Kultura

Shqipe Bakolli- Millaku: Gjuha shqipe në diasporë përgjegjësi dhe sfide

Pra, mallkue njai bir Shqyptari,    qi këtë gjuhë të Perëndis’, trashigim, që na la i Pari, trashigim s’ia len ai fmis; edhe atij iu thaftë, po, goja, që përbuzë këtë gjuhë hyjnore; qi n’gjuhë t’huej, kur s’asht nevoja, flet e t’veten e lèn mbas dore.   ( Gjergj Fishta ) …

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: Labëria kthehet në shtratin e vet, reportazh nga Saranda

Ndonëse për Luftën e Lëkursit të vitit 1878 është shkruar e është folur shumë herë, por për akademitë përkujtimore të saj ndoshta nuk është folur ose është folur shumë pak. Sikundër dihet, ajo luftë ka filluar në 27 Shkurt të vitit 1878 dhe ka përfunduar në 14 Mars (sipas kalendarit …

Më shumë...

Salih e Feriz Krasniqi, rapsodë të paharrueshëm të këngës burimore shqiptare

Salih Krasniqi  i takonte një familje tradicionale këngëtarësh në rajonin e Anadrinit. Ai ishte djali i këngëtarit të mirënjohur, Bajram Krasniqi, i cili kishte kënduar dhe ishte afirmuar si këngëtarë në kohën e kryengritjeve shqiptare kundër robërisë shekullore osmane. Salihu lindi në vitin  1919 në fshatin Drenoc të Anadrinit, komuna …

Më shumë...

Bujqësia e stërgjyshërve të shqiptarëve (Maria Jonson, North Balkan food, past and present)

Trakologjia, si dega më e re e arkeologjisë, ende nuk ka qartësuar nëse trakët ishin një nga popullsitë vendëse të Ballkanit. Në lëmin gjuhësor, duket e ‘vërtetë’ se trakët ishin rrënjës në pjesën më të madhe të gjysmës lindore të Siujdhesës Ballkanike, tevona duke u shpërndarë në trevën e Karpateve, …

Më shumë...

Ermira Babamusta: Filmi Agon fiton çmimin “Filmi më i Mirë” në festivalin amerikan

Filmi Agon u shtua në listën e filmave më të mirë për vitin 2013, realizim i përkryer i regjizorit të shquar Robert Budina. Filmi luhet me mjeshtëri nga aktori i ri Guljem Kotori i cili u vlerësua me çmimin “Aktori më i mirë” (Best Actor Award) në Festivalin e Filmit …

Më shumë...

Prof.dr. Enver Mehmeti: Morfologjia e mitit serb të Kosovës

Miti serb i Kosovës, që rrejshëm e paraqet Kosovën si zemër të Serbisë, si tokë të shenjtë serbe, në bërthamën e vet të hershme nis në shkrimtarinë legjendare krishtere nga qarqet udhëheqëse të kallugjerëve në gjysmën e dytë të shek. XVIII. Në këto shkrime kishtare figura e knjaz Lazarit të …

Më shumë...

Mustafë Krasniqi: Përzënia e Përbindëshit

  Vet titulli “përzënia e përbindëshit” t’i trazon kujtimet dhe ato sikur të vijnë vërdallë kujtimesh të papritura të një kohe, të një kohe e cila kishte prodhuar gjenocid, dhimbje, lotë, e derdhje gjaku. Pa dashje ta emocionoi lexuesin, do të doja ta veçoja një tablo të nëntorit 1989-së, kohë …

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: Jo të gjithë popujt nxjerrin mësime nga historia

( Vështrim për romanin “Trëndafili i bardhë”, i shkrimtarit hungarez Jokai Mor, përkthyer  nga Ahmet Qeriqi)   Gjendja shpirtërore e skamnorëve të Stambollit dhe e veteranëve jeniçerë, të cilët u ngritën kundër taksës së përjetshme, “malikane”, kundër korrupsionit të  qeveritarëve dhe shtëpive publike, bazuar në trajtesën që i bën shkrimtari …

Më shumë...

