KEK
Fillimi / Institucionet (faqe 556)

Institucionet

Filloi ndërtimi i 50 serrave në komunën e Malishevës

Në omunën e Malishevës, ka filluar realizimi i projektit për ndërtimin e serrave për pesëdhjetë bujq lokal. Realizimi i këtij projekti, bëhet në kuadër të investimeve të komunës, në bujqësi, me qëllim të rritjes së kapaciteteve të prodhimeve në perimekulturë. Në ceremoninë e fillimit të ndërtimit të serrave, mori pjesë ...

Më shumë...

MKRS-ja subvencionon aktivitetet e pavarura kulturore dhe artistike me rreth 900 mijë euro

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, në bazë të thirrjes publike për projektet kulturore-artistike 2017, ka ndarë subvencionet e sivjetshme në fushën e kulturës, dhe për këtë fazë institucionet e kulturës dhe skena e pavarur kulturore do të ndihmohen me rreth 900 mijë euro. Projektet e përkrahura në fusha të ...

Më shumë...

Banoret e Deçanit kanë mbajte takim të përbashkët më zyrtarë komunal dhe Drejtorin e Ndërmarrjes ,,Hixhena’’

Nënkryetari i Komunës së Deçanit Sami Cacaj dhe drejtori  për Mbrojtje Shpëtim dhe  Shërbimeve publike Izet Zenuni kanë mbajtë takim të përbashkët më këshillin e qytetit të Deçanit dhe Drejtorin e Ndërmarrjes ,,Hixhena’’. Temë e këtij takimi ishte shqetësimi i banorëve të komunës së Deçanit për mos kryerjen e shërbimeve  ...

Më shumë...

Nënkryetari Nura dhe Ministri Shala nënshkruajnë marrëveshje bashkëpunimi

Nënkryetari i Komunës së Skenderajt Fadil Nura dhe Ministri i Kulturës Kujtim Shala kanë nënshkruar dy marrëveshje bashkëpunim për financimit të projekteve në fushën e sportit dhe kulturës. Marrëveshja e parë do të mundësojë përfundimin e ndërtimit të Palestrës së Sportit në Skenderaj, e cila ka filluar së ndërtuari vite ...

Më shumë...

Kryetari Begaj priti në takim kryetarin e OVL të UÇK-së

Kryetari i Komunës së Malishevas, Ragip Begaj, ka pritur në një takim pune, kryetarin e  Organizatës së Veteranëve të Luftës së UCK-së, Hysni Gucatin. Qëllimi i këtij takimi ishte rritja e bashkëpunimit mes OVL të UCK-së dhe Komunës së Malishevas. Në këtë takim, kanë marrë pjesë edhe kryetari OVL të ...

Më shumë...

Shënimi i javës së të pagjeturve edhe në Komunën e Junikut

Në agjendën e komisionit qeveritar për personat e zhdukur dhe në bashkëpunim me familjet dhe shoqatat e personave të zhdukur ishte edhe vizita në komunën e Junikut. Ky komision u prit nga kryetari i komunës së Junikut  Agron Kuçi dhe stafi i tij, duke vazhduar sipas agjendës me homazhe te ...

Më shumë...

Komiteti për Politikë dhe Financa në Kaçanik mbajti mbledhjen e IV për vitin 2017

Komiteti për Politikë dhe Financa në komunën e Kaçanikut mbajti mbledhjen e IV për vitin 2017, të cilën e kryesoi Kryesuesi i Kuvendit Komunal Xhelal Gashi, ndërsa prezantoi edhe nënkryetari i Komunës së Kaçanikut Remzi Elezi. Fillimisht Bahri Selimi- Drejtor për Ekonomi, Financa dhe Zhvillim Ekonomik, prezantoi Raportin Tre Mujor ...

Më shumë...

MKRS-ja investon 450 mijë euro në Lipjan

Në vazhdën e investimeve në sport, që për qëllim kanë përmirësimin e infrastrukturës në vend, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, ka nënshkruar Memorandum Bashkëpunimi me Komunën e Lipjanit, me qëllim mbështetjen financiare për projektin “Ndërtimi i Stadiumit të Qytetit “Sami Kelmendi”, në të cilin projekt, MKRS-ja do të investojë ...

