MIT KS
Fillimi / Fejton (faqe 7)

Fejton

Shefqet Dibrani: Letër ambasadorëve: Mos bëni gabim (2)

Shefqet Dibrani

MOS BËNI GABIM  Problemet e brendshme në Kosovës janë të zgjidhshme, vetëm se duhet vullneti i Amerikës dhe aleatëve të saj nga vendet e BE-së!… Seria e këtyre letrave publike është një bisedë e hapur me përfaqësuesit diplomatik në Kosovë. Me përfaqësuesit e vendeve mike, me ata që sponsorizuan lirinë ...

Më shumë...

Shefqet Dibrani: Letër ambasadorëve: Refuzimi shpërfillës (1)

Shefqet Dibrani

Problemet e brendshme në Kosovës janë të zgjidhshme, vetëm se duhet vullneti i Amerikës dhe aleatëve të saj nga vendet e BE-së!… Seria e këtyre letrave publike është një bisedë e hapur me përfaqësuesit diplomatik në Kosovë. Me përfaqësuesit e vendeve mike, me ata që sponsorizuan lirinë tonë, me ata ...

Më shumë...

Prof. dr. Hakif Bajrami: Fazli Graiçevci ishte ushtari i parë i Adem Demaçit, i vrarë mizorisht nga UDB-ja jugosllave I

Prof. dr. Hakif Bajrami: Fazli Graiçevci ishte ushtari i parë i Adem Demaçit, i vrarë mizorisht nga UDB-ja jugosllave I

Kisha mësuar kur isha nxënës i gjimnazit nga Ramadan Barjshori, që ishte infermier në spitalin e Prishtinës se “ një djal të ri që quhej FAZLI GREIQEFCI, i kishin mbytë udbashët në burg. Madje Ramadan Brajshori më tregoi hapur se DR. Ali SOKOLI, nuk e kishte nënshkruar se Fazli Greiqefci  ...

Më shumë...

Prof. dr. Hakif Bajrami: Fazli Graiçevci ishte ushtari i parë i Adem Demaçit, i vrarë mizorisht nga UDB-ja jugosllave II

Fazli Graiçevci (1935 - 1964) një jetë e martirizuar në rrugën e lirisë

  Kur u burgos Fazli Greçevci?   Fazli Greiçevci u burgos më 3 gusht 1964. Nga ajo ditë e deri më 12 gusht do të merret në pyetje, me detyrim që t` i zbuloi shokët e organizatës së LRBSH-ës. E vërteta LRBSH ishte themeluar në shtator 1963. Ishte aprovuar Statuti dhe ...

Më shumë...

RKL: Gjykata Speciale kundër UÇK-së ka intensifikuar hetimet me qëllim që sa më parë të ngrehë edhe aktakuzat

RKL: Fushata kundër vlerave të UÇK-së vazhdon, por ata që bashkuan armët për çlirimin e Kosovës, “prej luftës nuk largohen...” I

Gjykata Speciale kundër UÇK-së ka intensifikuar hetimet për të gjithë eprorët e lartë të UÇK-së me qëllim që sa më parë të ngrehë edhe aktakuzat, të cilat do të pasohen me arrestimin dhe dërgimin me burg të të gjithë atyre, për të cilët janë ngritur dyshime për krime lufte duke ...

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: “BETEJA E KOSHARES”(VIII)

Dilaver Goxhaj: RKL dhe Kosovapress ishin dhe mbeten Ylli Polar për Luftën Çlirimtare në Kosovë

Faktet e dështimit nuk pushojnë së ekzistuari, por injorohen Në serinë e shkrimeve, për të ashtuquajturën “Beteja e Koshares”, midis të tjerave kam theksuar, se tre janë çështjet që zotërinjtë drejtues të njësisë taktike GO-3 u largohen si djalli nga temjani: Detyra e dhënë për GO-3 nga SHP i UÇK-së; ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Brigada 121, Brigada spartane e UÇK-së

Brigada 121, Brigada spartane e UÇK-së

Historia e spartanëve të lashtë është përsëritur shpeshherë te popujt që kanë luftuar për liri dhe ajo përmban ne vete heroizmin, sakrificën, dinjitetin dhe trimërinë, strategjinë, qëndresën e paepur dhe shembullin unik të luftës kundër së keqes, barbarisë e mujsharisë sundimtare. Spartane në kuptimin legjendar ishte qëndresa 25-vjeçare e Skënderbeut, ...

Më shumë...