Isa Mulaj: 100 Vjetori i Poemës së Mehmet Akif Ersojit,

Për gjendjen katastrofave pas osmane (1912/13) të trojeve shqiptare, dhe në veçanti të Kosovës, shkruan bashkë kohaniku i këtyre ngjarjeve dhe nipi i fshatit Shushicë të Burimit, shkrimtari më i madh i letërsisë osmane (turke) Mehmet Akif Ersoj (1873-1936), në poemën e tij “Unë jam shqiptar”, të cilën në vijim …

Më shumë...

A.Q. Rapsodi i pasionuar pas këngëve atdhetare, Rizah Selim Bllaca 1919-1988

Në Bllacën e Anadrinit, në vitin 1919, në një familje të varfër fshatare u lind, Rizah Selim Bllaca, njëri ndër rapsodët më të njohur të traditës së pasur rapsodike shqiptare. Ishte pjesëtar i një familje të varfër, por të paepur, e cila kishte mbijetuar falë punës e djersës së pakursyer …

Më shumë...

Në Tiranë, mbyllet ekspozita kushtuar dëshmorëve të UÇK-së, nga Shqipëria

Veprimtari e juristi Alban Hajdarmataj më informoi se Ekspozita e hapur në hollin kryesor të Muzeut Hiostorik Kombëtar, në kryeqytetin Tiranë, do të mbyllej. Prandaj shpejtova për atje të takoja autorët e saj dhe të njihesha nga afër me përmbajtjen  dhe se si funksionoi ajo, në datat 15-17 shkurt 2013. …

Më shumë...

A.Q. Përpjekjet anakronike për zbulimin e një origjine të re dhe të një identiteti të ri

Në kohën e komunikimit masiv përmes internetit, në kohën e larjes dhe shpërlarjes së vlerave, në kohën kur tradhtari me damkë shpallet hero i kombit, ndërsa heroi etiketohet si terrorist, në kohën kur bashkëjetojnë vlera dhe antivlera, në kohën kur skribët e çdo lloji qëndisen me tituj shkencorë, nëpër qindra …

Më shumë...

Poezi të poetit, Mehmet Bislimi

Mehmet Bislimi u lind me 24 mars 1958 në fshatin Prekaz i Epërm, në Drenicë. Shkollën fillore e ka mbaruar në vendlindje, kurse gjimnazin në Skenderaj. Në Universitetin e Prishtinës ka studiuar shkencat e natyrore. Në vitin 1981, për shkak të veprimtarisë atdhetare arrestohet dhe dënohet me burg. Pas daljes …

Më shumë...

Ibrahim Gani: Romantika e shkruar me gjakun e lirisë (Recension për librin “Romantika e luftës së UÇK-së”)

Lufta për çlirimin e Kosova u shndërrua në një vullkan heroizmi e lavdie, duke mëshiruar me përkushtim sa heroik dhe po aq madhor  devizën e ndritur të Rilindjes Shqiptare: “Ja vdekje, ja liri!”. Në atë luftë u radhitën vullnetarisht midis motrave dhe vëllezërve të tyre kosovarë edhe shumë vullnetarë nga …

Më shumë...

Lebit Murtishi: Shqipërisë i erdhi dita të jetë Shqipëri

Çmenduria fashiste “shpërbleu” shqiptarët!   Se cili do të jetë çmimi i shtrëngimit të asaj dore gjakatare në Bruksel do ta thonë ditët në vijim. Në Kosovë, me buzëqeshje neveritëse, krijohen fonde për serbët, në Preshevë rrënohet kombi, Atdheu, historia…Çetnikët e Beogradit , me bekimin e Evropës, goditën në palcë, …

Më shumë...

Aziz Ndreu, këngëtar emblematik i cili i këndoi heroizmit dhe trimërisë shqiptare ndër shekuj

Në mesin e rapsodëve emblematikë të kombit tonë, emri i Aziz Ndreut qëndron në radhët e të parëve me Tom Nikollën, Dervish Shaqen, Frrok Haxhinë, Sali Manin, Feride Kurtin, Fatime Sokolin, Dava Gjergjin, Drane Gegën  e shumë të tjerë.   (Aziz Ndreu lindi në Peshkopi, në vitin 1935. Kishte origjinë …

Më shumë...