kek
mbpzhr 2018
MIT
Airport Adem Jashari
Fillimi / Lajmet (faqe 1375)

Lajmet

Haradinaj: Për AAK-në bojkotimi i kësaj legjislature është vendim i përhershëm

Ramush Haradinaj

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj ka thënë se Kuvendi e ka humbur kredibilitetin dhe kundërshtimi i opozitës ka bërë që të ndalen dy marrëveshjet. Kuvendi është shfrytëzuar dhe po shfrytëzohet për të mbuluar uzurpimin  e shtetit dhe marrëveshjet por edhe me zgjedhjen e Thaçit në postin e kryetarit, i cilin ...

Më shumë...

Opozita e Bashkuar nuk merr pjesë në vazhdimin e seancës së nesërme plenare në Kuvend

Kuvendi i Kosovës

Vetëvendosja ka bërë të ditur  se nesër në Kuvend  është vetëm vazhdimi i seancës nga java e kaluar, kështu që qëndrimi për të lëshuar mbledhjen mbetet i njëjtë. Opozita e bashkuar javën që shkoi e bojkotoi këtë seancë, me arsyetimet që i ka dhën deputeti, Ismajl Kurteshi. Prandaj, meqë nesër ...

Më shumë...

Gjatë zgjedhjeve në Gjermani CDU-ja e kancelares Merkel pësoi rënie për shkak të qëndrimit të saj liberal ndaj refugjatëve

LDK: Kancelarja Merkel po përcjell me brengosje të madhe debatin rreth ndryshimit të kufirit mes Kosovës dhe Serbisë

Sondazhet pas mbylljes së kutive të votimit, në Gjermani  konsiderojnë AFD-në e djathtë fituese  në zgjedhjet, në të tria landet. CDU-ja e kancelares Merkel pësoi rënie të ndjeshme, për shkak të qëndrimit të saj liberal ndaj refugjatëve. Kutitë e votimit në Baden-Vyrttemberg, në Rajnland-Pfalc dhe në Saksoni-Anhalt u mbyllën në ...

Më shumë...

Zëvendësi i Isa Mustafës, Stojanoviq thotë se zgjedhjet parlamentare të Serbisë do të mbahen në Kosovë

Stojanoviq

Në një intervistë për  gazetën “Dnevnik” të Novi Sadit, zëvendësi i kryeministrit Mustafa Branimir Stojanoviq, ka deklarua se më e rëndësishmja është që rreth zgjedhjeve të mos ngrihet shumë pluhur, sepse vërtetë janë të panevojshme e të pakuptimta çfarëdo tendosjesh. Nuk e shoh se çfarë i pengon shqiptarët votimi i ...

Më shumë...

Gafurr Dugollit i shtyhet arresti edhe për 48 orë. Protesta para ambasadës së Maqedonisë në Prishtinë

Gafurr Dugollit i shtyhet arresti edhe për 48 orë. Protesta para ambasadës së Maqedonisë në Prishtinë

Sot në ambientet para ambasadës së Maqedoninë në Prishtinë, veteranë dhe bashkëluftëtarë të Gafurr Dogollit, do të protestojnë kundër mbajtjes në arrest të këtij oficeri të FSK-së, ish luftëtar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Z. Dugolli tri ditë më parë është arrestuar në Maqedoni duke u bazuar në një flet ...

Më shumë...

Ramiz Lladrovci akuzon policin e Kosovës, Fadil Syleviq, ish-milic i UDB-së, për likuidimin atdhetarit Hafir Shala

Ramiz Lladrovci

Ambasadori i Kosovës në Shqipëri, Ramiz Lladrovci ka drejtuar akuza të bazuara kundër  Fadil Syleviqit, ish milic i UDB-së, zyrtar në Policinë e Kosovës. Ai,  në prill të vitit 1998 e ka vrarë atdhetarin, Hafir Shala, vrasje e cila nuk u hetua asnjëherë deri më tani, për t’u zbardhur e ...

Më shumë...

Xhavit Jashari: Lufta e UÇK-së nuk duhet të keqpërdoret nga individët për qëllime politike, apo individuale

Xhavit Jashari

Kryetari i Shoqatës së Familjeve të Dëshmorëve, Xhavit Jashari ka bërë thirrje që të mos keqpërdoren vepra dhe heroizmi i atyre që kanë vulosur lirinë e Kosovës. Në një intervistë për ‘Epokën e re’, ai ka thënë se lufta e UÇK-së nuk duhet të keqpërdoret nga individët për qëllime politike ...

Më shumë...

PDK dhe LDK do të jenë bashkë edhe pas përfundimit të këtij mandati qeverisës

Dy partitë më të mëdha në vend PDK dhe LDK po synojnë ta vazhdojnë bashkëpunimin edhe pas përfundimit të këtij mandati qeverisës. Partia e cila udhëhiqet nga Kadri Veseli, tashmë e ka bërë të qartë se me LDK-në dëshiron bashkëpunim afatgjatë, por pa përjashtuar bashkëpunimin edhe me partitë e opozitës. ...

Më shumë...