A.Q. Si mbijetoi popullata e zhvendosur në zonat e luftës së UÇK-së 20-vjet më parë, deri në ditën e çlirimit II

A.Q. Si mbijetoi popullata e zhvendosur në zonat e luftës së UÇK-së 20-vjet më parë, deri në ditën e çlirimit II

Angazhimi kolektiv i popullatës së zhvendosur për mbijetesë në zonat e luftës së UÇK-së, në territorin e Brigadës 121, Ismet Jashari Kumanova Mbijetesa e popullatës së zhvendosur në zonat e luftës është histori më vete, janë dëshmi që rrëfejnë një heroizëm të padëgjuar popullor, një organizim  i vetvetishëm kolektiv, i ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Si mbijetoi popullata e zhvendosur në zonat e luftës së UÇK-së 20-vjet më parë, deri në Ditën e Çlirimit I

Ahmet Qeriqi: Si mbijetoi popullata e zhvendosur në zonat e luftës së UÇK-së 20-vjet më parë, deri në Ditën e Çlirimit I

(Ahmet Qeriqi: Mbijetesa fizike e shqiptarëve në Kosovë, gjatë luftës së UÇK-së në vitet  1998-1999)  Kjo kumtesë është paraqitur në Konferencën shkencore, të cilin e kishte organizuar dhe mbajtur Instituti i Kulturës Popullore i Tiranës dhe Instituti Albanologjik i Prishtinës. Tryeza është mbajtur në Prishtinë, prej  14 deri më 16 ...

Më shumë...

Dilaver Goxhaj “BETEJA E KOSHARES”(VII)

Dilaver Goxhaj: RKL dhe Kosovapress ishin dhe mbeten Ylli Polar për Luftën Çlirimtare në Kosovë

“Nuk ka akademi ushtarake më të mirë se lufta” Gjatë intervistave të zhvilluara në emisionin “debat plus”, të organizuara prej RT Dukagjini, enkas për Luftën e Koshares, gjatë muajve prill-maj 2019, me rastin e 20 vjetorit të asaj lufte, si dhe prej debateve përmes shtypit të shkruar dhe atij në ...

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: BETEJA E KOSHARES” (VI)

Dilaver Goxhaj: RKL dhe Kosovapress ishin dhe mbeten Ylli Polar për Luftën Çlirimtare në Kosovë

  Në këtë shkrim do të sqarojmë detyrën luftarake që i qe ngarkuar  Grupit të Tretë Operativ (GO-3), i cili më vonë u emërtua “Brigada 138 e UCK-së Agim Ramadani”. Në simpoziumin e organizuar nga ish-komanda e GO-3, më 9 prill 2000, komandanti i atij formacioni të UCK-së, z.Rrustem Berisha ...

Më shumë...

Frank Shkreli: “Na thoni kush para shqiptarit i ngau qetë sinoreve të Ballkanit” I

At Gjergj Fishta

               (Me rastin e 100-vjetorit të Fjalimit të At Gjergj Fishtës  në Konferencën e Paqës, 1919)   Mediat anë e mbanë trojeve shqiptare njoftuan lajmin sot mbi deklaratën e Kryeministres serbe, Ana Bërnabiç, e cila duke folur mbi gjëndjen në Kosovë me një përfaqsues të Bashkimit Evropian, ka thënë, duke ...

Më shumë...

Frank Shkreli: “Na thoni kush para shqiptarit i ngau qetë sinoreve të Ballkanit” II

Frank Shkreli: “Na thoni kush para shqiptarit i ngau qetë sinoreve të Ballkanit” II

               (Me rastin e 100-vjetorit të Fjalimit të At Gjergj Fishtës  në Konferencën e Paqës, 1919)     Deri këtu kumbona jonë. Tash lypet, që të ndieni edhe atë të anmiqve tanë; pse dishroj që të thelloni me mend sa ma mirë këte çeshtje, për me mujtë masandej me dhanë ...

Më shumë...

Frank Shkreli: “Na thoni kush para shqiptarit i ngau qetë sinoreve të Ballkanit” III

Konferenca e paqes - Paris

(Me rastin e 100-vjetorit të Fjalimit të At Gjergj Fishtës  në Konferencën e Paqës, 1919)     Tash, Zotnij, mbasi Ju diftova se kush janë dhe shka janë Shqiptarët, më duhet t’ Ju flas për të drejtat e tyne. E po Ju thom se Shqiptarët kanë të drejtë: a) për ...

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: BETEJA E KOSHARES” V

Dilaver Goxhaj: RKL dhe Kosovapress ishin dhe mbeten Ylli Polar për Luftën Çlirimtare në Kosovë

Në këtë shkrim të radhës për “Betejën e Koshares” do të ndalemi kryesisht për të sqaruar se kush planizoi mësymjen në Koshare nga territori i Shqipërisë për në Kosovë, cili ishte armiku përballë tyre dhe shkaqet e ndalimit të mësymjes. Këtë analizë po e bazojmë në intervistat që kanë dhënë ...

Më shumë...

Prof. dr. Hakif Bajrami: Çka është formula filozofike-politike Ahtisari 1+2+3, ku i ka rrënjët dhe ku shpie I

Hakif Bajrami

1.Letër publike atyre që bisedimet “teknike” provuan t` i kthejnë në pasoja tragjike (Ose, a keni pasur vendim me shkrim që ta negocioni Çështjen e panegociueshme?) Çështja e ndryshimit kufijve të Kosovës ka vdekur në samitin e Berlinit, sipas informative të dorës parë. Ata që e kanë filluar pazarin për ...

Më shumë...