MIT
Airport Adem Jashari
tv dielli
kek
Fillimi / Lajmet / Kryetari i Italisë, Sergio Mattarella i shkruan letër urimi kryetarit Thaçi për 12 vjetorin e pavarësisë
Kryetari i Italisë, Sergio Mattarella i shkruan letër urimi kryetarit Thaçi për 12 vjetorin e pavarësisë

Kryetari i Italisë, Sergio Mattarella i shkruan letër urimi kryetarit Thaçi për 12 vjetorin e pavarësisë

Kryetari i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka pranuar një letër urimi për 12 vjetorin e pavarësisë nga kryetari i Italisë, Sergio Mattarella. Në letrën e tij, ai shkruan se Kosova e di se mund të llogarisë në Italinë, një vend mik i angazhuar konkretisht në ndjekjen nga afër të forcimit institucional dhe zbatimin e reformave që në mënyrë progresive mund të përafrojnë me Bashkimin Evropian. “Mbështetja jonë e plotë në një proces të tillë, dëshmohet edhe me pjesëmarrjen e vazhdueshme në misionin e KFOR-it, ku Italia vazhdon ta ketë komandën. Në një kontekst të tillë është thelbësor – edhe në kuadër të stabilitetit rajonal – procesi i dialogut mes Prishtinës e Beogradit i lehtësuar nga BE-ja, që Italia e mbështet me bindje”, ka shkruar ai.

Kontrolloni gjithashtu

Shumë banorë të fshatit Dumnicë të Besianës kanë protestuar përpara policëve të vendosur në hyrje të fshatit

Shumë banorë të fshatit Dumnicë të komunës së  Besianës kanë protestuar  dje përpara policëve të ...