Lajçak

Mirosllav Lajçak paralajmëron edhe një takim në mes Avdullah Hotit dhe Aleksander Vuçiqit në shtator

Mirosllav Lajçak, i dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, ka paralajmëron edhe një takim ndërmjet Hotit e Vuçiqit këtë muaj. “Ky ka qenë këmbimi i parë që na ka lejuar neve të definojmë hapat e ardhshëm të diskutimeve tona. Takimi ynë i radhës do t’iu dedikohet këtyre temave”, ka deklaruar ai. Sipas tij, në takimin e së hënës për herë të parë është diskutuar edhe për marrëveshjen gjithëpërfshirëse, ligjërisht obliguese, çështjet e komuniteteve joshumicë, dhe pretendimeve të përbashkëta financiare e pronësore.

Kontrolloni gjithashtu

Amerika dhe Bashkimi Evropian presin që më së largu sot të arrihet një marrëveshje për qetësim të situatës në veriun e Kosovës

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian presin që sot  të arrihet një marrëveshja …