Enver Hoxhaj

Enver Hoxhaj: Askush nuk është i informuar nëse delegacioni i Kosovës ka ndonjë platformë në letër rreth takimit në Bruksel

Vendimi i Qeverisë së Kosovës për reciprocitetin e targave për veturat e serbëve që hyjnë në Kosovë ka shtyrë delegacionet e Kosovës dhe Serbisë që gjatë së sotme (e mërkurë), të mbahet një takim i përbashkët për të gjetur një zgjidhje rreth situatës së krijuar në veri. E për këtë ka reaguar edhe deputeti i PDK-së, Enver Hoxhaj, përmes një postimi. Sipas tij, askush nuk është i informuar nëse delegacioni i Kosovës ka ndonjë platformë në letër rreth takimit që do të zhvillohet sot. Hoxhaj, dialogun mes dy shteteve nuk e sheh si marrëveshje ku dy vendet kanë mundësi për zgjedhje sipas shijes individuale, madje ai situatën në veri e sheh të bazuar në krijimin e fakteve në terren dhe me diplomaci aktive e cila sipas Hoxhajt do të mund siguronte mbështetje të shteteve vendimmarrëse në NATO dhe BE. Ai gjithashtu ka treguar mbështetjen që ka për Policinë e Kosovës, por që sipas tij në këtë situatë veprimet e policisë në terren duhet të jetë në veprim me partnerë.

Kontrolloni gjithashtu

Daniel Fried: Uashingtoni ka të drejtë të zemërohet me qeverinë-Kurti, pasi kjo është thyerja më e madhe në raportet e saj me Kosovën

Ish-ndihmës Sekretari amerikan i Shtetit, Daniel Fried, thotë se situata e krijuar në veri të …