Ish-i dërguari i SHBA në Ballkan: Serbia duhet ta njohë pavarësinë e Kosovës

Ish-i dërguari i SHBA në Ballkan: Serbia duhet ta njohë pavarësinë e Kosovës

Ish-i dërguari i posaçëm amerikan për Ballkanin në fundin e viteve 1990, James Pardew foli për “Zërin e Amerikës” mbi sfidat me të cilat po përballet rajoni, si dialogu Kosovë-Serbi, zbatimi i Marrëveshjes së Ohrit në Maqedoni, si dhe ndikimi rus në Ballkan. Negociatat, ai i sheh si pozitive, por theksin e vë te njohja e pavarësisë të Kosovës nga Beogradi. “Bisedimet janë gjithmonë të mira. Por ajo që ka rëndësi është se për çfarë bihet dakord dhe çfarë zbatohet konkretisht. Në qendër të tyre është njohja e Kosovës nga Serbia. Kjo do t’i lejonte të dyja vendet të lëvizin përpara drejt anëtarësimit në Bashkimin Europian dhe në NATO”, tha Pardew.

Serbia, sipas ambasadorit duhet të heqë dorë nga provokimi për të nxitur përçarje etnike për qëllime politike dhe ta njohë Kosovën por edhe ta kuptojë se e ardhmja e rajonit është te bashkëpunimi dhe demokracia. “E ardhmja e rajonit nuk janë grindjet rreth sovranitetit ose çështjeve të tjera. Pra në thelb, këto bisedime janë rreth pranimit të Bosnjes, Kosovës, Serbisë, Maqedonisë në Bashkimin Europian. Për realizimin e kësaj duhet njohja e Kosovës nga Serbia. Nuk mund të lësh një vend jashtë dhe të pranosh tjetrin”, tha më tej Pardew.

Të gjitha çështjet mes vendeve të Ballkanit duhet të zgjidhen para se ato të anëtarësohen në Bashkimin Europian, vazhdon ambasadori. Pardew ishte i dërguari i posaçëm i Shteteve të Bashkuara në bisedimet që çuan në nënshkrimin e Marrëveshjes së Ohrit. Kujtimet e tij nga rajoni, ai i ka përmbledhur në librin “Paqja, udhëheqja amerikane dhe fundi i gjenocidit në Ballkan”, i cili do të dalë në treg janarin e vitit të ardhshëm.

Kontrolloni gjithashtu

Ravi Batra: Kryeministri, Edi Rama, ka goditur padrejtësinë djallëzore kundër Kosovës dhe Hashim Thaçit, nga Gjykata Speciale

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka shprehur gëzimin dhe urimin e tij për Kosovën pasi iu hap rruga për anëtarësim në KiE

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka shprehur gëzimin dhe urimin e tij për Kosovën pas …