për Zhvillim Ekonomik (KKZHE). Forumi Ekonomik i Gruas është i përbërë nga organizata që angazhohen në …

Më shumë...

Kryeministri Mustafa garanton se Qeveria e tij do t’i përkrahë maksimalisht qumështarët

Në këtë takim, ku ishin të pranishëm edhe zëvendëskryeministri Ramiz Kelmendi, ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Hykmete Bajrami dhe deputetët Muhamet Mustafa dhe Rrustem Berisha, Kryeministri Mustafa shprehu përkushtimin e Qeverisë për të përkrahur këtë shoqatë në realizimin e synimeve të tyre. “Unë e di që keni shumë kërkesa të …

Më shumë...

Qeveria e përkushtuar që të barazoj akterët ekonomik

Zëvendëskryeministri i Republikës së Kosovës, Ramiz Kelmendi, priti përfaqësuesit e Odës Ekonomike të Kosovës, të prirë nga kryetari Safet Gërxhaliu dhe anëtarët e kryesisë së Odës. Në këtë takim, ku ishte e pranishme edhe ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Hykmete Bajrami, u bisedua për proceset ekonomike dhe angazhimet e Odës …

Më shumë...

Kosova gati për OBT, por pret kohën e duhur

Kosova është e përgatitur që në momentin e duhur të dërgojë kërkesën për anëtarësim në Organizatën Botërore të Tregtisë (OBT). Ministria e Tregtisë dhe Industrisë është në fazën e konsultimeve me të gjitha institucionet relevante në vend si dhe me partnerët tanë ndërkombëtarë dhe në momentin më të përshtatshëm do …

Më shumë...

“Javët e Biznesit Kosovar” starton në Mitrovicë

Aleanca Kosovare e Bizneseve ka filluar me organizimin tashmë tradicional “Javët e Biznesit Kosovar 2016” me moton “Unë konsumoj produkte vendore Po Ju”, i cili nisi në vitin 2003 dhe realizohet për të 14-tën herë. Kryetari i AKB-së, Agim Shahini, tha se ky projekt tradicional në rrugëtimin e vet nga …

Më shumë...

“Patton Boggs” përfiton miliona euro nga buxheti i shtetit

Nga buxheti i shtetit vazhdojnë të dalin para për llogari të kompanisë amerikane “Patton Boggs”, pjesë e së cilës është ish-diplomati Frank Wisner, i përfshirë në procesin negociator për statusin e Kosovës, në vitin 2007. Për “Patton Boggs”, të hënën janë ndarë 270 mijë euro, shkruan Koha Ditore. Këto mjete …

Më shumë...

Komuna e Prishtinës prej 34 milion euro të planifikuara për investime kapitale, i shpenzoj vetëm 11 milion euro

Asamblisti i LDK-së, Flamur Shala ka reaguar për mosraportimin e buxhetit nëntëmujor në Komunën e Prishtinës. Sipas tij, është jashtë çdo norme që nga një buxhet prej rreth 74 milionë eurove, me 34 milionë të planifikuara për investime kapitale për nëntë muaj të shpenzohesh vetëm 11 milionë. Shala vlerëson se …

Më shumë...

Produktet e Vala-s tani edhe në Zvicër

Vala, në bashkëpunim me partnerët e saj, zgjeron rrjetin e vet të shitjes në tërë Zvicrën. Ky bashkëpunim, mundëson që Vala të reklamojë dhe shesë produktet e saj edhe në diasporë, në këtë rast, në Zvicër. Nga tani e tutje, të gjithë konsumatorët e Vala, mund t’i blejnë produktet e …

Më shumë...

Diskutohet pjesëmarrja e Kosovës në Bursën Shqiptare të Energjisë

Në kuadër të integrimit bilateral të tregut të energjisë Kosovë-Shqipëri, sot në Ministrinë e Zhvillimit Ekonomik është mbajtur takimi i akterëve kyç të këtij sektori me ç’rast, USAID RE-Power Project ka prezantuar draftin e participimit të Kosovës në Bursën Energjetike të Shqipërisë. Me inkuadrimin e Kosovës në BSHE, vendi do …

Më shumë...

Bruto Produkti Vendor për kokë banori në Kosovë është 3,277 euro

Bruto Produkti Vendor (BPV), me çmime aktuale në vitin 2015 ishte pesë miliardë e 807 milionë euro, ndërsa, rritja reale në vitin 2015 në krahasim me vitin 2014, ishte 4.1 për qind. BPV-ja për kokë banori për vitin 2015 ishte 3,277 euro, thuhet në komunikatën e Agjencisë së Statistikave të …

Më shumë...

Ministri Hoti takohet me zyrtarë të lartë të BERZH-it

Ministri i Financave Avdullah Hoti gjatë vizitës zyrtare në Londër të Britanisë së Madhe, përveç pjesëmarrjes  në Forumin e Tregtisë dhe Investimeve Mbretëri e Bashkuar – SHBA – Kosovë, në të cilin Forum prezantoj para një numri të madh biznesesh reformat fiskale të cilat ofrojnë mundësi të mira për investimet …

Më shumë...

Në Gjakovë u mbajt konferenca informuese me bizneset

Agjencia për Investime dhe Përkrahjen e Ndërmarrjeve në Kosovë (KIESA), në bashkëpunim me Komunën e Gjakovës, mbajtën konferencën informuese me bizneset e rajonit të Gjakovës. Konferenca është organizuar në kuadër të “Ditëve të Biznesit të Vogël 2016”, ku të pranishëm ishin: përfaqësues të komunal të Gjakovës, ATK-së, Doganave të Kosovës, …

Më shumë...