valamobile
kek baner i ri
akp deri me 23 janar
mbpzhr 2018
Fillimi / Lajmet (faqe 1375)

Lajmet

Ahmet Qeriqi: Zgjedhjet e 17 Nëntorit, zgjedhje për pushtet, jo për shtet

Pak më shumë se një muaj ka mbetur deri te zgjedhjet e 17 Nëntorit, ditë kjo kur partitë politike dhe të ashtuquajturat aleanca do të vihen në garë për të fituar zgjedhjet, duke bërë përpjekje maksimale për ta mbajtur me premtime elektoratin, me qëllim të fitimit të një numri sa ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Marrëveshjet e turpit të disa krerëve shqiptarë me Jugosllavinë

  ( Po i shpallin heronj, derisa nuk i shpallëm tradhtarë)Nuk është për t’ u çuditur përse Beogradi nuk heq dorë nga Kosova, edhe nëntë vjet pas luftës tonë fitimtare dhe pas humbjes së turpshme të ushtrisë dhe policisë serbe në Kosovë. Mendësia kolonizuese dhe hegjemoniste serbe pretendon me çdo ...

Më shumë...

Agim Vuniqi: Qeveria e zgjedhur e Republikës së Kosovës çka bën ajo?

  Shqiptarët në përgjithësi kanë një përvojë të hidhur me përfaqësuesit e popullit, kjo ngase në të kaluarën “përfaqësuesit” ishin të pa autoritet në rrethin ku jetonin, ata ishin vetëm një mekanizëm institucional për ta zgjatur kolonizimin në Kosovë, në të vërtetë shqiptarët në Kosovë asnjëherë nuk kanë qeverisur me ...

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Hipokrizia politike e BE-së

  Kur lëshimet bëhen me kohë, ato sikur marrin tatëpjetën dhe rrokullisën drejt greminës aq lehtë e pa keqardhje. Në fakt, çdo përpjekje për ta degraduar pavarësinë e Kosovës dhe të institucioneve të saja, nuk është vetëm degradim i bartëseve të saj, praktikisht është edhe degradim edhe për miqtë tanë, ...

Më shumë...

Mesazhi me përmbajtje retorike i kryeministrit Kosumi

Në prag të fillimit të negociatave për përkufizimin e statusit të ardhshëm të Kosovës, kryeministri Bajram Kosumi i ka dërguar një mesazh të gjithë qytetarëve të vendit tonë.Nuk tingëllon mirë, që në mesazhe të tilla të bëhen lajthitje asfare, sidomos me faktin se kryeministri ka një kohortë të tërë të ...

Më shumë...

Mehmet Bislimi: ZËRI I RADIO KOSOVËS SË LIRË

  Në një kohë kur nuk guxonte kush të dëgjohej me tej se te pragu i portës së shtëpisë, ngase Kanibali Serb ishte të porta e lërë më të dëgjohej zëri i një radioje, që do të përhapte kumbueshëm zërin e shpresës së shqiptarëve, zërin e pushkëve të lirisë të ...

Më shumë...

Pashtriku.com: PËRKOHSHMËRIA E PËRHERSHME E MISIONEVE NDËRKOMBËTARE NË KOSOVË!

  Javën e kaluar komandantët e stacioneve policore të Leposaviqit, Zubin Potokut, Zveçanit dhe stacionit në veri të Mitrovicës kanë nënshkruar një marrëveshje me kreun e policisë së EULEX-it, Rainer Kuehn për këtë ndërrim të zinxhirit komandues. Kjo vërteton atë se EULEXi është këtu për t’i zbatuar 6 pikat. Por ...

Më shumë...

Kadri Rexha: KENI THËNË: JO – MBAJENI FJALËN!

  Udhëheqës të Popullit! Kosova sot është para një rreziku të ri të copëtimit. Këtë rrezik sot po e sheh qartë i madh e i vogël. Dhe shqetësimi i popullit është shumë i arsyeshëm. Keni folur shumë. Jeni mburrur shumë. Keni premtuar shumë… Më plot të drejtë populli shqiptar priti ...

Më shumë...

PDK-ja me të vjetrën

Kuvendi i tretë Zgjedhor i Partisë Demokratike të Kosovës sikur rikonfirmoi konformizmin, autarkinë, absolutizmin, liderizmin dhe prirjen për të mbajtur të ngrira dhe të pacenuara raportet e udhëheqësve me bazën partiake.Asgjë nuk ndodhi në drejtim të freskimit me kuadro, në drejtim të krijimit të një klime më të favorshme të ...

Më shumë...

Kadri Rexha: RADIO KOSOVA E LIRË, ZËDHËNËSE BESNIKE E LUFTËS HEROIKE TË UÇK-së DHE ASPIRATAVE PËR BASHKIM KOMBËTAR

  „Radio Kosova e Lirë“ arriti në përvjetorin e dhjetë të lindjes. Për historinë dhjetë vjet janë një çast në kohë. Për ngjarjet dhe rezultatet me peshë historike dhjetë vjet mund t’i tejkalojnë përmasat e shekullit… Për një institucion informativ, politik, shoqëror dhe kulturor siç është „Radio Kosova e Lirë“ ...

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Të hapën, apo të mos hapën dosjet?!

  Në kontestin kohor, mendoj se shoqëria jonë në Kosovë nuk guxon të jetë përjashtuese e proceseve politike e filozofike që përcjellin zhvillimin normal të proceseve gjithëpërfshirëse shoqërore, për të mos e futur ndërgjegjen më në hipotekën e së kaluarës, ndryshe, kjo do të ishte edhe një herë vrasje e ...

Më shumë...

Zemërimi i kryeprokurores del Ponte shantazhon Trupin gjykues të Tribunalit të Hagës

Pas shqyrtimit të kërkesës së avokatëve të z. Ramush Haradinaj, trupi gjykues i Tribunalit të Hagës, disa ditë më parë, me shumicë votash kishte marrë vendim për t’ i lejuar këtij të akuzuari të Hagës, një segment të kornizuar të kthimit në jetën politike. Me vendimin e trupit gjykues, atij ...

Më shumë...

Ylli Polovina: Dhjetëra raketa kundër një radioje

  Botuar në gazetën “Tirana Observer”, 6 janar 2008Tani nuk është më një radio aq e famshme si dhjetë vite të shkuara. Ka hyrë me kohë në garimin pluralist të pasluftës dhe në ballafaqim me teknologjitë moderne dhe komoditetin e paqes, ashtu e pajisur modestisht siç tani është, ka humbur ...

Më shumë...

Në prag të fillimit të negociatave, shtohen masat e sigurisë në Kosovë

  Sa më shumë që po afron koha, kur pritet të fillojnë negociatat në mes të ekipeve negociatore të Prishtinës dhe Beogradit, aq më shumë po shtohen masat e sigurisë nga organet përgjegjëse për sigurinë në Kosovë.Edhe komandanti Suprem i Forcave të NATO-s, gjenerali amerikan Xhejms Xhons, pas takimit që ...

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Kryeministri Thaçi po e mbron Kushtetutën e Kosovës

  Kryeministri Thaçi, Presidenti Sejdiu dhe Kryekuvendari Krasniqi, po kryejnë detyrën e tyre denjësisht, po mbrojnë Kushtetutën e vendit; Për këtë i obligon vota e dalë nga sovrani popull!Mes ndjenjave të përziera të qytetarëve tanë të shkaktuara me plot arsye që janë të ndikuara nga situata politike aktuale që po ...

Më shumë...