Nga një shpërthim terrorist në pjesën qendrore të Ankarasë janë vrarë 27 veta ndërsa kanë marrë plagë më shumë se 75 të tjerë

Nga një shpërthim terrorist në pjesën qendrore të Ankarasë janë vrarë 27 veta ndërsa kanë marrë plagë më shumë se 75 të tjerë

Të paktën 27 persona janë vrarë dhe 75 të tjerë janë plagosur pas një shpërthimi në pjesën qendrore të Ankarasë. Lajmin e ka bërë të ditur zyra e guvernatorit të Ankarasë. Një veturë e mbushur me eksploziv e ka shkaktuar shpërthimin, thuhet në njoftimin e autoriteteve të qytetit. Njëzet e ...

Më shumë...

Dugolli: Në Shkup po më trajtojnë si qytetar të Serbisë

Gafurr Dugolli

Autoritetet sllavo-maqedonase po më trajtojnë si shtetas të Serbisë, edhe pse unë kam pasaportë të Kosovës, ka deklaruar për gazetën “Lajm” të Maqedonisë, ish-pjesëtari i UÇK-së, oficer i FSK-së, Gafur Dugolli, duke komentuar sjelljen ndaj tij të organeve të burgut në Shkup. Gazeta “Lajm” ka arritur të kontaktojë me të ...

Më shumë...

Komuniteti i Egjiptianëve të Shqipërisë ka reaguar kundër fjalimit racist të Ben Blushit në Elbasan

Komuniteti i Egjiptianëve të Shqipërisë ka reaguar kundër fjalimit racist të Ben Blushit në Elbasan

Në një peticion dërguar institucioneve kryesore në vend, romët e Shqipërisë dënojnë gjuhën e përdorur nga Blushi në Elbasan, duke e cilësuar me të drejtë si gjuhë  raciste.  Blushi, gjatë fjalimit të mbajtur në Elbasan, iu drejtua njërit që ishe i pranishëm në sallë me fjalët, ” Je bërë i ...

Më shumë...

Zhbogar: Gjendja momentale politike në Kosovës është brengosëse dhe shqetësuese

Zhbogar: Gjendja momentale politike në Kosovës është brengosëse dhe shqetësuese

Në një bisedë për RTK-në, shefi i Zyrës së BE-së në Kosovë, Samuel Zhbogar ka deklaruar se politikanët e vendit në gjashtë muajt e fundit po merren vetëm me veten e tyre, e jo me ato probleme  që janë në interes të qytetarëve.   Tani që Kosova e ka zgjedhur ...

Më shumë...

Rexhep Selimi: Udhëheqësit e PDK-së se po fshihen në debatin për luftën, nuk ka luftë komandantësh

Deputeti i Vetëvendosjes, Rexhep Selimi kërkon kushte më të mira për Policinë e Kosovës

Deputeti i Vetëvendosjes, Rexhep Selimi, ka akuzuar udhëheqësit e PDK-së, të cilët, sipas tij, po fshihen në debatin për luftën, duke i nxjerrë zyrtarët tjerë të kësaj partie. Ai ka thënë se këtu nuk ka ”luftë” të komandantëve, duke shtuar se një fjalë e vetme në Kuvend, ka aktivizuar Ganimete ...

Më shumë...

OKB-ja kundër paqeruajtësve abuzues e të panjerëzishëm

OKB-ja kundër paqeruajtësve abuzues e të panjerëzishëm

Këshilli i Sigurimit i Organizatës së Kombeve të Bashkuara ka mbështetur thirrjen e Sekretarit të Përgjithshëm, Ban Ki Mun për të kthyer mbrapsht në vendet e tyre, paqeruajtësit që abuzojnë me fëmijë e të mitur ose shfrytëzojnë njerëzit që duhet t’i mbrojnë. Këshilli miratoi një projekt-rezolutë të paraqitur nga Shtetet ...

Më shumë...

Dr. Rexhep Qosja: Zgjedhja e Thaçit kryetar u bë në gjendje të jashtëzakonshme duke i shantazhuar edhe deputetët

Rexhep Qosja

Në një bisedë për “Vizion Plus” me gazetaren, Rudina Xhunga, akademiku i mirënjohur Rexhep Qosja duke folur lidhur me zgjedhjen e Hashim Thaçit në krye të Shtetit të Kosovës ka thënë se procesi ndodhi në gjendje të jashtëzakonshme që shpalli Kuvendi. Në botën demokratike, zakonisht, jemi mësuar, kemi parë, kemi ...

Më shumë...

Murat Musliu: Pasurimi i shpejtë pas luftës dhe karriera politike i ka prishur disa ish-komandantë të UÇK-së

Murat Musliu: Pasurimi i shpejtë pas luftës dhe karriera politike i ka prishur disa ish-komandantë të UÇK-së

Në një intervistë për “Koha Ditore”, Murat Musliu, i burgosur politik i vitit 1981, reporter i luftë së UÇK-së dhe kryetar i KLMDNJ-në për Skënderaj ka deklaruar se pasurimi i shpejtë pas përfundimit të luftës dhe karriera politike, i ka prishur disa nga ish-komandantët e UÇK-së, të cilët dikur kishin ...

Më shumë...