KEK
Fillimi / Lajmet / Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, bëri të ditur se edhe nesër do të vazhdojë takimet me liderë të partive politike
Thaçi: Jam detyruar duke respektuar Kushtetutën të nis konsultimet me partitë politike për formimin e institucioneve

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, bëri të ditur se edhe nesër do të vazhdojë takimet me liderë të partive politike

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, bëri të ditur se edhe nesër do të vazhdojë takimet me liderë të partive politike, ndërsa ka treguar se sot është takuar me kryetarin e Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurtin dhe kryetarin e LDK-së Isa Mustafa.  Ai ka thënë se pavarësisht kushteve në cilat gjendet vendi për shkak të pandemisë, institucionet duhet të funksionalizohen dhe do të punojnë. Çdo veprim pas këtyre takimeve do të jetë kushtetues dhe transparent. Në postin e kryetarit të vendit  duke respektuar kushtetutën, mandatin tim si president. Pas mocionit të mosbesimit ndaj Qeverisë së Kosovës kam qenë i detyruar në pajtim me  kushtetutën për të filluar konsultat për hapat e mëtutjeshëm për funksionimin e institucioneve apo themelimin e institucioneve të reja. Sot kam takuar kryetarin e Vetëvendosjes, Kurti dhe kryetarin e LDK-së z. Mustafa dhe kryetarin e PDK-së Kadri Veseli. Nesër do të vazhdoj të takoj edhe kryetarin e Nismës, Fatmir Limaj, atë të AAK-së, Ramush Haradinaj e përfaqësuesit e komuniteteve jo shqiptareve në mënyrë që të i formësojë veprimet e mëtutjeshme”. Të gjitha veprimet e mëtutjeshme që do të ndërmarr do të jenë transparente dhe plotësisht në përputhshmëri me kushtetutën, ligjet dhe praktikat e mëhershme, ka saktësuar, kryetari, Hashim Thaçi.

Kontrolloni gjithashtu

Vjosa Osmanin nuk e pret as “fitorja” si ajo e Nexhat Dacit pas ndarjes nga LDK-ja, apo Dardan Molliqajt nga Vetëvendosja

Në Izrael po rriten shqetësimet se largimi i Trumpit do të çojë në rihapjen e hetimit të Gjykatës Penale Ndërkombëtare, në Hagë

Në Shtetin e Izraelit  po rriten shqetësimet se largimi i administratës së ish Presidentit amerikan ...