Kultura

Dr. Ajvaz Berisha: Mbijetesa si akt i idealit për sakrificë

Albumi “Dëshmi për krimet serbe në Kosovë” me autor Zeqir Bekollin është dëshmia më e mirë dhe e argumentuar për krimin serb të bërë në Kosovë. Edhe pse pamjet rrëqethëse që sjell autori janë të përqendruara kryesisht në Drenicë, ky album është një mostër e mirë që flet se krime …

Më shumë...

Preng Cub Lleshi: Lufta kundër gjuhës shqipe, zonja Shamku, do të përfundojë si farsë, si turp!

Kur lexova titullin “Ndryshimet në gjuhë? Po e gjymtojnë e po e mpijnë”, të formuluar nga Ledi Shamku Shkreli, pata provuar një ndjenjë kënaqësie. Më në fund, thashë me vete, ndryshe nga shumë intelektualë shkodranë antistandard, doli një zonjë e zgjuar në mbrojtje të gjuhës themelet e së cilës qenë …

Më shumë...

Ismet Sylejmani: Nusret Pllana, folësi historik i Radios-Kosova e Lirë

21 maji do të mbetet në kujtesë. Kjo datë do të mbetet në historinë e lavdishme të popullit shqiptar sepse në vitin 1959 një nënë e thjeshtë shqiptare, Nëna Shefkije, e solli në jetë emrin e madh dhe të nderuar, i cili kulmin e madhështisë së tij do ta arrinte …

Më shumë...

Mexhid Yvejsi: 60-vjetori i Teqesë Bektashiane Shqiptare në Amerikë (1954-2014)

Më 15 Maj 2014 u mbushën 60 vjet nga dita e përurimit të Teqesë Bektashiane Shqiptare në Amerikë.  Me kalimin e kohës, Teqeja Bektashiane Shqiptare erdhi duke e zhvilluar veprimtarinë në fushën jo vetëm fetare, por edhe në atë atdhetare, shoqërore, arsimore, edukative, kulturore. Merita të veçanta kanë shumë veprimtarë, …

Më shumë...

Jusuf Zenunaj: Petullat e partive

Si nuset fustanet ditën e nuserisë, ndërrojnë kuvendarët këmishën e partisë, Vraponi partiakë me premtime t’vjetra, ju duhen kulltuqet se kështu ju mësoi jeta me vetura t’shtrejta e rroba tê nxehta përreth këshilltarë, në zyrë sekretaresha, populli ju ndjek pas  me hallet e veta . Xhepi e pozita fshesë  e …

Më shumë...

Ardian Ramadani: Shqipëria dhe Kosova në prizmin e dr. Rexhep Qoses

Akademiku shqiptar nga Kosova, ideologu i shqiptarizmës, njeriu i penës dhe i librit, autori i cili me veprat e tija frymëzoi gjenerata të tëra në drejtimin e zgjimit të vetëdijes kombëtare shqiptare, solli freski dhe botoi një libër mjaft domethënës vitin që lamë pas, pra më 2013. Titulli që ishte …

Më shumë...

Adil Fetahu: Hëna e Shqipërisë, një shprehje e pesimizmit

 (Ben Blushi:  HËNA E SHQIPËRISË,  Shtëpia Botuese Universitare “UET press”, Tiranë, prill 2014, fq. 141)   Simbolika e Hënës Edhepse autori i librit “Hëna e Shqipërisë”, Ben Blushi, simbolikën e Hënës në kontekst të parashikimeve të tij pesimiste për Shqipërinë e sqaron tek në eseun e parafundit (“Shqipëria po shkon …

Më shumë...

Të shtrinë UÇK, të shtrinë

Të shtrinë UÇK, të shtrinë, Koka në Bruksel, trupi në Prishtinë! Një gjyq fashist  s’ta zbehte  dot lavdinë, Lavdinë për vete, për armiqtë, mizorinë.   Të shtrinë UÇK, të shtrinë, Bijtë e ty plëngprishës, ta humbën  lavdinë, Bijtë e tu kopila ta zbehen madhështinë, Duan të të bëjnë  copa edhe  …

Më shumë...

