Xhavit Haliti

Xhavit Haliti, kritikon deklaratat e krerëve të shtetit lidhur me rrezikun nga Serbia

Deputeti i PDK-së, Xhavit Haliti, ka kritikuar deklaratat e krerëve të shtetit lidhur me rrezikun nga Serbia, duke theksuar se ato krijojnë frikë te populli dhe pengojnë ardhjen e investitorëve të huaj në Kosovë. Deklaratat e kryeministrit Albin Kurti dhe kryekuvendarit Glauk Konjufca japin përshtypjen se forcat serbe janë të gatshme të sulmojnë Kosovën në çdo moment, duke shkaktuar frikë dhe pasiguri. Xhavit Haliti shtoi se Serbia nuk ka kapacitet ushtarak për të ndërhyrë në Kosovë, dhe se Policia e Kosovës ka bërë një punë të mirë në veri duke luftuar bandat kriminale dhe duke konfiskuar armët e paligjshme. se këto deklarata frikësojnë investitorët dhe shtyjnë rininë të largohet nga vendi.

Kontrolloni gjithashtu

Lajçak

Emisari i BE-së, Miroslav Lajçak, deklaron se Ballkani Perëndimor ka prioritet bashkëpunimin me Mbretërinë e Bashkuar

I dërguari i Bashkimit Europian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, është  shprehur optimist për rëndësinë …