KEK
Fillimi / Lajmet / Sipas sondazheve Biden kryeson bindshëm me 9% diferencë ndaj kryetarit aktual të SHBA-ve, Donald Trump
Sipas sondazheve Biden kryeson bindshëm me 9% diferencë ndaj kryetarit aktual të SHBA-ve, Donald Trump

Sipas sondazheve Biden kryeson bindshëm me 9% diferencë ndaj kryetarit aktual të SHBA-ve, Donald Trump

Më pak se dy javë i ndajnë amerikanët nga zgjedhjet presidenciale që zhvillohen më 3 Nëntor, një përballje e ashpër mes republikanit Trump që kërkon rizgjedhjen në Shtëpinë e Bardhë dhe rivalit demokrat Biden. Ish-zëvendës-kryetari kryeson bindshëm me 9% diferencë ndaj kryetarit aktual, siç tregojnë edhe këto shifra të analizave të sondazheve të kryera nga televizioni publik britanik BBC. Vota popullore nuk zgjedh drejtpërdrejt kreun e shtetit por 538 anëtarët e kolegjit me sistem proporcional në çdo shtet federal. Një kandidat për kryetar duhet të sigurojë 270 anëtarë, në kolegj mes 538 që ka në total ky institucion për t’u zgjedhur në krye të Shtëpisë së Bardhë. Siç duket edhe në këtë hartë, 14 shtete federale që kanë numrin më të lartë të anëtarëve në dispozicion janë vendimtare për të përcaktuar fituesin.

Kontrolloni gjithashtu

23 vjet nga Beteja e komandantit, Adem Jashari me bashkëluftëtarët e tij në Rezallë të Re, ish Ludovik

23 vjet nga Beteja e komandantit, Adem Jashari me bashkëluftëtarët e tij në Rezallë të Re, ish Ludovik

Më 26 nëntor të vitit 1997 , forca të shumta të policisë serbe me autoblinda ...