Markezi i “magjisë” së letërsisë

Gabriel Garica Markez, (1927-2014) shkrimtari më i njohur kolumbian, radhitet në mesin e shkrimtarëve më të njohur të botës, jo vetëm të shekullit 20-të. Ai, në krijimtarinë e tij letrare artistike arriti ta pasqyrojë realitetin e botës kolumbiane, duke e zbërthyer magjinë shumëshekullore me realizëm, duke i dhënë dimension të …

Më shumë...

Mona Agrigoroaiei: Poezi kushtuar dëshmorëve të kombit

Mona Agrigoroaiei, apo Monika Botoshani është emër i njohur,  jo vetëm në Rumani, ku jeton, por edhe kudo ndër shqiptarë. E frymëzuar me idealet kombëtare të Rilindasve: Dora D’ Istria, Jeronin De Rada, Asdreni, Nikolla Naço, Naim Frashëri, Andon Zako Çajupi e shumë të tjerë, ajo i mbeti besnike idealeve …

Më shumë...

Mr. Kadri Rexha: Rapsodi që jetoi me fatin e popullit

(Në 29-vjetorin e vdekjes së rapsodit,  Dervish Shaqa)   “Kangëtari duhet të jetë trim, se duhet t’i trimnojë edhe të tjerët me kangë. Kur këndoj shpesh i mbyll edhe sytë, hupi krejt, dal prej kangës e më duket se dëgjoj dikë tjetër që këndon, zërin e atij që këndoj për …

Më shumë...

Letër nga burgu: Nexhemdin Pireva ( 1955-1994)- letër vëllait nga Burgu i Zabellës së Pozharevcit

Vëlla Adem!   Më së paku më ka shkuar mendja që edhe nëna vjen në vizitë kësaj radhe, por gjithçka po ndodhka. U gëzova pa masë që u takuam edhe njëherë për së gjalli. Ishte plakur shumë, e ka plakur sëmundja shumëvjeçare, beso që mbasi që ka ardhur me ju …

Më shumë...

Agron Shele: Brukseli shokohet me barbaritë serbe në Kosovë!

Promovohen në Bruksel  veprat e Dr Nusret Pllanës: “Terrori i Serbisë  pushtuese mbi shqiptarët 1844-1999 ”  , “Intervenimi i NATO- S  në Kosovë” dhe filmi dokumentar “Rrugëtimi i një libri nëpër  botë”   Me rastin e 15-Vjetorit të Intervenimit Humanitar dhe Ushtarak të NATO- S në Kosovë, në një nga …

Më shumë...

Adil Fetahu: Një roman për Çamërinë, dhembjen tonë të madhe

(Arben Kondi: “Rikthim në Çamëri”, botimi i gjashtë, Shtëpia Botuese “Ilar”, Tiranë 2012)   Romanin  historik e udhëpërshkrues “Rikthim në Çamëri”, të shkrimtarit Arben Kondi, herën e parë e kam lexuar gjatë një pushimi në fshatin turistik “Mali i Robit”, në qershor të vitit 2011, ndërsa  për herë të dytë …

Më shumë...

A. Fetahu: Hapja e Mësonjëtores së parë shqipe në Korçë ishte një fitore e madhe për shqiptarët

Dita e Mësuesit është një festë e karakterit historik, arsimor e kulturor, që i kushtohet personelit arsimor-edukativ të të gjitha niveleve të arsimit, prej shkollës fillore, deri në universitet. Në kalendarin e festave të ndryshme, në vende të ndryshme shënojnë e kremtojnë data të ndryshme nga historia e tyre. Dita …

Më shumë...

Mehmet Buslimi: Beqir Mehës

një shekull me pushkët e lirisë në dorë një shekull në kërkim të bashkimit kombëtar një shekull rezistencë një shekull përkushtim një shekull luftë kundër pushtuesit barbarë Mehajt bijtë e dëshmuar të shqiptarisë Meha i parë Mehajt themeli i lirisë   tri gjenerata Emini Nebihu Tahiri Beqari stërgjyshi gjyshi i …

Më shumë...