Më shumë...

Kryetari Ilazi nënshkruan marrëveshjet me përfituesit e subvencioneve për Kulturë, Rini e Sport

Në bazë të rregullores për subvencionimin e organizatave dhe klubeve sportive të bazuara në thirrjen publike në komunën e Kaçanikut, janë ndarë 36 mijë e 100 euro për implementimin e projekteve të ndryshme në kulturë, rini e sport. Kryetari i komunës së Kaçanikut Besim  Ilazi tha se kjo ndarje buxhetore ...

Më shumë...

Akademi përkujtimore për ish kryetarin e Klinës Ismat Rraci

Nën përkujdesje të kryetarit të Komunës së Klinës, Sokol Bashota, të hënën në Klinë është mbajtur Akademi përkujtimore në 16- vjetorin e vrasjes së ish- kryetarit të Komunës së Klinës, Ismet Rraci. Në nderim të veprës së tij atdhetare e arsimore, Ismet Rraci, është nderuar me titullin “Nderi i Qytetit” ...

Më shumë...

Bizneset që nuk respektojnë afatet e kontratës rrezikojnë që tu shkëputen ato

Kryetari i Komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri, ka thirrur në një takim pronarët e kompanive që kanë përfituar troje për ndërtimin e objekteve për bizneset e tyre në Zonën e Lirë Ekonomike, në Frashër, për t’ua përkujtuar obligimet kontraktuesve. Fillimisht kryetari Bahtiri ju ka thënë atyre se komuna ka bërë ...

Më shumë...

Vazhdon Repelimi i kafshëve në komunën e Malishevës  

Aktiviteti i repelimit të kafshëve në komunën e Malishevës është duke shkuar sipas dinamikës së parashikuar dhe po ecën mirë. Për të martën repelimi parashikohet që të kryhet në fshatrat Bubël, Qypevë dhe Llapqevë. Luten të gjithë fermerët e komunës së Malishevës që ta përkrahin këtë aktivitet që është i ...

Më shumë...

Fillojnë punimet në projektin e asfaltimit të rrugës në Lagjen Neziraj në Dubravë

Punët administrative, ecuritë procedurale dhe projektet kapitale, janë diskutuar në mbledhjen e mëngjesit nga Kryetari i Komunës së Kaçanikut Besim Ilazi, Nënkryetari Remzi Elezi si dhe ekzekutivi komunal. Fillimisht Bahri Selimi- Drejtor për Ekonomi, Financa dhe Zhvillim Rural tha se është përgatitur raporti tremujor financiar Janar- Mars 2017 dhe i ...

Më shumë...

Në 18 vjetorin e rënies përkujtohen dëshmorët Feriz e Xhevdet Guri

Me një manifestim përkujtimor, janë përkujtuar dëshmorët Feriz Guri “Komandant Shpata” dhe Xhevdet Guri. Kryetari i Komunës së Kaçanikut Besim Ilazi, në fjalimin e tij tha se luftëtarët gjithmonë do të jenë të denjë, kurse dëshmorët do të jenë të përjetshëm. Kryetari Ilazi tha se në këtë manifestim, përkujtojmë luftën ...

Më shumë...

Është inauguruar Kulla e Ismet Rrahmanit në Açarevë të Skenderajt

Në Açarevë të Skenderajt është inauguruar Kulla e dëshmorit Ismet Rrahmani e ndërtuar nga Ministria e Kulturës përkrahur nga Komuna e Skenderajt. Në këtë manifestim ka marrë pjesë nënkryetari i komunës së Skenderajt Fadil Nura, Kryeministri Isa Mustafa, përfaqësues të institucioneve të Republikës së Kosovës, deputetë, përfaqësues të shoqatave të ...

Më shumë...

Reagim për Ditën Botërore të Librit dhe të Drejtën e Autorit nga MKRS-ja

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, dëshiron të sqarojë opinionin publik se, shkrimi i botuar nëpër disa portale “Ministria e Kulturës harron Ditën e Librit” është i pavërtetë dhe tendencioz. Shkrime të tilla të paverifikuara, nuk janë në dobi as të librit dhe as të opinionit publik. Ministria e Kulturës ...

Më shumë...